שתף קטע נבחר

יהודים בצרפת: "חוששים מעוד גל של טרור"

"מתדרכים פה את כולם להיות ערניים ומתפללים", אמר ל-ynet בכיר בתנועת בני עקיבא בפריז, בעקבות התקרית בה נרצחו גבר יהודי ושלושה ילדים. "התחושות מאוד קשות", הוא אמר

יהודי צרפת חוששים כי הפיגוע הבוקר (יום ב'), בו נרצחו גבר יהודי בן 30 ושלושה ילדים - שניהם מהם ילדיו, בני 3 ו-6, ליד בית הספר "אוצר התורה" בעיר טולוז, יהיה הראשון בשורה של מתקפות טרור נגד מטרות יהודיות במדינה. ההרוג הרביעי הוא ילד בן 7. על-פי הדיווחים בצרפת, חלק מההרוגים הם ישראלים שעברו להתגורר בצרפת לאחרונה עם משפחתם.

 

בנימין טואטי, ראש דסק צרפת בתנועת בני עקיבא העולמית - הנמצא בפריז, אמר ל-ynet כי היהודים בבירת צרפת קוראים תהילים עבור הפצועים בתקרית הירי. "מתדרכים פה את כולם להיות ערניים ומתפללים. אמנם אין היסטריה בקרב היהודים ולא מוציאים את הילדים מבתי הספר, אבל אנחנו חוששים שאנחנו לקראת עוד גל טרור". הוא סיפר כי רשתות הטלוויזיה בצרפת משדרות תמונות מזירת הפיגוע: "הדיווחים מתווספים והתחושות מאוד קשות".

 

זירת הפיגוע בטולוז (צילום: AP) (צילום: AP)
זירת הפיגוע בטולוז(צילום: AP)

 

נשיא הקהילות היהודיות בצרפת, ג'ואל מרגי, אמר כי הוא עושה את דרכו לטולוז. "קמנו ליום אחר לגמרי", הוא אמר. "קמנו לבוקר חשוך. אני מקווה שלא לקבל בשורות קשות יותר".

 

הרוצח ירה למוות בשלושה ילדים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרוצח ירה למוות בשלושה ילדים(צילום: AFP)

 

גבר רכוב על קטנוע שחור ירה מחוץ לבית הספר היהודי "אוצר התורה" בעיר טולוז שבדרום-מערב צרפת. על פי דיווחים בכלי התקשורת בצרפת, בירי נהרגו ארבעה בני אדם, בהם שלושה ילדים, וחמישה בני אדם נפצעו. עוד דווח כי בין ההרוגים - מורה בבית הספר ושניים מילדיו. עדי ראייה סיפרו כי היורה נמלט מאזור הירי בקטנוע שלו. משטרת טולוז מנהלת אחריו מצוד.

 

הרוצח נמלט מהמקום. זירת הפיגוע (צילום: AP) (צילום: AP)
הרוצח נמלט מהמקום. זירת הפיגוע(צילום: AP)

 

נסיבות הירי לא ברורות לפי שעה והמשטרה בודקת אם יש קשר בין הירי בבית הספר היהודי לשתי

תקריות ירי שאירעו בשבוע שעבר בטולוז ובמונטובן נגד אנשי צבא - תקריות בהן נהרגו שלושה בני אדם. הקשר בין האירועים נבדק בשל העובדה שהירי היום בוצע באמצעות רובה בעל קליבר של 11.43 מ"מ, הזהה לזה שבוצע בשבוע שעבר, וכנראה באמצעות אקדח בעל קליבר 9 מ"מ.

 

משרד החוץ הישראלי גינה את אירוע הירי בטולוז. דובר המשרד יגאל פלמור אמר כי ישראל "מזועזעת" וקוראת לצרפת לחקור לעומק את האירוע. "אנחנו מזועזעים מההתקפה וסומכים על הרשויות הצרפתיות שיחקרו לעומק, ימצאו את האחראים ויעמידו אותם לדין", אמר פלמור בראיון לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

ד"ר דוד שפירא, ד"ר להיסטוריה שהתגורר בעבר בפריז וכתב ספר על אנטישמיות בצרפת, אמר: "כרגע הרקע לאירוע לא ממש ברור. היו רציחות של חיילים באזור בתקופה האחרונה, אז אולי יש לזה קשר. בניגוד לדיווחים הקודמים, עכשיו יש דיווחים שהרוצח כן נכנס לתוך בית הספר, הייתה לו תקלה עם האקדח ואז שלף נשק נוסף".

 

שפירא הוסיף: "אם הרקע הוא אכן אנטישמי אז זה לא מפתיע, הגל שהתחיל באוקטובר 2000 נמשך. היו שנים עם יותר ושנים עם פחות פיגועים, אבל ההתקפות נגד יהודים עומדות על מאות בשנה. זה היה רק עניין של זמן עד שהמצב יחמיר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים