שתף קטע נבחר

שמגר: הביקורת על הממשלה לא מאורגנת כיאות

השופט בדימוס דיבר בכנס שארגנה עמותת "ישראלים להצלת הדמוקרטיה" ועסק בסיקור הכנסת בתקשורת: "הכנסת לא מקבלת על עצמה כללי אתיקה". יו"ר הכנסת ריבלין טען שהתקשורת מעצבת את התודעה הציבורית: "מציגים אותנו כמריונטות"

"הביקורת על פעילות הממשלה איננה מאורגנת ומבוססת כיאות כפי שחייב להיות בפרלמנט", כך אמר היום (א') השופט בדימוס מאיר שמגר, שהשתתף בכנס "והעם רואים את הקולות" שארגנו עמותת "ישראלים להצלת הדמוקרטיה" ואגודת העיתונאים בתל אביב.

 

הכנס עסק באופן שבו רואה הציבור את הכנסת ובאופן שבו מסקרת התקשורת את הפרלמנט. הוא דן בשאלות כגון מי אחראי לדימוי הירוד של הכנסת: האם אלה הח"כים עצמם או העיתונאים? מדוע מעדיפה התקשורת להראות את אולם המליאה כשהוא ריק? ומי ממלא את החלל שמותירה העיתונות בסיקור הכנסת?

 

השופט שמגר פתח את הדיון בנושא "המערכת הפוליטית מול הפילטר התקשורתי" והתייחס בדבריו לפער שבין הדימוי השלילי של הכנסת בישראל לבין הדימוי החיובי יותר של פרלמנטים אחרים בעולם, ובחלקה של התקשורת ביצירת הפער. "קיים צורך לתת ביטוי מדויק יותר לביקורת על הממשלה", הוסיף. "הצגנו את הצעותינו בפגישה עם יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, ואני חושב שיהיה המשך לבדיקה וגם להפצת הרעיונות".

 

שמגר מתח ביקורת על הכנסת והממשלה הממאנות לדבריו לאמץ כללי אתיקה: "הייתה ועדה בראשות שופט שהציעה כללי אתיקה. אלה הונחו על שולחן הכנסת ועד היום לא זכו למעמד מחייב. אותה דוגמה חלה גם על חברי הממשלה: הממשלה החליטה כבר לפני ארבע שנים ליצור כללי אתיקה לחבריה, אבל עד היום הם לא הפכו למחייבים. יש ועדה, היא פועלת, היא תמשיך לפעול - כללי אתיקה אין".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מן הצד השני עלה לדבר יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, שסיפר על מתקפה, כהגדרתו, של התקשורת על הכנסת.

"עומד אני כאן כמעט כנאשם",

אמר. "התקשורת לא הייתה נקייה ממה שנראה כמוטיבציה תקשורתית שיטתית ועקשנית לרדד את תדמיתם של חברי הכנסת ושל מקצוע הפרלמנטריזם בכלל. אבל למען הסר ספק ברצוני להדגיש שהנזק התקשורתי נעשה לאורך השנים".

 

ריבלין התייחס לתחקיר "עובדה" על הלוביסטים והגדיר אותה כ"מערכת קשרים מסואבת לכאורה בין השדלנים (לוביסטים) ובין חברי הכנסת". לדבריו, "התחקיר יצר רושם כאילו המחוקקים אינם אלא מריונטות, כלי משחק בידי מפעיליהם הלוביסטים, ושכלי החקיקה הופכים בהיעדר פיקוח לכר פורה לקידום אינטרסים מסחריים על פני טובת הציבור. החשיפה התקשורתית הזו עיצבה תודעה ציבורית. היא יצרה סדר יום וקבעה סדר יום".

 

ריבלין טען שחברי הכנסת מוצגים כבובות על חוט, נעדרות שיקול דעת, שבמקרה הטוב אינם יודעים לנסח הצעות חוק, ובמקרה הרע כלל אינם יודעים קרוא וכתוב: "ההתעקשות לצייר את חברי הכנסת כחבורה של חכמי חלם, כ'120 בטלנים או גלמים', היא ניסיון לא הגון. חברי הכנסת אינם טיפשים. מוטב היה אילו מאשימים אותם בשחיתות, בערמומיות ובמניפולטיביות, מאשר בטמטום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאיר שמגר. אין כללי אתיקה
ראובן ריבלין. אני הנאשם
צילום: יהודה שגב
מומלצים