שתף קטע נבחר

"סופר טיוזדיי": רומני זכה ב-6 מדינות, בהן אוהיו

במסצ'וסטס, בווירג'יניה, באיידהו בוורמונט ובאלסקה תמכו התושבים ברומני כמועמדם הרפובליקני לנשיאות. רומני ניצח גם באוהיו, שנחשבת לגולת הכותרת. סנטורום קיבל את מרב הקולות באוקלהומה, בצפון דקוטה וגם בטנסי ואילו גינגריץ' ניצח במגרש הביתי בג'ורג'יה

מיט רומני זכה בפרס הגדול של "סופר טיוזדיי ". רשתות פוקס ו-CNN מדווחות הבוקר (יום ד') שרומני זכה בניצחון במדינת אוהיו שבמערב התיכון, וצבר ניצחונות בשש מדינות סך הכול, לעומת שלוש מדינות שבהן זכה ריק סנטורום ואחת שבה ניצח ניוט גינגריץ'. ניצחון באוהיו הוא גולת הכותרת כיוון שמדובר במדינה מתנדנדת, שצריך לנצח בה כדי להפגין יכולת להתמודד בבחירות לנשיאות.

 

רומני בטנסי (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני בטנסי(צילום: AP)

 

עד לזכייה באוהיו זה לא נחשב יום גדול לרומני, שניצח במדינה שלו מסצ'וסטס ובמדינה השכנה ורמונט וכן בווירג'יניה שבה סנטורום וגינגריץ' לא הצליחו להירשם לבחירות. רומני ניצח גם באיידהו ובאלסקה.

 

רומני נכשל הלילה במאמץ להשיג ניצחון במדינה דרומית שמרנית (הוא קיווה להפתעה בטנסי) ושלוש המדינות הדרומיות התחלקו בין סנטורום (טנסי ואוקלהומה) וגינגריץ' (ג'ורג'יה). רומני לא הצליח להפוך את "סופר טיוזדיי" ליום של הכרעה ופרשנים מעריכים שאחרי לילה כזה המרוץ עשוי להימשך עוד שבועות רבים ואולי להגיע עד לוועידת המפלגה עצמה שתיערך בחודש אוגוסט בטמפה, פלורידה.

 

אחת מעמדות ההצבעה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אחת מעמדות ההצבעה(צילום: EPA)

 

רומני ניצח על-פי המדגמים במסצ'וסטס, מדינת הבית שלו, לאחר שזכה בכ-70% מקולות הבוחרים. בווירג'יניה הוא זכה ב-59.5% מהקולות, לעומת 40.5% לרון פול.  

 

הניצחון של גינגריץ' בג'ורג'יה - מדינת הבית שלו - מסייע דווקא לרומני, כיוון שכעת יו"ר בית הנבחרים לשעבר לא יפרוש מהמרוץ ותומכיו לא יעברו אוטומטית לסנטורום. זהו הניצחון השני של גינגריץ', שגבר בינואר על יתר המועמדים בבחירות המקדימות בדרום קרוליינה.

 

"אני הצבעתי". מחלקים מדבקות בקלפי מקומי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"אני הצבעתי". מחלקים מדבקות בקלפי מקומי(צילום: AFP)

 

גינגריץ' ידע שהפסד במדינת האם שלו ייאלץ אותו לפרוש. לכן הוא עזב את כל המדינות האחרות והתרכז בג'ורג'יה בלבד, כדי להפגין שהוא מועמד רציני. גינגריץ' היה הראשון מבין המועמדים שנאם בפני תומכיו. הוא דיבר על קונספירציה של הממסד הרפובליקני והתקשורת הליברלית כדי לחסל את סיכוייו, יחד עם הכסף שרומני שופך על תשדירים שליליים נגדו. הוא כינה את רומני "המועמד של וול סטריט" והאשים אותו בהפצת שקרים נגדו. גינגריץ' שם מבטחו במדינות הדרום והודיע שהוא יוצא הלילה להמשיך בקמפיין בשלוש מדינות דרומיות אחרות - אלבמה, מיסיסיפי וקנזס.

  

מאזן הצירים לוועידת המפלגה הרפובליקנית שתצביע על המועמד לנשיאות עומד כעת (לפני קבלת התוצאות מאלסקה) על 244 צירים לרומני. גינגריץ' הגיע עם ניצחונו בג'ורג'יה ל-92 צירים. למרות ניצחונותיו של סנטורום הוא מחזיק ב-65 צירים בלבד. פול איננו במשחק. הוא צבר הלילה ארבעה צירים ובסך הכול עומד על 12. מספר הקסם שיבטיח את המועמדות בוועידת המפלגה הרפובליקנית: 1,144 צירים.

 

ביום הבחירות נאמו שלושת המועמדים העיקריים בוועידת איפא"ק. סנטורום היה היחיד שהגיע למקום ואילו רומני וגינגריץ' נאמו באמצעות וידאו.


פורסם לראשונה 07/03/2012 02:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני בקמפיין. 244 צירים
צילום: AFP
סנטורום. 65 צירים
צילום: AP
גינגריץ'. 92 צירים
צילום: AFP
מומלצים