שתף קטע נבחר

אילת: מפגש רטוב עם דולפיני גרמפוס אפורים

הפלגת מחקר של אנשי המכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת הביאה למפגש מפתיע עם להקה קטנה של דולפיני גרמפוס אפורים. היונקים הגדולים בעלי ראש עגלגל ונטולי חרטום תועדו מתחת למים באמצעות מצלמה זעירה

חיפשו פלנקטון זעיר ומצאו דולפינים גדולים בים סוף. יואב לינדמן והדוקטורנטית מרגריטה זרובין מהמעבדה של פרופ' אמציה גנין במכון הבינאוניברסיטאי למדעי הים באילת, יצאו השבוע להפלגת מחקר במפרץ אילת כדי ללכוד פלנקטון בים באמצעות רשת.

 

עוד כתבות בערוץ בעלי חיים:

 

לאחר כ-25 דקות של הפלגה ובמרחק של כשלושה קילומטר מהחוף, הבחינו השניים בלהקה של דולפיני גרמפוס אפורים. "זו הפעם הראשונה שאני פוגש בדולפיני גרמפוס. זו היתה להקה קטנה של ארבעה דולפינים והם הסתובבו סביבנו במשך כשעה", מספר לינדמן ל-ynet.

 

 

לינדמן תיעד תחילה את המפגש מעל פני המים בעזרת המצלמה במכשיר הטלפון הסלולרי ברשותו ולאחר מכן, נעזר במצלמה זעירה וחסינת מים כדי לצלם את היונקים הימיים בפעולה מתחת למים.

 

"הם היו מאוד פעילים בשעות אחרי הצהריים, שחו לירדן וחזרו. יש להם מראה מיוחד מאוד, שונה ממיני הדולפינים שאנחנו רגילים לראות כאן במפרץ. לא היה קל לעקוב אחריהם והתמזל מזלנו לפגוש אותם", הוא מסכם את המפגש הנדיר.

 

צילום ארכיון. גרמפוס אפור ליד חיפה (צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י) (צילום: ד
צילום ארכיון. גרמפוס אפור ליד חיפה(צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י)

 

לדברי ד"ר אביעד שיינין, יו"ר מחמל"י (המרכז לחקר והצלת יונקים ימיים), בשנים האחרונות דולפיני גרמפוס אפורים נצפו עשר פעמים במהלך סקרים שנערכו בים התיכון על ידי הארגון וכן תצפיות של בעלי יאכטות שהפליגו לקפריסין ובדרכם חזרה לישראל. במהלך אותם סקרים שיינין אף הצליח לתעד להקה של דולפיני גרמפוס אפורים שמנתה כ-20 פרטים במרחק של כ-20 קילומטר מחיפה.

 

מאז סוף שנות ה-90, אירעו שבעה מקרים בהם דולפיני גרמפוס נפלטו מהים התיכון אל חופי ישראל ושניים מהם היו עדיין בחיים. למרות פעולות אישוש של בעלי החיים הם מתו זמן קצר לאחר מכן.

 

"בים האדום יש אחת למספר חודשים תצפית של גרמפוסים בצפון ממפרץ אילת", הוא מסביר ומציין כי על פי נתוני עבודת מאסטר של דפנה פינגולד מהחוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטה חיפה, "תועדו 38 תצפיות של גרמפוסים במפרץ אילת ודרום מפרץ סואץ, כשגודל הלהקה הממוצע היה שמונה פרטים".

 

עוד כתבות על בעלי חיים בים בארץ ובעולם

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י
גרמפוס אפור בים התיכון (צילום ארכיון)
צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י
צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י
גרמפוס אפור בים התיכון (צילום ארכיון)
צילום: ד"ר אביעד שיינין, מחמל"י
מומלצים