שתף קטע נבחר

יועמ"ש הכנסת מתח ביקורת - "חוק לפיד 2" שונה

עו"ד איל ינון טען שהחוק שנועד לפגוע בגיוס התרומות של יאיר לפיד אינו חוקתי. יוזם החוק, ח"כ לוין, ביצע בתגובה שינויים בחוק. לפיד לא יהיה חייב להירשם כמפלגה

חדשות טובות ליאיר לפיד: ח"כ יריב לוין (ליכוד) יוזם "חוק לפיד 2", שנועד לפגוע במרוץ של איש התקשורת לכנסת, הודיע הבוקר (יום ג') כי הכניס שינויים בנוסח החוק. לוין החליט לבצע את השינויים בעקבות ביקורת שמתח היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, על הנוסח המקורי של החוק, שאושר בשבוע שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה ובקריאה טרומית במליאה. בתום הדיון היום אישרה ועדת הכנסת את החוק להצבעה, עם התיקונים שהוכנסו.

 

"חוק לפיד 2" - דיווחים אחרונים ב-ynet:

חוק לפיד 2 עבר בטרומית: "מאיפה הכסף?"

לפיד על אישור החוק להגבלתו: 'פחדנים בלי בושה' 

 

במהלך דיון שהתקיים הבוקר בוועדת הכנסת אמר ע"ד ינון כי "'חוק לפיד 2' במתכונת שאושרה בקריאה הטרומית אינו חוקתי. אני מציע להקים באופן מיידי צוות מקצועי שיבדוק את ההתאמות והשינויים המתחייבים בחוק המפלגות, כדי שנוכל להציגו בפני הוועדה".

 

לפי השינוי שהוצע, אדם שהכריז על כוונתו להתמודד לא יהיה חייב להירשם כמפלגה, אך יחולו עליו ההוראות של ניהול חשבון בנק כמפלגה ודיווח על תרומות והכנסות למבקר המדינה.

 

הצעת החוק, שאושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית במליאה, ביקשה לחייב כל מי שהכריז על כוונתו לרוץ לכנסת להירשם כמפלגה, וכך יוחלו עליו חובת הדיווח והשקיפות המחייבות מפלגות קיימות.

 

ח"כ לוין ציין היום בוועדה כי אינו מתנגד לעריכת שינויים בנוסח וכי אין לו בעיה לשנות את סעיפיו "ובלבד שתושג המטרה שלשמה נוסד החוק והיא לחייב כל מועמד לכנסת להתנהל בשקיפות ולדווח על תרומות המגיעות אליו".

 

החוק שמקודם בעידודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, גובש על מנת לחייב את לפיד להתנהל כמפלגה רשומה. ח"כ לוין אף הוסיף כי המטרה העיקרית שלו היא "לגרום ללפיד לומר: 'מאיפה הכסף?'"

 

בהצבעה על החוק בשבוע שעבר פנה ח"כ לוין ללפיד ואמר: "תנהג בהגינות ציבורית, תאמר לכולם מאיפה הכסף? מי תורם לך? אני קורא לך מר לפיד, תגלה לציבור מאיפה הכסף,

אל תפחד, זו חובתך".

 

לפיד עצמו מתח ביקורת על הממשלה, לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה נתנה אור ירוק להצעת החוק. "מילא פחדנים, אבל שלפחות ינסו להסתיר את זה", כתב בעמוד הפייסבוק שלו וציין כי השרים "חסרי בושה".

 

ח"כ דב חנין (חד"ש) מהמתנגדים לחוק, אמר במהלך הדיון כי "הוויכוח הוא ברמה העקרונית, עם המנגנון הפועל. הכיוון איננו נכון ויש לי בעיה עם הנוסח שעבר בכנסת. הסוגיה של לפיד מאיימת על כולנו בכך שהיא תהפוך לסוגיה שתייצר עוד חקיקה לא טובה וכבר ראינו דוגמאות בעבר". חנין תהה בציניות אם החוק הבא שיקודם הוא חוק על שם עוזי ארד, "כי גם הוא מאיים על ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
צילום: גיל יוחנן
עו"ד אייל ינון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים