שתף קטע נבחר

"כל ערב 'האח הגדול' יקרא לך ואת תקחי כדור"

האזינו לעדות: מתמודדת לשעבר ב"אח הגדול" משחזרת כיצד שכנעו אותה לקחת כדורים פסיכיאטריים. עוד גילויים בפרשה: לפני שנה התלונן סער שיינפיין על הטיפול, וזכה לחוזה על הגשת תוכנית טיולים. קשת: "המתמודדים טופלו ע"י אנשי מקצוע". ד"ר רבינוביץ': "הטענות שקריות". הסיפור המלא - מחר במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

סערת התרופות הפסיכיאטריות ב"אח הגדול": הבוקר (יום ה') חושף "ידיעות אחרונות" עדות נוספת של משתתפת לשעבר בתוכנית, שסיפרה על ההתנהלות שהביאה אותה לקבל תרופות בבית האח הגדול. לדבריה, הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ' עודד אותה לקחת את התרופה כשאמר לה כי היא חייבת להתאפס והציע לה כדור "על מנת שיאזן אותך".

 

 

"יצאתי מהחדר של האח הגדול. אחרי כמה דקות קראו לי עוד פעם, אילן (הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ') יושב בחדר", היא מספרת. "זה היה ממש כמה ימים לפני ההדחה. הוא מנשק אותי, מחבק אותי, הוא אומר לי, אני מעריץ שלך. את לא מבינה איך אני אוהב אותך, איך התמודדת עם... את בחורה נדירה ומרעיף עליי מחמאות ומחבק אותי. תשמע, יושב בנאדם זר שפתאום מחבק אותך, זה עולם אחר. אתה יודע, אתה אומר, זה אבא שלי, זה אמא שלי, אני נותנת בו את כל האמון שלי.

"הוא אומר לי – אבל תקשיבי... את בוכה יותר מדי ומצד שני את צוחקת יותר מדי. יש לך את האפס אנד דאונס. את בקצה. את מגיעה למצב שאת חייבת להתאפס על עצמך. אז אמרתי לו – תשמע, קשה לי, אני נורא מתגעגעת ... וכל זה. אז הוא אמר – תקשיבי, אני נותן לך, אני מציע לך כדור על מנת שיאזן אותך, ואת תקשיבי לי...".

 

פתק שהשאיר ד"ר רבינוביץ' לשיינפיין. "תקפיד לקחת רספרדל וציפרלקס" ()
פתק שהשאיר ד"ר רבינוביץ' לשיינפיין. "תקפיד לקחת רספרדל וציפרלקס"

 

בתחקיר נרחב שיתפרסם מחר במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות" חושף העיתונאי רז שכניק את המציאות המטרידה שמאחורי המצלמות. לפי עדויות של שישה מתמודדים ב"האח הגדול", הם קיבלו כדורים פסיכיאטריים על ידי הפסיכיאטר ד"ר אילן רבינוביץ', וזאת בידיעתה של ההפקה, ששכרה את שירותיו.

 

בחלק מהמקרים החל הטיפול התרופתי עוד לפני שהמתמודדים נכנסו לבית "האח הגדול", והשתתפותם בתוכנית הותנתה בהסכמתם לטיפול זה. במקרים אחרים, במהלך השהות בבית, זומנו המתמודדים לחדר האח הגדול, שם המתין להם רבינוביץ' ושכנע אותם לקחת כדורים, בהם כאלה המשמשים לטיפול בחולי סכיזופרניה. במקרים רבים לא הוסבר מהן תופעות הלוואי של התרופות שנדרשו לקחת, אלא נאמר להם שזה ירגיע, ישפר את כוחותיהם, יסייע להם לישון וכדומה. רובם מספרים על תופעות לוואי דומות כמו סיוטים בלילה, בלבול, בכי ועייפות מוגברת.

 

בהמשך מספרת המשתתפת, שלדבריה ניתן להאזין בהקלטה המצורפת, כיצד שוכנעה לקחת את התרופות. "תאמיני לי ... אני יודע, אני יודע מה אני אומר לך, את אהודה בחוץ, אוהבים אותך, חולים – ככה, נשבעת לך ... במלים האלה – חולים עליך (אמר לה ד"ר רבינוביץ'), אבל את חייבת-חייבת להירגע. את חייבת כאילו להיות בבלנס. אמרתי לו – או-קיי, מה אני צריכה לעשות? הוא אמר לי – אני אביא לך כל ערב. האח הגדול יקרא לך ואת תיקחי כדור. אמרתי לו – מה זה הכדור הזה. הוא אמר לי – כדור הרגעה.  

 

"האח הגדול". "אם את מקשיבה לי - את בגמר" (צילום: ערוץ 2) (צילום: ערוץ 2)
"האח הגדול". "אם את מקשיבה לי - את בגמר"(צילום: ערוץ 2)

 

"אני, את האמת, ישר ככה נכנסתי לחרדות. אמרתי לו – תקשיב, אני לא יודעת מה זה הכדור הזה, אני בחיים לא לקחתי כדורים. אני לא יודעת. אני לא מושפעת מהדברים האלה. הוא אמר לי – אין לך מה לדאוג. זה משהו שרק יעשה לך טוב. ואם את תקשיבי לי, את מגיעה לגמר.

