שתף קטע נבחר

צילום: EPA

שתי נפילות בבאר שבע, בית ספר ריק נפגע

רקטה פגעה בשכונת מגורים בבאר שבע וגרמה לנפגעת חרדה, לנזק לבתים, למכונית ולצינור מים. זמן קצר אחר כך ספג בית ספר בעיר פגיעה ישירה, ללא נפגעים. רקטות שוגרו גם לעבר אשכול, אופקים, גן יבנה ואשדוד. צה"ל הרג עוד מחבל ששיגר רקטה. הרמטכ"ל הבטיח: נמשיך להגיב

בירת הנגב ספגה שתי פגיעות ישירות בתוך שעה. אשה לקתה בצהריים (יום א') בחרדה, לאחר שרקטה נפלה בשכונת מגורים בעיר וגרמה נזק ל-15 בתים. בנוסף נפגעו מכונית וצינור מים. זמן לא רב אחר כך פגעה רקטה בבית ספר בעיר וגרמה לנזק אך לא לנפגעים. אחר הצהריים נפלה רקטה בשטח פתוח באזור נתיבות, איש לא נפגע. בסך הכול משעות הבוקר נורו כ-30 רקטות לשטח ישראל וגרמו סך הכול לחמישה נפגעי חרדה. 

 

זירת נפילת הגראד בבאר שבע (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
זירת נפילת הגראד בבאר שבע(צילום: אילנה קוריאל)

 

הנפילה ליד בית הספר. הקיר מחורר כולו (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הנפילה ליד בית הספר. הקיר מחורר כולו(צילום: הרצל יוסף)

 

הסלמה ביטחונית בדרום - כותרות אחרונות ב-ynet:

ריקנות בספיר: "כמו תיירים, סטודנטים נלחצים"

אזעקה בבית האבות: "לפעמים נשארים במדרגות"

בול פגיעה: צפו בכיפת ברזל מיירטת רקטות

תלמידי הדרום נשארו בבית: "כל 5 דקות אזעקה"

 

מפקד משטרת באר שבע, סנ"צ תומר בדש אמר כי נפגעת החרדה טופלה וכי הנפילה הראשונה גרמה נזק רב לרכוש. בדש ביקש להדגיש כי מרגע הישמע האזעקה, יש לתפוס מחסה. "כל מי שהיה יוצא החוצה היה יכול להיפגע", אמר בדש, "הנפילה הזו הייתה כמעט עשרה מטרים מבית מגורים. עשרה מטרים ימינה או שמאלה זה היה יכול להיות סיפור אחר לגמרי".

 

כוחות משטרה רבים הגיעו לבית הספר שנפגע זמן קצר אחר כך, בראשות מפקד מרחב נגב, תנ"צ פרץ עמר, והחלו לטפל ברקטה שגרמה נזק לקירות המוסד. עמר הדגיש כי כוחות המשטרה נערכים להמשך ירי גם בימים הקרובים. "העיקרון הוא לשנות מוד פעולה מפעילות שגרתית לפח"ע (פעילות חבלנית עוינת) ולתת לאזרחים תחושת ביטחון". בסמוך למקום ניצבים בתי מגורים רבים, חלקם ישנים, ללא מרחבים מוגנים. לא הרחק משם מגרשי כדורסל וכדורגל שבהם מרבים לשחק ילדים בימי שגרה.  

 

בית שנפגע בבאר שבע (צילום: נחמן חייט) (צילום: נחמן חייט)
בית שנפגע בבאר שבע(צילום: נחמן חייט)

 

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', סיפר כי שוחח עם שר הביטחון אהוד ברק בנוגע להסלמה. "עדכנתי אותו בהלוך הרוח השורר בקרב התושבים וביקשתי ממנו לפעול בנחישות רבה ולהחזיר את השקט ליישובי הדרום", אמר דנילוביץ'. "הבהרתי שלא נוכל להסכים שזו תהיה שגרת חיינו".

 

"כמו רולטה רוסית"

תושב הרחוב שבו נפלה הרקטה הראשונה, יניב קרעי, סיפר ל-ynet על רגע הפגיעה: "הבית עף באוויר והתרומם. זה כבר נפל בעבר קרוב לשכונה שלי וכל הרחוב הזדעזע. אחרי עשר דקות יצאנו מהמרחב המוגן, הכול היה שחור, מלא עשן ופיח. זה היה מפחיד מאוד. הילדים בטראומה. בתי בת ה-16 כבר לא רוצה להישאר בבית. מה שהולך פה זה כמו רולטה רוסית. לא יודעים איפה זה ייפול".

 

פגיעה במכונית בשכונה בבאר שבע (צילום: אילנה קוריאל) (צילום: אילנה קוריאל)
פגיעה במכונית בשכונה בבאר שבע(צילום: אילנה קוריאל)

 

לאחר הנפילות בבאר שבע התפוצצו ארבע רקטות בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ללא נפגעים. רקטה נפלה ביישוב במועצה האזורית שער הנגב אך לא גרמה לנפגעים.

