שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הבינלאומי יפצה לקוח במיליון שקל על עיקול נכס

  בשנת 1997 החל אפרים קפרא לבנות בניין מגורים על מגרש פרטי שהיה ברשותו. לאחר חצי שנה הבנק עצר את מתןהאשראי והטיל עיקול על הנכס. בתום מאבק משפטי של יותר מעשור, חייב בית המשפט את הבינלאומי לשלם לו עבור 180 חודשי שכירות בתוספת ריבית. תביעה על אובדן הכנסה בדרך

  לאחר יותר מעשר שנות מאבק משפטי ניצח לקוח של הבינלאומי את הבנק וזכה ממנו לפיצוי של מעל מיליון שקל. הלקוח, אפרים קפרא, ניהל מאבק ממושך מול הבנק שכלל גם הפגנות מחאה הסניף המרכזי ברחוב רוטשילד בתל אביב.

   

  לפני כ-15 שנים רכש קפרא מגרש בגודל 700 מ"ר ברחובות. תחילה, גר בבית פרטי אותו בנה על המגרש ולאחר מספר שנים התירו תכניות הבינוי העירוניות לבנות 6 יחידות דיור נוספות על המגרש. בדיקת כדאיות שערך הביאה אותו להחליט שינהל את הפרויקט בעצמו, כלומר באמצעות הזמנת שירותים קבלניים וליווי בנקאי ולא באמצעות פניה לקבלן או יזם שגם לו יהיה חלק מהרווחים.

   

  בסוף שנת 1997 החל בביצוע הפרויקט, לאחר שחבר לבנק הבינלאומי כבנק מלווה לפרויקט. חצי שנה לאחר מכן, עצר הבנק את המימון לפרויקט בטענה כי קפרא לא עומד בתנאי ההחזר של ההלוואה והחל במימוש ההלוואות בהליכי הוצאה לפועל ומינוי כונס נכסים למכירת הבניין.

   

  לטענת קפרא, ההבטחה בעל פה של מנהל הסניף היתה כי מועד הפרעון של ההלוואה יהיה גמיש ויאפשר לו למכור את הדירות לאחר השלמת בניית הבניין. הבנק מצידו דרש כי קפרא יקיים את תנאי ההלוואה ככתוב במסמכים עליהם חתם, כלומר יחל בהחזר ההלוואה תוך שלושה חודשים ממועד קבלתה.

   

  פיצוי: 30 חודשי שכירות, כפול 6 דירות

  מספר שנים לאחר מכן, בשנת 2001 , כשהעבודות תקועות בבניית שלד קומת הקרקע ואין התקדמות בשטח בשל עיקולים על הנכס, ביקש קפרא, באמצעות עו"ד יהונתן משולם מבית המשפט המחוזי סעד הצהרתי, לפיו מועד פרעון ההלוואות טרם הגיע וכי הבנק הפר את ההסכמות עמו.

   

  במקביל להליך ההצהרתי, הגיש קפרא גם תביעה כספית נגד הבנק על אובדן הכנסה. קפרא תבע 30 חודשי שכירות לשש דירות (מהמועד בו הפרויקט היה אמור להיות מוכן ועד למועד הגשת התביעה). לצורך כך הסתייע בחוות דעת של דוד אברון, מנכ"ל חברת מ.א. בקרה וניהול המתמחה בבדיקת חשבונות בנקים וחישובי ריבית. הסכום הכולל עמד על כמיליון שקל.

   

  הדיון במשפט הפיצויים התעכב עד להחלטה העקרונית של בית המשפט המחוזי, האם הפר הבנק את תנאי ההלוואה. בית המשפט המחוזי תמך בגרסתו של קפרא וכן ערעור של הבנק לבית המשפט העליון נדחה.

   

  קפרא, שהקדיש בעשור האחרון את מרבית זמנו למאבק נגד הבנק, סיפר השבוע כי בכוונתו להגיש בימים הקרובים תביעה משלימה על אובדן הכנסה על כל אותן השנים מיום הגשת התביעה ועד להיום, מכיוון שעדיין רובץ עיקול על הנכס. "התביעה הזו מוערכת בכ-5 מיליון שקל מכיוון שהמקום עדיין תקוע בשלב השלד. אני צריך עוד כ 1.5 מיליון שקל על מנת להשלים את הפרויקט. בסופו של דבר אצא מזה ברווח".

   

  קפרא אף סיפר שכאשר יגיש הבנק את הערעור על ההחלטה, ייצא להפגין שוב מול הסניף המרכזי ברחוב רוטשילד, כשם שעשה לפני כשנה וחצי וזאת על מנת לשתף את הציבור, לדבריו, בהתנהלות הבנק כלפיו.

   

  מהבנק הבינלאומי נמסר בתגובה: "הבנק סבור, עם כל הכבוד, כי כבוד בית המשפט נתפס לכלל טעות ובכוונתו לפעול להגשת ערעור".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הבנק עיקל. שלד הבניין מיותם (אילוסטרציה)
  צילום: AP
  דוד אברון
  מומלצים