 

"הוא אמר לי ב... אני נשבעת לך עכשיו, אם את מקשיבה לי, את מגיעה לחמישייה של הגמר. כן. באלו המילים. אז אמרתי לו – תקשיב, אני צריכה לחשוב על זה. טוב. ביי, ביי, תודה שבאת. אוהב אותך. אוהבת אותך. חולה עליך. טה-טה-טה. יצאתי מהחדר. הוא יצא. לא זוכרת בדיוק מבחינת זמנים, אבל אחר כך כן נכנסתי לאח הגדול ודיברתי עם יורם (זק, עורך התוכנית). ויורם מבחינתי היה האלוהים של הבית.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

"אני ממש כאילו, כן, אני יודעת. בקיצור, אמרתי לו, תקשיב יורם, כאילו האח הגדול, ככה וככה אילן אמר. הייתי בשיחה, כאילו הוא שמע את השיחה. הוא אמר – תקשיבי, הוא הפסיכיאטר, הוא יודע מה הוא אומר. אמרתי – אבל מה זה הכדור הזה? מה זה? הוא אומר לי – זה משהו שיעשה לך רק טוב. זה משהו שיאזן אותך וזה משהו שכן ירגיע אותך ואת צריכה את זה בבית. את נורא מתגעגעת... וזה יכניס אותך לבלנס. זה יכניס אותך לאיזון".

 

שיינפיין ביקש להתלונן - והוחתם על חוזה בקופרמן

העיתונאי רז שכניק חושף עוד כי שיינפיין הוחתם על חוזה שמעניק לו 250 אלף שקל מ"קופרמן הפקות" תמורת הובלת 50 תוכניות בנושא טיולים, במסגרת שידורי הזכיינית קשת ערוץ 2. החוזה נחתם לפני כשנה, לאחר ששיינפיין הגיע עם ידידתו לאלעד קופרמן, מפיק "האח הגדול", וסיפר על העוול שבוצע לו – לטענתו - בתוכנית.

 

שיינפיין טוען, כי למעשה הוחתם על החוזה כדי לא לתבוע בעתיד את הפקת "האח הגדול". "שמעתי שטוענים שניסיתי לסחוט כסף ושאני רודף בצע", אומר שיינפיין, "ההפקה של 'האח הגדול' עושה כל שביכולתה כדי להכפיש את שמי וטוענת שאני עושה את הדברים מתוך רצון להתעשר. הדבר הזה עומד בניגוד גמור לעובדה שבידי חוזה תוקף על סך 250 אלף שקל שאני אמור לקבל מחברת קופרמן הפקות עבור תוכנית טלוויזיה. חלק קטן מהתוכניות אף צולם. די תמוה שאני מוותר על חוזה כזה אם אני רודף בצע".

  

קשת בתגובה חדשה: רק שישה קיבלו טיפול

בתגובה חדשה שפרסמה אתמול "קשת" היא מאשרת לראשונה את הממצא המרכזי בתחקיר "ידיעות אחרונות", ולפיו שישה דיירים אכן קיבלו כדורים פסיכיאטריים בבית "האח הגדול".

מקשת ומהפקת "האח הגדול" נמסר: "הטענות נגד התוכנית חסרות שחר. מבדיקה שערכנו רק שישה מתוך כ-100 מתמודדים מארבע עונות התוכנית זכו לטיפול תרופתי. זה אחוז נמוך מאוד ביחס לתכניות בעולם.

 

"הפקת 'האח הגדול' חוזרת ומבהירה כי כל טיפול שניתן מנוהל אך ורק על ידי אנשי מקצוע ועל פי שיקול דעתם. ליווי הדיירים והדאגה לשלומם נעשים במלוא הרגישות, האנושיות והמקצועיות. מושקעים מרב המאמצים על ידי אנשי המקצוע הטובים ביותר. כך היה וכך יהיה".

 

ד"ר רבינוביץ' מסר בתגובה: "הטענות שקריות ומופרכות. מטרת שיינפיין היא הפעלת אמצעי סחיטה ואיומים לשם התעשרות. מתן הטיפול לשיינפיין נעשה מתוך אוטונומיה מלאה לעריכת הטיפול המקצועי ביותר, תוך שמירת סודיות מלאה של תוכנו. נוכח הבעיות הקשות של שיינפיין, סברתי כי טובתו הרפואית היא השארתו בבית 'האח הגדול'".

 

  • הכתבה המלאה תתפרסם מחר במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארז טל ואסי עזר. כדורים פסיכיאטריים מאחורי הקלעים
צילום: ערוץ 2
ד"ר רבינוביץ'. "את תקשיבי לי"
צילום: ערוץ 10
שיינפיין. פתח תיבת פנדורה
צילום: רונן אקרמן
מומלצים