שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

שטייניץ: ההתייקרויות - מחיר הסנקציות על איראן

לאחר התייקרות הדלק, מתייצב שר האוצר להגן גם על עליית מחיר החשמל, ומפנה אצבע לפוליטיקה הבינלאומית. "משלמים מחיר על הידוק הסנקציות על איראן", אמר לרשת ב'. לדבריו, בגלל הפסקת זרימת הגז ממצרים, העלייה הייתה אמורה להיות יותר דרמטית אך הממשלה ויתרה על הכנסות ממסים

"אנחנו משלמים מחיר מסוים על הידוק הסנקציות על איראן". כך מסביר שר האוצר, יובל שטייניץ, את ההתייקרות האחרונה בחשבונות החשמל שנוחתים בתיבות הדואר. "אף אחד לא אוהב התייקרויות, זה לא נעים, זה לא רצוי", אמר שטייניץ בראיון ברשת ב'. "אנחנו השתדלנו למתן והצלחנו למתן מאוד את ההתייקרות בחשמל. היא הייתה בגלל הפסקת זרימת הגז ממצרים והשימוש בדלקים שיקרים פי 4 או פי 5 מהגז".

 

מכת חשמל - כותרות אחרונות

 

שר האוצר הוסיף ואמר כי התייקרות החשמל הייתה אמורה להיות "דרמטית יותר", כלשונו. "אנחנו ויתרנו על הכנסות ממסים, הקטנו את המסים על הדלקים מחברת החשמל כדי להקטין את ההתייקרות", אמר שטייניץ.

 

עם זאת, לדבריו של שר האוצר "בסופו של דבר ישראל היא חלק מהעולם וכשמחירי הנפט עולים בגלל הסנקציות והאמברגו על איראן, סנקציות על איראן שאנחנו לוחצים על העולם על אירופה ועל העולם כולו ועל ארה"ב להדק אותם, אז בדיוק כמו שבספרד ובאנגליה ובצרפת ובאיטליה ובשבדיה וגרמניה ויוון המחירים עולים, כך גם אנחנו משלמים מחיר מסוים.

 

"זה פוגע בכולם, גם באזרחי ישראל. בסך הכל יש גם בכל זאת מדד מחירים לצרכן ואני רוצה להזכיר שמדד המחירים לצרכן עלה באחרונה בצורה מאוד מתונה יחסית, ככה שבצד ההתייקרויות, שבאמת חלקן קשות, יש גם הוזלות ניכרות בחלק מהסעיפים".

 

בכנסת כבר מריצים יוזמות

בהקשר המדד הוסיף שטייניץ כי "בשנת 2011 עלה בשתיים פסיק משהו אחוז, שזו עליה מאוד מאוד מתונה. זאת אומרת שסך כל התצרוכת של משפחה ממוצעת בישראל עלה בתקופה האחרונה דווקא בצורה מתונה מאוד. היו כמה עליות מחירים שקשורות בעיקר לנושא דלק וחשמל".

 

שטייניץ אמר את הדברים על רקע דרישה של מרכזת האופוזיציה בוועדת הכספים, ח"כ רוחמה אברהם-בלילא (קדימה), מיו"ר הוועדה משה גפני (יהדות התורה), לקיים דיון דחוף בנושא. אברהם-בלילא קוראת לגפני לדרוש מהאוצר לבטל את המע"מ על החשמל.

 

לפי חברת החשמל, הסיבות לחשבונות שהתנפחו הן עליית מחיר החשמל לצרכן הפרטי ב-15%, בכמה גלים, ומזג האוויר הקר. שיא הביקוש החורפי לחשמל 11,100 מגוואט היה ב-22 בינואר והיווה שיא חורף של כל הזמנים. ב-29 בפברואר, הביקוש עמד בשיאו על 11,000.

 

  • הצטרפו לעמוד הפייסבוק של ynet כלכלה וצרכנות

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר האוצלר יובל שטייניץ
צילום: עושים צילום
מומלצים