שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המקצוע הנחשק בישראל: רופא בראש, ח"כ בסוף
  מסקר לרגל יום המדע הבינלאומי עולה כי על אף המשבר ברפואה, המקצוע נחשב ליוקרתי ביותר. אחריו מדורגים המדענים והמהנדסים. בנקאים, שוטרים ואנשי דת בסוף. המורים מפתיעים
  מקצועות הרפואה והמדע הם המקצועות הנחשקים ביותר בישראל, ולעומתם המשטרה, אנשי הדת וחברי הכנסת בעדיפות האחרונה של הציבור - כך עולה מסקר חדש של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע והטכנולוגיה שהוכן במיוחד לקראת יום המדע הבינלאומי, שמצוין היום (ד').

   

  הסקר, שנערך על ידי ד"ר מינה צמח ממכון דחף, כלל 528 נשאלים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, וממנו עולה כי המשבר המתמשך במערכת הבריאות הציבורית לא פגע ביוקרה של המקצוע והרופאים עדיין מחזיקים במקצוע הכי נחשק במשק.
  המקצועות הנחשקים בישראל
  המקצועות הנחשקים בישראל
  מקצוע ציון
  רופאים 8.86
  מדענים 8.85
  מהנדסים 7.95
  מורים 7.33
  קציני צבא 7.31
  אנשי עסקים בכירים 7.10
  אנשי רוח ואמנות (סופרים/אמנים) 7.08
  עיתונאים 6.99
  מנהיגים חברתיים 6.87
  רואי חשבון 6.86
  ספורטאים 6.80
  עורכי דין 6.72
  בנקאים 6.71
  קציני משטרה 6.45
  אנשי בידור 6.06
  אנשי דת 5.54
  חברי כנסת 5.45

   

  בסולם ציונים של 1-10 דורגו הרופאים במקום הראשון עם הציון הממוצע 8.86, ואחריהם המדענים (8.85) והמהנדסים (7.95). את הקפיצה הגדולה של הסקר עשו ללא ספק המורים שדורגו במקום הרביעי (7.33), זינוק מרשים של שבעה מקומות לעומת הסקר הקודם שנערך ב-2009.

   

  על פי הסקר הנוכחי, הקריירה הצבאית שדורגה במקום החמישי עדיין נחשבת למקצוע מכובד (7.31), וכך גם תחום היצירה והרוח הכולל את הספרות והאמנות שדורגו במקום השביעי (7.08). לעומת זאת, היעדר ההישגים בספורט הישראלי, וכן הביקורת הציבורית הגוברת בשנים האחרונות על עורכי הדין והעיתונאים הביאה לכך שמקצועות אלה "זכו" בסקר לרמת יוקרה נמוכה מאוד ודורגו במקומות 10-12. הם לפחות יכולים להתנחם בכך שהמשטרה (6.45), אנשי הדת (5.54) וחברי הכנסת (5.45) חותמים את הרשימה.

   

  בדרך למקצוע הכי פחות נחשק במדינה. יאיר לפיד (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  בדרך למקצוע הכי פחות נחשק במדינה. יאיר לפיד(צילום: מוטי קמחי)

   

  עוד עולה מהסקר כי בהערכת תרומת המקצועות השונים לחוסנה של המדינה, סבור רוב הציבור כי תרומתם של רופאים ושל אנשי מדע בכירים היא הגבוהה ביותר, ואחריהם דורגה תרומתם של אנשי טכנולוגיה והנדסה בכירים ושל אנשי צבא בכירים. בתחתית סולם זה ניצבים אנשי בידור מובילים.

   

  "מעודד להיווכח כי הציבור מכיר בחשיבות המדע והטכנולוגיה וחושב שצריך להגדיל את ההשקעות בתחומים הללו", אמר יו"ר המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע והטכנולוגיה, פרופ' אלוף (מיל') יצחק בן-ישראל.

   

  שר החינוך, גדעון סער, התייחס לשיפור במקומו של מקצוע ההוראה ברשימת המקצועות הנחשקים ואמר: "מדובר בנתון מעודד נוסף שמצטרף לנתונים שהצגנו לאחרונה המעידים על מגמה ברורה של עלייה בביקוש להוראה ובאיכות הפונים להוראה. המגמה הברורה מלמדת על מפנה שחל במערכת לאחר שנים ארוכות של משבר. אין ספק שהרפורמות במערכת והעלייה בשכר המורים הכרוכה בהן,

  משפיעות לטובה על יוקרתו של המקצוע".

   

  שר המדע והטכנולוגיה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, התייחס למקומם הנמוך של הפוליטיקאים. "העובדה שחברי הכנסת אינם נתפסים כמושא להערכה, מעידה על בעיה קשה. דימוי הכנסת הוא בבואה של החברים בה. כל עוד חברי הכנסת נתפסים בעיני הציבור כמי שעיקר זמנם מוקדש לעיסוק בגימיקים שוליים - תוצאות הסקר אינן מפתיעות. אני מקווה שיותר ויותר אנשים מוכשרים ורציניים מכל תחומי החיים יתמסרו לשליחות הציבורית ולעשייה הפרלמנטרית - ואזי התוצאות יהיו שונות".


  פורסם לראשונה 14/03/2012 00:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המשבר ברפואה לא השפיע
  צילום: shutterstock
  חברי הכנסת עוסקים בגימיקים. שר המדע דניאל הרשקוביץ
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים