שתף קטע נבחר

סקר: רוב האמריקנים בעד תקיפה צבאית באיראן

לפי סקר שפרסמה סוכנות רויטרס, רוב האמריקנים יתמכו בתקיפה צבאית באיראן אם יהיו ראיות לכך שהיא מפתחת נשק גרעיני. אולי ראיה ראשונה היא צילומי לוויין שחשף מכון אמריקני, המעידים על ניסויים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני באיראן

רוב האמריקנים תומכים בתקיפה צבאית נגד איראן אם יהיו ראיות לכך שהיא מרכיבה פצצות אטום, גם אם זה יוביל לעליית מחירי הנפט. סקר שנערך עבור סוכנות הידיעות רויטרס קובע כי 56% מהאמריקנים תומכים בתקיפה אמריקנית נגד איראן אם יתברר שהיא מפתחת נשק גרעיני, בעוד 39% מתנגדים לתקיפה בכל מקרה. אולי דעתם תשתנה כעת, כאשר מכון המחקר האמריקני ISIS הציג את צילומי הלוויין המאשרים כי איראן מקיימת או קיימה ניסויים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני בבסיס פרצ'ין.

 

תקיפה צבאית באיראן? דיווחים אחרונים ב-ynet:

 

מה הוא מסתיר? אחמדינג'אד בכור בטהרן (צילום: AP) (צילום: AP)
מה הוא מסתיר? אחמדינג'אד בכור בטהרן(צילום: AP)

 

53% תומכים בתקיפה גם במחיר של עליית מחירי הנפט, ואילו 42% מתנגדים במקרה זה. יותר אמריקנים תומכים בתקיפה ישראלית – 62%. הנתונים הללו אינם מפתיעים, והם מאוששים סקרים קודמים בנושא. אלא שהפעם הנושא חם יותר בעקבות ההצהרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל שר הביטחון אהוד ברק, והתקשורת האמריקנית עסקה בו במהלך ביקור ראש הממשלה בוושינגטון בתחילת השבוע שעבר.

 

הנשיא האמריקני ברק אובמה הצהיר בשבוע שעבר בנאום באיפא"ק ובמסיבת עיתונאים בבית הלבן שהוא לא יאפשר לאיראן להיות גרעינית וכי בכוונתו לנקוט את כל הצעדים הנדרשים לרבות פעילות צבאית. אולם המדיניות של ממשל אובמה בשלב זה היא לתת הזדמנות למיצוי המהלך הדיפלומטי המלווה בעיצומים כלכליים קשים ביותר על איראן, שיוחרפו עוד יותר בסוף חודש יוני, כאשר ייכנסו לתוקף עיצומים של ארצות הברית והאיחוד האירופי על סחר בנפט עם איראן.

 

האמריקנים והאירופים מקווים לפתוח בשבועות הקרובים במשא ומתן עם האיראנים בניסיון לבחון די מהר אם איראן מעוניינת לנהל משא ומתן רציני,

או שבכוונתה למשוך זמן.

 

במקביל, מכון מחקר אמריקני המתמחה בנושא הגרעיני הציג לראשונה צילומי לוויין מסחרי של המתקן הצבאי האיראני בפרצ'ין. דיוויד אלברייט, מומחה הגרעין העומד בראש המכון ISIS שבוושינגטון, אמר כי הצילומים מאשרים את החשד של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שלפיו איראן מקיימת או קיימה באתר הצבאי ניסויים בפיצוצים הקשורים לפיתוח נשק גרעיני. אולברייט אמר שבצילומים אותר בניין הממוקם במקום מוסתר אבל קרוב לבסיס בפרצ'ין, המתאים לתיאורי סבא"א בדו"ח שלהם מחודש נובמבר.

 

התמיכה בתקיפה אמריקנית וישראלית גדולה יותר בקרב רפובליקנים מאשר דמוקרטים או עצמאים. בסקר של רויטרס התברר ש-70% מהרפובליקנים תומכים בתקיפה אמריקנית, לעומת 51% מהעצמאים ורק 46% מקרב הדמוקרטים.

 

האיום האיראני ועליית מחירי הנפט חלחלו למערכת הבחירות לנשיאות. על פי הסקר של רויטרס, הנשיא אובמה זוכה לתמיכה משופרת של הציבור האמריקני והגיע לראשונה זה זמן רב לתמיכה של 50%. הסקר הזה מנוגד לשני סקרים אחרים מתחילת השבוע, המצביעים על ירידה בתמיכה באובמה ל-46% על פי סקר של "וושינגטון פוסט", ול-41% לפי סקר של "ניו יורק טיימס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יתקפו או לא יתקפו? אובמה ונתניהו בוושינגטון לפני שבוע
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים