שתף קטע נבחר

משעל לארדואן: עזה הפכה אתר לניסוי כיפת ברזל

מנהיג חמאס ורה"מ הטורקי נועדו באנקרה במשך כשעתיים ודנו בין היתר בסבב הלחימה האחרון בעזה. "ישראל השתמשה בתירוצים מפוברקים כדי לתקוף", טען משעל, וארדואן הביע זעם על "התוקפנות הישראלית". הערב התפוצצה עוד רקטה בדרום

מנהיג החמאס הטיח היום (ו') האשמות חמורות בישראל במהלך פגישה עם ראש ממשלת טורקיה בעקבות סבב הלחימה האחרון ברצועת עזה. חאלד משעל אמר לרג'פ טאיפ ארדואן כי ישראל הפכה את עזה לשדה ניסויים בנשק ובמערכת "כיפת ברזל" ושהיא השתמשה ב"תירוצים מפוברקים" כדי לתקוף את הפלסטינים. ארדואן, מצדו, הביע זעם על "התוקפנות הישראלית" ברצועת עזה והפציר בחמאס לא לאפשר לישראל לגרור את הפלסטינים למלחמה.

 

עוד כתבות על המתיחות בדרום:

הג'יהאד: מחוייבים לרגיעה. בודדים יורים

דובר צה"ל: איראן מושכת בחוטים בעזה ובלבנון

 

משעל וארדואן נועדו במשך כשעתיים באנקרה, במפגש שלפי הטורקים היה אמור להתמקד במצב במזרח התיכון ובפיוס הפלסטיני. אלא שבאופן צפוי, דנו השניים גם בסבב ההסלמה האחרון ברצועת עזה, שהסתיים בהסכם רגיעה. עם זאת, גם הערב נמשך הירי מרצועת עזה ורקטת קסאם התפוצצה במועצה האזורית אשכול בלי לגרום לנזק או נפגעים.

 

ארדואן ומשעל, היום באנקרה (צילום: AP) (צילום: AP)
ארדואן ומשעל, היום באנקרה(צילום: AP)
  

דבר קיומה של הפגישה כלל לא היה ידוע עד היום בצהריים. השתתפו בה גם שר החוץ הטורקי אחמט דבוטאולו וסגנו של ארדואן במפלגת הפיתוח והצדק, עומר צליק. בפמליה של משעל היו גם סגנו מוסא אבו-מרזוק ובכירי הארגון עיזת א-רישק, מחמד נסר, סאלח עארורי וניזאר עוודאללה.

 

א-רישק אמר בתום הפגישה כי משעל הודה לארדואן על תמיכתה של טורקיה בעמדות העם הפלסטיני, על מאמציה להביא לסיום הסגר על רצועת עזה וכן על הסכמתה לארח בשטחה את משוחררי עסקת שליט שגורשו על-ידי ישראל.

 

מנהיג החמאס סיפר לראש הממשלה הטורקי על ההתקדמות בשיחות הפיוס עם הפתח, ולפי א-רישק הסכימו השניים כי יש צורך להעלות מחדש את הסוגיה הפלסטינית בפורומים הבינלאומיים אחרי שירדה מעט מסדר היום בתקופה האחרונה בשל "האביב הערבי".

 

כיפת ברזל בפעולה. "שדה ניסויים בעזה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כיפת ברזל בפעולה. "שדה ניסויים בעזה"(צילום: AFP)
 

משעל והנשיא הפלסטיני אבו מאזן הסכימו בפברואר על הקמת ממשלת אחדות שתורכב

מטכנוקרטים. ההסכם, שהושג בתיווך קטאר, אמור לסלול את הדרך לבחירות לנשיאות ולפרלמנט ברשות הפלסטינית.

 

הפגישה באנקרה התקיימה יום לאחר שבכיר חמאס מחמוד א-זהאר נפגש בטהרן עם שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי והודה לו על התמיכה ה"בלתי מסויגת" של הרפובליקה האיסלאמית בפלסטינים.

 

למרות חילוקי הדעות בנוגע לסוריה - טהרן תומכת במשטר אסד ואילו בחמאס מסתייגים ממנו - השניים הסכימו כי ההתקוממויות העממיות במזרח התיכון יועילו למטרה הפלסטינית. סאלחי הדגיש כי "ההתעוררות האיסלאמית" מחלישה את הציונים והבטיח להמשיך לתמוך בפלסטינים.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל וארדואן. דנו גם בפיוס הפלסטיני
צילום: AP
מומלצים