שתף קטע נבחר

27 הרוגים בדמשק: "זה הסיוע שנותנים לסורים?"

הטלוויזיה הסורית שידרה תמונות קשות מהמקומות בהם התפוצצו שתי מכוניות התופת. אזרחים קראו "ברוח ובדם נפדה אותך בשאר" ומתחו ביקורת על המורדים והמדינות המתנגדות לאסד: "זה טרור. העולם לא לומד. אסור לשתוק על כזה דבר"

הפצועים בפיצוץ שתי מכוניות התופת בדמשק הבוקר (שבת) הפנו אצבע מאשימה למדינות התומכות במורדים במדינה. הם גם יישרו קו עם עמדת משטר אסד כי "טרוריסטים" פיצצו את שתי המכוניות. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי 27 אזרחים ואנשי כוחות הביטחון נהרגו בפיגוע ו-97 נפצעו. אזרחים שהגיעו לאחד המקומות צעקו מול מצלמות הטלוויזיה: "ברוח ובדם נפדה אותך בשאר".

 

הטלוויזיה של סוריה שידרה במהלך הבוקר תמונות קשות, בהן נראו חלקי גופות. מהתמונות עולה כי נזק רב נגרם במקום בו התפוצצו שתי מכוניות התופת - ליד מטה מנגנון המודיעין האווירי בעיר והשנייה ליד מחלקת הביטחון הפלילית של משרד הפנים.

 

עשן מיתמר מעל דמשק

 

"זהו פיגוע טרור ואנחנו מגנים אותו", אמר תושב דמשק שהתראיין לטלוויזיה הסורית. אזרח אחר הוסיף, כשהוא הצביע על ההרס הרב: "במה פשעה אחותי שהיא צריכה למות כאן? זו חירות?". מספר אזרחים הדגישו כי שתי מכוניות התופת התפוצצו באזורים המאכלסים יותר אזרחים מאשר אנשי ביטחון.

 

אזרח נוסף מתח ביקורת על אלו המסייעים למורדים נגד משטר אסד: "אם ירצה אללה, כל מי ששולח נשק, אמיר קטאר ואחרים, יראו את זה אצלם". אזרח נוסף אמר בכעס כשהוא מצביע על חלקי הגופות: "כל יום הם מכנסים ישיבות באיסטנבול ואת הוועידה של חברי תוניסיה ורוצים לשלוח סיוע לעם הסורי. זהו הסיוע שמעניקים לעם הסורי?".

 

זירת אחד הפיצוצים בדמשק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זירת אחד הפיצוצים בדמשק(צילום: EPA)

 

אחד מהפצועים, שהועבר לבית חולים בדמשק, סיפר: "היה פיצוץ מאוד מאוד חזק וברגע כלשהו כל מה שהיה בבית שלנו נפל על הרצפה". תושב אחר, המתגורר לא רחוק מהמקום בו התפוצצה אחת המכוניות הוסיף: "כל החלונות והדלתות בבית התפוצצו. הפיצוץ אירע בזמן שישנתי. שמעתי רעש כמו של רעידת אדמה. לא היה לי מושג מה קרה, עד ששמעתי את הצעקות ברחוב".

 

גם יתר האזרחים שהתראיינו לטלוויזיה הסורית לא הביעו תמיכה במורדים. אחד מהאזרחים אמר: "זה טרור. איך בן אדם יכול לעשות את זה. מי יכול לעשות כזה דבר? זה אסור על פי הדת וכל העולם מתנערים מכזה דבר". תושב נוסף של דמשק סיפר: "הגג נפל מעל הראש שלנו. אף אחד לא מסכים לכזה דבר". אדם שעמד לידו הוסיף: "מה אני יכול לומר? זה טרור. העולם לא לומד. אסור לשתוק על כזה דבר". אחת מהנשים המבוגרות שנפצעו בפיצוץ, אמרה ליד שרידי אחת המכוניות: "אללה לא ייתן למזימות שלהם להצליח והוא יתנקם בהם".

 

רופא בבית החולים של הסהר האדום בדמשק סיפר לערוץ הטלוויזיה הממלכתי, כי הוא טיפל ב-40 פצועים בדרגות חומרה שונות: "ביצענו את ההליכים הדרושים כדי להעניק להם עזרה ראשונה. רוב הפצועים שהגיעו הם ילדים וקשישים".

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה מפי ארגוני אופוזיציה כי לאחר שני הפיצוצים שאירעו  בבירת הסורית נשמעו קולות ירי. הטלוויזיה הסורית אמרה כי "טרוריסטים" ביצעו את המעשה. עדי ראייה סיפרו על עשן העולה ממוקדי הפיצוצים. תושבים בדמשק דיווחו לרשת BBC כי הם רואים עשן העולה גם ממטה מפלגת השלטון, הבעת', במרכז דמשק.

 

כתב אלערביה בדמשק סיפר כי כוחות הביטחון מכתרים את זירות הפיצוצים ולא מרשים לאזרחים להתקרב לשם. לדבריו, הפיצוצים אירעו כמעט בו זמנית, אך המרחק בין שני האזורים הוא בסביבות 4-5 קילומטרים.

 

בטאון אסד: לפגוע בשליחות אנאן

המשטר בדמשק מצא סיבות לפיצוץ. העורך של העיתון הממסדי הסורי "תשרין", מוחי א-דין מוחמד, אמר בראיון לערוץ אל-עאלם האיראני בשפה הערבית כי מטרת הפיצוצים היא להכשיל את משימתו של שליח האו"ם לסוריה, קופי אנאן: "מה שבולט הוא שבחודש שעבר היו שני פיצוצים בדמשק, שאירעו

 במקביל לתחילת פעילותם של הפקחים הערבים בסוריה. שני הפיצוצים היום התרחשו בו זמנית עם תוצאות הדו"ח של קופי אנאן, שרמזו לגבי גיבוש פתרון פוליטי למשבר בסוריה, אחרי שכנוע של רוב המדינות כי אין אלטרנטיבה לפתרון הזה".

 

הוא הוסיף כי הפיצוצים שאירעו היום התרחשו, כמו הקדומים במעברים של קווי התחבורה הפנימיים, ועל כן הם נועדו לפגוע בכל מי שהולך למקום עבודתו בדמשק, מה שחושף כי מי שעומד מאחורי הפיצוצים האלה מסתמך על אידיאולוגיה של כפירה אשר מי שמזין אותם הם ערוצי הלוויין, שמשלהבים את הקיצוניות הדתית. כמו כן הוא מסתמך על התמיכה הכספית הבלתי מוגבלת של שר החוץ הסעודי, סעוד אל פייסל, ואמיר קטאר, חמד בן ג'אסם, כדי לבצע עוד מעשי הרג וחבלה בדמשק". הוא הזכיר גם כי העם הסורי הדגיש שוב במהלך הימים האחרונים כי הוא בעד תהליך הרפורמות ובעד הדיאלוג ובעד פתרונות פוליטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הרס רב באזור הפיצוץ
צילום: EPA
מומלצים