 

מוקדם יותר ירו מחבלים פלסטינים רקטות לעבר גזרת אופקים, סמוך לאשדוד ובהמשך גם לגן יבנה. נזק נגרם ללול מרקטה באזור אשקלון. בנוסף שוגרו רקטת קסאם ופצצת מרגמה שנפלו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים. כיפת ברזל ביצעה בהצלחה עשרה יירוטים מתוך 12 ששוגרו לעבר אשדוד, אשקלון ובאר שבע. בעקבות תלונות של תושבים באזור גן יבנה, בדקו אנשי פיקוד העורף את תקינות מערכת האזעקה באזור.

 

יוצאים ממגינות באופקים, אחרי אזעקה (צילום: אליעד לוי) (צילום: אליעד לוי)
יוצאים ממגינות באופקים, אחרי אזעקה(צילום: אליעד לוי)

 

במקביל, נמשכת הפעילות נגד משגרי הרקטות ברצועת עזה. דובר צה"ל מסר כי כלי טיס של חיל-האוויר פגע בשעות הצהריים במחבל שעסק בהכנות אחרונות לשיגור רקטה לעבר אשדוד. בצה"ל אמרו כי מדובר במחבל שגם ירה רקטה לעבר העיר בשעות הבוקר. 

 

אש בעזה לאחר תקיפת חיל האוויר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אש בעזה לאחר תקיפת חיל האוויר(צילום: AFP)

 

בשעות הצהריים עדכן הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, כי מאז יום שישי אחר-הצהריים נורו לעבר שטח ישראל יותר מ-120 רקטות. הוא אמר כי 20% מהרקטות היו אמורות ליפול בערים, אך מערכת "כיפת ברזל" יירטה אותן. "צה"ל הפגין יכולת מדויקת", אמר הרמטכ"ל בטקס חילופי אלוף פיקוד מרכז. 

 

"צה"ל הגיב וימשיך להגיב בעוצמה וברגישות נגד כל ירי לעבר ישראל. חמאס וארגוני טרור אחרים ממשיכים בהתעצמות מטרידה שאחריה אנו עוקבים. אנו לא מעוניינים בהסלמה, אך החמאס הוא הריבון בעזה", הוסיף רב אלוף גנץ.

 

מערכת "כיפת ברזל" בפעולה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מערכת "כיפת ברזל" בפעולה"(צילום: AFP)

 

מצה"ל נמסר כי בסך הכול, מאז תחילת ההסלמה ביום שישי, זוהו 93 נפילות בשטח ישראל ונמנו 37 יירוטים של כיפת ברזל. מתחילת האירועים תקף חיל האוויר 24 יעדים ברצועת עזה, בהם 16 סיכולים של ניסיונות שיגור ושמונה מחסני אמצעי לחימה. בסך הכול יירטה מערכת כיפת ברזל מאז תחילת ההסלמה ביום שישי כ-40 רקטות. 

 

ההסלמה הנוכחית התחילה כשעה לפני כניסת השבת, עם חיסול מזכ"ל ארגון ועדות ההתנגדות העממית, זוהיר אל-קייסי, שנהרג בעזה יחד עם מוחמד אל-חנני, מחבל שנידון למאסר עולם ושוחרר בעסקת שליט. לפי צה"ל, השניים יזמו פיגוע שעמד לצאת לפועל נגד ישראלים דרך סיני.

 

אמש דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים על כך שהנהגת חמאס מנסה להביא לרגיעה. לפי הדיווחים, משלחת בראשותו של בכיר הארגון ברצועת עזה, מחמוד א-זהאר, יצאה לקהיר דרך מעבר רפיח, על מנת לדון בנושא עם הממשלה המצרית. 

 

במקביל, שגריר מצרים ברשות הפלסטינית, יאסר עותמאן, אמר כי מצרים עורכת שיחות רבות עם ישראל

 ועם הפלגים הפלסטיניים ומפעילה מאמצים כדי להביא לרגיעה מחודשת. הוא הוסיף כי המאמצים להביא לרגיעה עדיין נמשכים והביע את תקוותו כי הצדדים ישיבו בזהירות כדי שהמצב הנוכחי לא יתפתח למסלול שאף אחד לא מעוניין בו.

 

השגריר המצרי הדגיש כי הוא אינו מקבל את הטענה הישראלית, לפיה החיסול של מזכ"ל ועדות ההתנגדות בא כפעולת מנע לפני פיגוע שהיה אמור לצאת מסיני. "אין כל סיבה לתוקפנות על עזה, זהו ניסיון ישראלי להצדיק את התוקפנות על עזה. למצרים יש שליטה מוחלטת בסיני והגידול במספר התיירים הוא ההוכחה לכך. זה לא נכון שיש חוסר שליטה", הוא אמר.


פורסם לראשונה 11/03/2012 13:02

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, אילנה קוריאל ונרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעת גראד בבאר שבע
צילום: אילנה קוריאל
כיפת ברזל בפעולה באזור אשדוד
צילום: EPA
מטוס קרב בשמי הדרום
צילום: AFP
תופסים מחסה באשדוד
צילום: אבי רוקח
מפקד תחנת באר שבע. "נערכים לימים הקרובים"
צילום: אילנה קוריאל
חלקים מרקטה שפגעה בבאר שבע
צילום: אבי
מומלצים