שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: Shutterstock

  סטן לי: "אני כבר לא קורא קומיקס"

  בגיל 89, האיש שהביא לעולם את ספיידרמן ואקס-מן עסוק מתמיד - אבל מחוץ לעולם הקומיקס. "אם אקרא את החוברות החדשות, בטח אתקשר עם הערות", הוא אומר בראיון, ומספר על הסדרה "העל אנושיים" בה הוא מחפש גיבורי על אמיתיים

  לו היה מועדון המורכב מהאנשים המשפעים ביותר על תרבות הפופ במאה השנים האחרונות, סביר להניח שהיינו מוצאים שם שמות מוכרים כמו וולט דיסני ואנדי וורהול.

   

  כתבות אחרונות במדור הקומיקס של ynet:

   

  אדם נוסף שללא ספק היה זוכה למקום של כבוד לצידם הוא יוצר בעל שם קצת פחות מזוהה, לפחות מחוץ לקהילת הקומיקס - סטן לי. שמו אולי לא הפך במהלך שנות יצירתו לשגור בבתים ברחבי העולם (בעיקר מחוץ לארצות הברית), אך יצירותיו בהחלט מוכרות לכל. סטן לי הוא האיש שהגה חלק משמעותי מאיקונות הקומיקס האהובות והמוכרות ביותר בעולם - ביניהן ספיידרמן, הענק הירוק, איירון מן, ארבעת המופלאים, אקס-מן ועוד רבים וטובים.

   

  "אקס-מן", ההתחלה. כבר אין לו זמן לקומיקס (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  "אקס-מן", ההתחלה. כבר אין לו זמן לקומיקס(עטיפת הקומיקס)

   

  לי נולד בשם סטנלי ליבר, בן למשפחת מהגרים יהודים ממצא רומני, וכבר יותר מ-50 שנה עובד על גיבורי על ודמויות עם יכולות מיוחדות. בהנהגתו, הוצאת הקומיקס Marvel הפכה מתת מחלקה בהוצאה אחרת, לענקית בידור השווה מיליונים ומנפיקה בנוסף לחוברות קומיקס גם סדרות טלוויזיה, סרטים ואינספור מוצרים נלווים.

   

  אבל מתברר שהאיש שהביא לעולם את גיבורי הקומיקס האהובים, מקדיש להם היום הרבה פחות זמן. "תאמין לזה או לא, אין לי זמן, פשוט אין לי זמן לקרוא קומיקס", הוא אומר בראיון ל-ynet. והאמת היא שאין סיבה שלא להאמין לו: בגיל 89, לי עדיין פעיל מאוד - גם אם לא בעמדת הכותב: הוא עומד בראש חברת הפקה משלו, וגם מקדיש מזמנו לצילומי הסדרה התיעודית "העל אנושיים של סטן לי", שמגיעה כעת לערוץ ההיסטוריה (ימי ראשון ב-22:10) ובה הוא מאתר אנשים בעלי יכולות יוצאות דופן - הפעם, בעולם האמיתי.

   

  ספיידרמן. "אי אפשר להשאיר דמות זהה במשך עשורים" (עטיפת הקומיקס) (עטיפת הקומיקס)
  ספיידרמן. "אי אפשר להשאיר דמות זהה במשך עשורים"(עטיפת הקומיקס)

   

  "עם כל הדברים שאנחנו עושים, אני לא מגיע לקומיקס", מספר לי. "זה מצחיק, לפעמים אני רואה שער של חוברת חדשה של Marvel, עם דמות שאני יצרתי, ועליה מצויין שם האמן או הכותב - ואני אפילו לא מזהה את השמות. הם חדשים וזרים לי".

   

  איך אתה מרגיש לאור העובדה שאלו דמויות שאתה יצרת, ובעצם איבדת איתן קשר?

   

  "כל אמן וכותב מביא איתו משהו חדש לדמות, ואם הייתי קורא את החוברות החדשות בתשומת לב, סביר להניח שהייתי מוצא את עצמי מתקשר לחברה ואומר להם 'אתם לא צריכים לעשות את זה ככה, שיניתם את הדמות הראשית או את הנבל יותר מדי', או 'למה ערכתם את השינוי הזה?', כך שבאמת מוטב שלא אקרא אותן יותר".

   

  אז אפשר לומר שהעדפת לשחרר אותן.

