שתף קטע נבחר

שרי שמינייה וקבינט: נתניהו וברק מחליטים לבד

חברי הפורומים הביטחוניים טוענים כי ראש הממשלה ושר הביטחון הפכו אותם ל"חותמת גומי", ולא עדכנו בנושא איראן ועזה. מקורבי נתניהו: "הוא מתייעץ עם הגורמים הרלוונטיים"

שרים בפורום השמינייה ובקבינט המדיני ביטחוני הביעו בימים האחרונים תרעומת על כך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, לא כינסו אותם מאז שובו של נתניהו מארצות הברית. לטענתם, נתניהו לא עדכן אותם בנושא האיראני ולא קיים איתם דיון סביב ההסלמה האחרונה בדרום הארץ.

 

"חלק מהשרים מרגישים שהם חותמות גומי", אמר ל-ynet שר בקבינט. "לא דיברו איתנו ולו פעם אחת בנוגע למה שקרה בעזה. כנראה שנתניהו מרגיש כל כך בטוח בעצמו שהוא חושב שהוא יכול לקחת את כל ההחלטות לבדו, או עם ברק, מבלי לשתף שרים אחרים".

 

ברק ונתניהו. "אז מה אם היו בסיירת מטכ"ל" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
ברק ונתניהו. "אז מה אם היו בסיירת מטכ"ל"(צילום: ירון ברנר)

 

בפורום השמינייה, שנחשב למעודכן יותר, כעסו שרים על כך שלא היו מעורבים בשום החלטה שנגעה להתרחשויות בעזה. "חלק מן השרים ראו אולי את ראש הממשלה בארבע עיניים, אך כל המהות של פורום התייעצות איבדה מכוחה, לנוכח אי כינוס השמינייה", סיפר גורם המעורה בנעשה בפורום הרגיש. "אין מה לשאול שרים לדעתם על עזה, כי הם לא באמת יודעים. ביבי וברק מחליטים לבד, אז צריך לשאול אותם".

 

עוד בחדשות ynet:

 

לטענת אותם גורמים, ההתייעצויות חסרו גם בכל הנוגע לנושא הביטחוני הכה רגיש - הגרעין האיראני. לדבריהם, נתניהו נמנע מלכנס את השמינייה לפני נסיעתו לארה"ב, ולא דן עם שריו על האסטרטגיה בה על ישראל לנקוט. "לא היה שום דיון רחב בנושא", סיפר אחד השרים.

 

גורם מדיני הוסיף כי "התבונה לא נמצאת רק אצל ביבי וברק, וזה שהם היו פעם בסיירת

 מטכ"ל לא אומר שהם יכולים להתנהל כאילו הם לבד ולקבל החלטות בלי לשתף את שרי הקבינט, או לכל הפחות לעדכנם. אותו הדבר נכון לגבי השמינייה". 

   

בסביבתו של נתניהו לא הכחישו כי אכן לא כונסו הפורומים אך ציינו כי "רה"מ מתייעץ כל העת עם הגורמים הרלוונטיים. באירועים בעזה היו התייעצויות אינטנסיביות עם גורמי ביטחון וגם שר החוץ היה בעניינים. בעניין איראן היו התייעצויות בתוך הצוות ועם חלק משרי השמינייה. צריך לזכור שהשמינייה אינה פורום סטטוטורי, כך שההתייעצויות נעשות בהתאם לצרכים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו וברק. לא מעדכנים
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים