שתף קטע נבחר

יועמ"ש הכנסת: אבסדזה לא תרקוד עם כוכבים

ח"כ נינו אבסדזה ביקשה להשתתף בתוכנית "רוקדים עם כוכבים", אך היועץ המשפטי של הכנסת הביע התנגדות נחרצת: "ההשתתפות אינה אפשרית וחותרת תחת כללים בסיסיים". אבסדזה: עמדתי אחרת, עוד לא סיימתי את בדיקת הנושא

חברת הכנסת נינו אבסדזה תצטרך כנראה להמשיך לרקוד עם חבריה לסיעת קדימה ולא עם אורנה דץ, שלמה בראבא ודנה עדיני: כוונתה של חברת הכנסת לקחת חלק בעונה הבאה של תוכנית הטלוויזיה "רוקדים עם כוכבים", לפי חוות דעת של היועץ המשפטי של הכנסת, "חותרת תחת כללים בסיסיים הנוגעים לעבודת חבר כנסת".

 

עוד בערוץ החדשות:

לוחם "כיפת ברזל" הציל טכנאי רגע לפני שיגור

סוריה בוערת: הרוגים בפיצוץ מכונית תופת בחלב  

 

ח"כ אבסדזה נענתה לאחרונה לבקשת הפקת התוכנית להשתתף בעונה השביעית של התוכנית

המצליחה, אך פנתה ליועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד אייל ינון, כדי לדעת אם ההתקשרות תקינה. היא גם הבהירה מראש שתתרום כל סכום כסף שתזכה בו בתוכנית לטובת הקהילה.

 

אולם, לצערה של חברת הכנסת, ינון קבע בחוות דעת שגיבש היום כי הוא מתנגד להשתתפותה בתוכנית. "ככל הידוע לי", ציין, "פנייה כזו להשתתפות של חבר כנסת בתוכנית טלוויזיה באופן קבוע ומתמשך במסגרת התקשרות עם החברה המפיקה והזכיינית המשדרת, היא תקדימית, וזה לראשונה אנו נדרשים להביע עמדה בסוגיה זו".

 

ח"כ אבסדזה. הבטיחה לתרום את הכסף (צילום: מיכאל קרמר) (צילום: מיכאל קרמר)
ח"כ אבסדזה. הבטיחה לתרום את הכסף(צילום: מיכאל קרמר)

 

לדברי עו"ד ינון, לא רק שקיימת מניעה משפטית להשתתפות חברת הכנסת בתוכנית, אלא שעולים גם "היבטים אתיים הנוגעים גם למהות ואופי תפקידו של חבר כנסת ולשאלה אם השתתפות בתוכנית מסוג זה עולה בקנה אחד עם הוראות המחייבות חבר כנסת לשמור על כבוד הכנסת וכבוד חבריה".

 

בהמשך הוא קובע חד-משמעית כי הוא מתנגד לבקשתה של ח"כ אבסדזה: "עמדתי היא כי מתכונת זו של השתתפות חבר כנסת בתוכנית טלוויזיה אינה אפשרית וחותרת תחת כללים בסיסיים הנוגעים לעבודת חבר כנסת ולחובה להימנע מניגוד עניינים בין תפקידו בכנסת לבין עיסוקים אחרים".

 

"כל החששות מתגשמים" 

היועץ המשפטי מציין כי חבר כנסת אינו רשאי להתקשר עם גורמים עסקיים ומסחריים לצורך קידום ענייניו, על אחת כמה וכמה כשמדובר בהתקשרות עם גורמים עסקיים שענייניהם נידונים בכנסת ומפוקחים על ידה. "נראה כי במקרה זה שבפנינו מתגשמים חששות אלו כולם", כתב, "מדובר בהתקשרות עם גורמי תקשורת מסחריים שעניינם וענייני מתחריהם נידונים באופן תדיר בכנסת ובוועדותיה".

 

"דומני כי בשל מורכבות היחסים בין חברי כנסת ובין התקשורת ועוצמת התלות ההדדית יש לשמור

ולהקפיד על קווי תיחום וגבולות ברורים בין סיקור והשתתפות מקובלים של חברי כנסת במסגרות השונות לבין הפיכתם למשתתפים קבועים באותן מסגרות הפועלים מכוח הסכמים והמחויבים לכלי תקשורת ולזכיינים מסוימים ומזוהים עמם", סיכם.

 

ח"כ אבסדזה מסרה בתגובה: "אני מכבדת את חוות דעתו של היועץ המשפטי לכנסת. עם זאת, עליי לציין שעמדתי כאשת ציבור היא אחרת לחלוטין. אני סבורה שדווקא השתתפות בתוכנית חיובית שפונה לאוכלוסיות רחבות בישראל מקרבת את חברי הכנסת ואת הכנסת עצמה לציבור. לעמדתי זו שותפים אנשי ציבור רבים איתם התייעצתי. בדיקת אפשרות השתתפותי בתוכנית טרם הסתיימה".

 

בעונה הבאה של "רוקדים עם כוכבים" צפויים להשתתף אורנה דץ, הזמרת אילנית, השחקנית אסתי זקהיים, ראש העיר בת ים שלומי לחיאני, השחקן שלמה בראבא, דנה עדיני, עמית פרקש, מיקי גבע, גילי מוסינזון, אסף הרץ ונועה מימן. גיא זוארץ צפוי להחליף את אבי קושניר והילה נחשון בהנחיית התוכנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיונים במליאה במקום ריקודים באולפן. ח"כ אבסדזה
צילום: מיכאל קרמר
רוקדים עם כוכבים (ארכיון)
צילום: ערוץ 2
מומלצים