   

  "כן. וחוץ מזה, האנשים שעובדים עליהן כיום עושים עבודה טובה, ואני מודע לכך שחייבים לעשות שינויים כל הזמן, זה בלתי נמנע. אתה לא יכול להמשיך לספר אותו סוג של סיפור ולהשאיר את הדמות זהה, חודש אחרי חודש במשך עשורים שלמים, מבלי לאבד את עניין הקוראים. חייבים להכניס זוויות והתפתחויות חדשות".

   

  סטן לי נגד "סטן לי"

  סיבה נוספת שאולי הובילה לכך שלי בחר לשים את העבר המפואר שלו מאחוריו, היא הפלונטר המשפטי הקשור לאותן הדמויות. בעשור האחרון מתקיים מאבק משפטי וכספי בין הוצאת הקומיקס Marvel ל-"Pow! Entertainment", חברת ההפקות שבראשה עומד לי, וגוף שלישי שלי עמד בראשו בעבר, ושבאופן אירוני עדיין נושא את השם "Stan Lee media", למרות שהיחסים בין האיש עצמ לארגון זה נגמרו באופן מכוער.

   

  סטן לי. "חבל שאני חייב להיצמד לתסריט" (צילום: Jeremy Cowart / AETN) (צילום: Jeremy Cowart / AETN)
  סטן לי. "חבל שאני חייב להיצמד לתסריט"(צילום: Jeremy Cowart / AETN)

   

  הסוגייה העומדת היא ברשות מי נמצאות זכויות היוצרים על יצירותיו של לי, ועמן הזכאות לתמלוגים בגין שימוש בדמויות אלו במדיה שאינה קומיקס. הצדדים לא קרובים להגיע לפשרה, בעוד שהסכום העומד על הפרק מגיע למיליוני דולרים רבים ורק הולך ותופח עם ההצלחה הקולנועית של דמויות פרי מוחו של לי: המותגים אקסמן וספיידרמן (שיזכה בקיץ הקרוב לסרט שיפתח סדרה חדשה), והציפיות להצלחה של "הנוקמים" (The Avengers), שייצא גם הוא בקיץ 2012.

   

  במקביל לסכסוך המשפטי הנמשך, לי עסוק בין היתר בסרטי אנימציה, ספרים וסדרות טלוויזיה קלילות מבית היוצר של חברת ההפקות הנוכחית שלו. ניתן לשים לב שדרכן הוא שומר בכל זאת על קשר כלשהו לעולם גיבורי העל: סדרת האנימציה "סטריפרלה" עוסקת בחשפנית בעלת כוחות אותה מגלמת בקולה (איך לא?) פמלה אנדרסון, שהיוותה השראה לדמות, ובתוכנית הריאליטי "מי רוצה להיות גיבור על?", המשתתפים ממציאים דמויות תואמות גיבורי קומיקס.

   

  מצד שני, ניכר שברוב הפרויקטים בהם הוא מעורב כיום, שמו של לי מתנוסס עליהם כתווית איכות. זהו הדין גם לגבי מעורבותו בתוכנית "העל אנושיים": "פנה אלי מישהו מאנגליה ושאל אם אהיה מוכן לקחת חלק בתוכנית, ואחרי שהסכמתי הוחלט לקרוא לה 'העל אנושיים של סטן לי'. אני נהנה לעשות את זה, ואוהב לצפות בתוכנית בעצמי".

   

  האם דמיינת בזמנו, כשיצרת דמויות כמו ספיידרמן ודרדוויל - גיבור על עיוור שמפתח חוש רדאר, שתיתקל בדמויות בשר ודם עם תכונות דומות?

   

  "לא, זה מעולם לא עלה בדעתי. אגיד לך משהו מצחיק לגבי התוכנית: אני תמיד תוהה איך האנשים האלו מגלים שהם ניחנו בכוחות האלה. בפרק הראשון יש נזיר שאולין שמפגין כוח מרשים במיוחד. אבל מה גרם לו לתהות ולחשוב לעצמו, 'היי, אני בטח אצליח לתקוע לעצמי מקדחה חשמלית בראש בלי שזה יכאב'? מאיפה הם מגיעים לרעיון לנסות דבר כזה בכלל? עבורי, זו התעלומה האמיתית והגדולה מכולן.

   

  מתוך הסדרה. נהנה גם לצפות בה (באדיבות ערוץ ההיסטוריה) ()
  מתוך הסדרה. נהנה גם לצפות בה (באדיבות ערוץ ההיסטוריה)

   

  "רבים מהם נחקקו לי בזיכרון, אבל אחד באמת הדהים אותי. הוא קפץ מגובה של יותר מתשעה מטרים לתוך בריכת ילדים מתנפחת עם מים רדודים בגובה שני אינצ'ים בלבד, ויצא מזה בשלום. שוב, לא ברור לי איך עלה במוחו הרעיון לבדוק את היכולת הזו שלו מלכתחילה - אבל זה היה פשוט מדהים".

