שתף קטע נבחר

נפטר האדמו"ר מויז'ניץ - הרב משה יהושע הגר

רבה של החסידות השנייה בגודלה בישראל הלך לעולמו. הרב משה יהושע הגר, שעשרות אלפי חסידיו העריצו את בקיאותו בתורה, הנהיג את החצר החסידית של ויז'ניץ במשך 40 שנה. בנו הגדול ישראל צפוי להיות ממשיך דרכו העיקרי

הרב משה יהושע הגר, המכונה האדמו"ר מויז'ניץ, הלך הלילה לעולמו. הרבי, בן 95 במותו, הנהיג במשך כ-40 שנה את החסידות השנייה בגודלה בישראל (אחרי "גור"), המונה עשרות אלפי חסידים. "הייתי בבית מרן האדמו"ר מויזניץ' באמירת קריאת שמע", סיפר יו״ר הצלה גוש דן, הרב אושי שלומוביץ, "הייתה שם היסטריה, מאות אנשים נכנסו לבית כשהודיעו על הפטירה".

 

הלווייתו של הרב תתקיים היום (ד') בבני ברק, ורבבות צפויים להשתתף בה. בעיר כבר מתבצעות הערכות מצב לפריסת כוחות שיטור, ביטחון, רפואה ומתנדבים במהלך המסע לבית העלמין "זכרון מאיר". 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

בעשור האחרון החל מצבו הבריאותי של האדמו"ר להידרדר בהדרגה - עד שחדל מלתפקד. לפני כשנה נשקפה סכנה לחייו - אך הוא הצליח להתאושש, וימים ספורים לאחר מכן הובא על כיסא גלגלים לחתונת הענק של נינו עם נכדת האדמו"ר מקרעטשניף.

 

האדמו"ר מויז'ניץ בחתונת נינו (צילום: יצחק לב ארי) (צילום: יצחק לב ארי)
האדמו"ר מויז'ניץ בחתונת נינו(צילום: יצחק לב ארי)

 

איש התקשורת החרדי ישראל כהן, סיפר ל-ynet על רבו, שנחשב לבקיא במיוחד בתורה: "האדמו"ר היה שילוב נדיר של תורה וחסידות, חינוך לאהבת ה', עבודת המידות, והתעלות ביום שבת קודש. תמצית חייו הייתה התורה, התורה - ושוב התורה. איבדנו אבא, ומי שנמצא הלילה בריכוזי ויז'ניץ רואה את האבל הכבד על פטירת האדם שהיה לצד כל חסיד וחסיד ברגעי עצב ושמחה, והשפיע על כל פרט בחיינו".

 

לפני כשנתיים נערך בחסידות ויז'ניץ ערב מיוחד, המציין 70 שנות פעילות בארץ. אחד מחסידיו סיפר אז ל-ynet: "יש רבנים שמצטיינים בהנהגה ויש שביראת שמים, אבל המנהיג שלנו הוא גדול בתורה. הייתה סטיגמה שחסידים לא יודעים ללמוד, והרב'ה עשה הכל כדי להפריך אותה. הוא לימד אותנו שחסידות ותורה הם שני דברים שלא ניתן להפריד ביניהם" 

 

מדליק נרות חנוכה ()
מדליק נרות חנוכה

 

על הרב הגר נהוג לספר שהיה עורך מבחן מיוחד לתלמידי ישיבת הדגל החרדית-ליטאית, פוניבז': הוא היה נועץ סיכה בכרך אקראי של תלמוד בבלי - ומבקש מהתלמידים לדקלם בעל פה את דף הגמרא שאליו היא הגיעה.  

 

"היורש": הבן שהורחק - וחזר

הרב הגר נולד בתרע"ו (1916) לאדמו"ר חיים מאיר הגר מויז'ניץ - מייסד ומנהיג החסידות בישראל לאחר השואה. הוא עמד בראשות ישיבת ויז'ניץ בתל אביב ובהמשך ירש את אביו בהנהגה וכיהן גם כנשיא מועצת

גדולי התורה (ההנהגה הרוחנית של אגודת ישראל – גוף סמלי שכבר אינו מתפקד כיום). בנותיו השתדכו עם חסידויות גדולות אחרות ונשואות למי שהפכו עם השנים לאדמו"רים בעצמם - סאטמר, בעלז וסקווירא. 

 

בשנים האחרונות המנהיג בפועל של הזרם המרכזי בחסידות הוא בנו הגדול - הרב ישראל הגר. אותו הבן הורחק בעבר מהחצר על-ידי אביו למשך כ-15 שנה, אך שב אליה לאחר פיוס שנערך רק שנים ספורות לפני שהאדמו"ר חלה. הכתרתו כיורש, עוד בחיי האב, גרמה לקרע החסידות, כאשר חלק ממנה ראו דווקא בבן הצעיר, הרב מנחם מנדל, כממשיך השושלת - בהוראת האדמו"ר עצמו. עם השנים ביסס הרב ישראל את מנהיגותו ורוב אנשי החסידות מכירים בו כיורש, אולם יש שעדיין נאמנים לאח, שימשיך גם עתה להנהיג קהילה נפרדת בויז'ניץ.

 

חסידות ויז'ניץ נחשבת לאחת החצרות הגדולות בעולם. מרכזה נמצא בקריית ויז'ניץ בבני-ברק, וריכוזים נוספים של חסידיה פרושים בערים שונות בישראל (ירושלים, מודיעין עילית, אלעד, בית שמש ורחובות) ובעולם (למשל בניו-יורק, לונדון ווינה). החסידות הוקמה באמצע המאה ה-19 בעיירה ויז'ניץ שברומניה (אזור שנמצא כיום בשליטת אוקראינה) ונקראת בשמה. מייסד החסידות היה רבי מנחם מנדל מקוסוב (1830 - 1884), שכונה על שם ספרו - "אהבת שלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האדמו"ר. הרב משה יהושע הגר
מומלצים