שתף קטע נבחר

לוחם "כיפת ברזל" הציל טכנאי רגע לפני שיגור טיל

הטכנאי התעקש להישאר לתיקון גם בהישמע אזעקה, ואיפשר למערכת לשגר טיל שיירט רקטה לאשדוד. חברו הצליח למלט אותו בג'יפ מהאזור המסוכן, הציוד שנשאר על המשגר ניתך. בכירים בחיל האוויר שיבחו את פעולתם

תושבי אשדוד התמודדו במהלך סבב העימות האחרון עם כמה נפילות של רקטות גראד, אך כעת מתברר כי פעולה יוצאת דופן של שני לוחמי כיפת ברזל הצליחה למנוע נפילה של רקטה אחת לפחות בעיר - ושחיי אחד החיילים המעורבים ניצלו הודות לתושיית חברו.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שטייניץ: ההגבלה תוכל למוטט כלכלית את איראן

בעקבות ההאקר: יוגבל איסוף מספרי תעודת זהות

השריפה בבית האבות: איפה היו העובדים?

 

במהלך סבב ההסלמה האחרון זכו לוחמי כיפת ברזל של חיל האוויר לשבחים מקיר לקיר, לאחר שהצליחו ליירט 85% מהרקטות שאותן ניסתה המערכת לעצור לפני נפילתן לקרקע. ל-ynet נודע כי בשיא הפעילות, הצליח טכנאי בסוללה לתקן תקלה שאפשרה פגיעה ברקטה שנורתה לעבר אשדוד, ולוחם אחר בסוללה חילץ אותו מאזור שיגור הטיל המיירט.

 

"זה יכול היה להיגמר אחרת". לוחמי כיפת ברזל בדרום (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
"זה יכול היה להיגמר אחרת". לוחמי כיפת ברזל בדרום(צילום: אבי רוקח)

 

הטכנאי שמשרת בקבע, רב-סמל אלי זדה, נשלח בתחילת השבוע שעבר לתקן תקלה טכנית במיירט שהגן על העיר הגדולה. רגעים ספורים לאחר שהחל הטכנאי את מלאכתו, נשמעה אזעקה שבישרה על רקטת גראד אחת לפחות שעושה את דרכה לעבר העיר. הטכנאי לא השתהה ובמקום לברוח ולתפוס מחסה, הוא נשאר לתקן את התקלה ובזמן קצר הביא לכך שהמיירט שב לתקינותו.

 

לפי הוראות הבטיחות של חיל האוויר, לחיילים אסור לשהות ברדיוס של כמה עשרות מטרים מהמיירט בעת שיגור טיל היירוט (טמי"ר), בשל החום האדיר והאש שהוא פולט. הטכנאי הבין כי לא נותר לו זמן להימלט מהמקום וחבריו שהבחינו בו צעקו לו לברוח. אחד מחבריו, הלוחם אלירן סיסו, נכנס לג'יפ צבאי, דהר לעבר המיירט והצליח לאסוף את הטכנאי זדה, שזינק לרכב הצבאי ברגע האחרון.

 

בסופו של דבר הצליחו לוחמי הסוללה ליירט את רקטת הגראד ששוגרה לעבר אשדוד. הטכנאי זדה זינק לג'יפ כשהוא משאיר מאחוריו בניגוד לנהלים את ציוד התיקון שלו על המיירט. כאשר שב למקום לאחר שיגור טיל היירוט, הוא הבחין בכך שלציוד לא נותר זכר ושהוא ניתך לחלוטין כתוצאה מהחום הרב.

 

"אנחנו שמחים שהמיירט הצליח לסכל את ירי הגראד" (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
"אנחנו שמחים שהמיירט הצליח לסכל את ירי הגראד"(צילום: אבי רוקח)

 

זדה וסיסו זכו לשבחים מקצינים בכירים בחיל האוויר,

שבירכו אותם על פעולתם להגן על תושבי אשדוד ועל חיי חבריהם לסוללה. "זה יכול היה להיגמר אחרת לגמרי, לולא התושייה של הטכנאי שהתעקש להישאר על הסוללה תוך סיכון חייו", אמרו בחיל האוויר.

 

בנוסף לתשבוחות לשני הלוחמים אמרו בחיל האוויר כי "האירוע הזה מוכיח עד כמה יכולנו להיות במקום אחרי לגמרי לולא ההצלחה של כיפת ברזל ובעיקר לולא העבודה של הלוחמים, הטכנאים ותומכי הלחימה שעדיין פרושים סביב השעון בערי הדרום". השניים אמרו לחבריהם כי "בסך הכול עשינו את תפקידנו ואנחנו שמחים שהמיירט הצליח לסכל את ירי הגראד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילוץ ברגע האחרון
צילום: AFP
מומלצים