   

  אתה מאמין שבאמת יש משהו על-אנושי באנשים האלה?

   

  "חייב להיות. אני או אתה לא היינו יכולים לשרוד את הדברים האלה. כל מה שהם עושים יוצא דופן בצורה מדהימה, כמו הבחור שקשר את עצמו לשני מטוסים. זה לא ייאמן, כשרואים את זה. אני מופתע שאנשים לא מדברים על זה יותר ושלא חיפשו אותם עד עכשיו".

   

  מת לבקר בישראל

  תופעה אחרת, שדווקא זוכה לדיון בארצות הברית, היא זו ההולכת וגדלה של אנשים אמיתיים העוטים על עצמם חליפות בסגנון של גיבורי העל ויוצאים להילחם בפשע. אחד מהם הוא פיניקס ג'ונס מאטלנטה, ששמו עלה לכותרות לאחרונה לאחר שנתבע בגין תקיפה, תביעה בה בסופו של דבר נוקה מכל אשם.

   

  על אף ואולי בגלל היותו חובב של העל אנושי, לי לא מתלהב מג'ונס וחבריו: "אני לא חושב שזה רעיון טוב. לאנשים האלה אין כוחות על, למעשה רובם אפילו פחות חזקים מהאדם הממוצע והם עלולים להיפגע באופן חמור אם הם לא ייזהרו. אני לא חושב שמומלץ לאדם רגיל לעטות תחפושת ולהסתובב בחוץ ולחפש צרות, כי סביר מאוד להניח שהוא מגדיל את הסיכויים שלו למצוא אותן".

   

  מתוך "העל אנושיים של סטן לי". מאיפה בא הרעיון לנסות? ()
  מתוך "העל אנושיים של סטן לי". מאיפה בא הרעיון לנסות?

   

  הנחיית הסדרה אינה הופעתו הראשונה של לי בפני המצלמה. הוא התארח בדמות עצמו בקומדיית הגיקים "המפץ הגדול", נתן את קולו לגרסה המצוירת של "ספיידרמן" משנות ה-90 והבליח בהופעות אורח כמעט בכל סרט בו כיכבה דמות שיצר.

   

  "זה מאוד מהנה וכיף, ובא לי באופן טבעי", הוא אומר על התפקיד החדש, אך מוסיף: "הבעיה היחידה היא שרוב מה שאני אומר מתוסרט. הייתי שמח יותר אם הייתי יכול לדבר בלי תסריט בכלל. הייתי מעדיף פשוט לדבר ולהתבדח באופן חופשי, אבל אני חייב להגיד את מה שכתבו עבורי".

   

  כן, מתברר שגם לאחד הכותבים המשפיעים ביותר בתרבות הפופ כותבים היום טקסטים. "אני יכול לשנות מילים פה ושם, אבל בגדול אני צריך להישאר נאמן לתסריט שתסריטאי התוכנית כתבו", הוא מסביר. "זה מקובל עלי, כי הם כותבים טובים. אני חושב שהם נותנים את המידע המדויק והנדרש לצופה".

   

  על אף שבשנים האחרונות היצירה שלו עצמו נוגעת בצד היותר טראשי של התחום, עם תוכניות ריאלטי, סדרות על חשפניות וניסיונו למתג את עצמו כיו הפנר של הקומיקס (למעשה, בהופעת האורח שלו ב"איירון מן", הגיבור אפילו

  מזהה אותו כמייסד פלייבוי), אי אפשר לקחת מסטן לי את הקרדיט המגיע לו על מפעל חייו ותרומתו לתרבות הקומיקס. לי יצר כמה מהדמויות האהובות בעולם כולו - וגם כאן בארץ: בפורים האחרון, אי אפשר היה לצאת לרחוב מבלי לראות אנשים מחופשים ליצירותיו.

   

  אז האם המעריצים בישראל יזכו לפגוש בו גם כאן, בארץ הקודש? לי שומר על ראש פתוח. "הייתי רוצה, אבל מאוד קשה לי לטייל", הוא אומר. "אולי ביום מן הימים, אם אקבל הזמנה רשמית, אצליח להגיע לבקר בישראל. אני חושב שזו המדינה הכי מדהימה בעולם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Jeremy Cowart / AETN
  סטן לי. "השינויים בדמויות בלתי נמנעים"
  צילום: Jeremy Cowart / AETN
  לאתר ההטבות
  מומלצים