שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הכנסת אישרה: מים מוזלים לנכים ונזקקים

  200 אלף מקבלי הבטחת הכנסה יהנו החל מה-1 ביולי מהכפלה של כמות המים שלה הם זכאים בתעריף נמוך. המימון, בהיקף של 42 מיליון שקל, יבוא מתקציב המדינה ולא מהעלאת תעריפי המים לכלל האוכלוסיה. יו"ר ועדת הכספים לא עוצר בזאת ומבטיח: "נחזיר את הפיקוח על מחיר המים לכנסת"

  כ-200 אלף נכים ונזקקים יקבלו מכסה מוגדלת של מים בתעריף הזול כך שישלמו פחות על צריכה המים, מכפי שהם משלמים היום, החל ב-1 ביולי השנה. כך על פי סיכום שהוצג היום (ג') בוועדת הכספים. ההנחות אושרו לאחר שנתיים של משא ומתן עיקש עם האוצר שניהל יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ובלחץ שביתת הרעב של הפעיל החברתי ג'קי אדרי. "מדובר בעשיית צדק עם אוכלוסיות חלשות", אמר גפני.

   

  גפני שחזר את המגעים. "לא הסכמנו שמימון ההנחות בתעריפי המים יכוסה בהעלאת התעריפים לכל האוכלוסייה, שהם כבר גבוהים בלאו הכי. בסוף האוצר התרצה והכסף יבוא מתקציב המדינה". הוא הזכיר כי הוועדה אישרה בשבוע שעבר הקצבה בסך 42 מיליון שקל כפיצוי לתאגידי המים "שמתנהלים כמשק סגור".

   

  הדברים נאמרו בדיון שנועד לקדם את הצעות החוק הפרטיות להחזיר את הפיקוח על תעריפי המים לוועדת הכספים. אבל הנושא לא נדון. גפני הסביר, "האוצר מתנגד נחרצות להצעת החוק, על-כן התמקדנו בינתיים בהנחות לנכים ולנזקקים. אבל לא זנחתי את המטרה. אחרי שהשגנו יעד אחד נילחם להחזיר לידינו את הפיקוח על מחירי המים.

   

  "הוועדה מפקחת על פי סמכותה על ביצוע החלטות הממשלה בנושאים תקציביים ומאשרת תקציבים נוספים, מסים, אגרות והיטלים. מן הראוי שהפיקוח הפרלמנטרי יחול גם על תעריפי המים כפי שהיה במשך שנים עד שהופקע מידינו בחוק ההסדרים", אמר גפני.

   

  200 אלף זכאים

  שירה גרינברג מאגף התקציבים באוצר פרטה את מהות ההנחות ואת המגזרים הזכאים. "מדובר בהכפלת כמות המים בתעריף הנמוך לציבור של כ-200 אלף איש שהם מקבלי הבטחת הכנסה חסרי כושר השתכרות ב-100%; נכים בעלי 70% נכות ומעלה; מקרים סיעודיים, ניצולי שואה ומי שאינם זכאים לקצבת זקנה רגילה. רשימות הזכאים יבואו מהביטוח הלאומי, משרד הביטחון, הרשות לניצולי השואה באוצר ורשויות הרווחה".

   

  היועצת המשפטית של רשות המים, עו"ד חנה פרנקל, אמרה כי "היעד, להחיל את ההנחות בתעריפי המים מה-1 ביולי, נקבע בהנחה שעד אז תסוכם סופית רשימת הזכאים להנחות".

   

  גפני הדגיש כי עד סוף החודש, נציג של ועדת הכספים יסגור עם נציגי משרדים והרשויות את הרשימה הסופית של הזכאים להנחות, זאת "על פי שילוב מדויק של נתוני הנכות הרפואית, חסרי כושר השתכרות ויתר תנאי הזכאות. העיקר הוא לעמוד ביעד של ה-1 ביולי".

   

  נציג הוועדה הוא ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), שהיה שותפו של גפני למשא ומתן על מתן ההנחות. הוא אמר, "אם קובעים מכסת צריכה בתעריף נמוך לכלל האוכלוסייה, הרי לאדם שצורך יותר עקב מצבו הגופני, בעיות בריאות, או שהוא חסר אמצעים בכלל, חייבים להקצות מכסה גבוהה יותר בתעריף מוזל ההולמת את צרכיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  השלב הבא: החזרת הפיקוח לכנסת
  צילום: Index Open
  מומלצים