שתף קטע נבחר

אירופה מגנה את הפיגוע: 'אין מקום לאנטישמיות'

מנהיגים באירופה גינו את הרצח בבית הספר היהודי בטולוז. האיחוד האירופי: "פשע מזוויע". הבית הלבן: "מביעים סולידריות עם הקהילה". הנשיא פרס: "אין חטא גדול יותר מרצח ילדים"

גינויים ברחבי אירופה לפיגוע הירי בבית הספר היהודי בטולוז. "המתקפה הזו על בית ספר ונגד ילדים היא פשע מזוויע", אמר נשיא האיחוד האירופי, הרמן ון רומפוי, והוסיף כי הוא "המום" מהרצח. שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, קבע נחרצות: "לאנטישמיות אין מקום באירופה". ארגון הסטודנטים היהודים בפריז יערוך הערב (יום ב') עצרת הזדהות שקטה בפריז.

 

פיגוע בבית ספר יהודי בצרפת - כותרות נוספות:

הנשק שימש ברצח קודם, לוחית הרישוי זוהתה

מכתבים לבתי כנסת בפריז: 'הגיהנום מחכה לכם'

עדות: "חשבנו שהוא ייכנס ויחסל אותנו אחד אחד"

 

בפיגוע נרצחו ארבעה יהודים: יונתן סנדלר, בן 29 מישראל, שניים מילדיו - אריה בן השש וגבריאל בן השלוש וחצי, ובתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת השמונה. סנדלר עבר להתגורר באחרונה בצרפת ביחד עם אשתו ושלושת ילדיו לאחר שסיים את לימודיו בירושלים.

 

"לאנטישמיות ולאלימות נגד מוסדות יהודיים או נגד אנשים בעלי אמונה יהודית אין מקום באירופה, ויש להילחם נגדן בנחישות", אמר וסטרוולה. נשיאת המועצה המרכזית של יהודי גרמניה לשעבר, שרלוט קנובלוך, אמרה כי היא מזועזעת עמוקות ומבועתת מהירי. "תקיפה נגד ילדים היא תועבה, וסימן לחוסר אנושיות קיצוני", הוסיפה.

 

ראש ממשלת איטליה, מריו מונטי, הביע זעם לנוכח הרצח והדגיש כי "האנטישמיות, שנאת הזרים וחוסר הסובלנות זרים לחלוטין לערכי האנושות".

 

תושבים בסמוך לזירת הירי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבים בסמוך לזירת הירי(צילום: AFP)

 

הבית הלבן גינה "בחריפות הרבה ביותר" את הפיגוע הרצחני. "תפילותינו עם משפחות הקורבנות וחבריהם ואנחנו מביעים סולידריות עם הקהילה האבלה", אמר דובר המועצה לביטון לאומי האמריקנית.

 

בצרפת נמשך המצוד אחר הרוצח שנמלט לאחר שירה הבוקר ללא הבחנה בבית הספר "אוצר התורה" בטולוז. גורם המעורה בחקירה אמר כי כלי הנשק שבו השתמש הרוצח זהה לכלי הנשק ששימש בשני פיגועי ירי שאירעו בשבוע שעבר בטולוז ובמונטובן, שבהם נרצחו שלושה צנחנים מצבא צרפת. בהרוגים שני מוסלמים. גם הקטנוע שעליו רכב הרוצח זהה לקטנוע ששימש בפיגועים הקודמים. הדבר מחזק את ההערכה כי מדובר בסדרה של פשעי שנאה.

 

פרס. "הפשע הנתעב ביותר" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרס. "הפשע הנתעב ביותר"(צילום: AFP)

 

נשיא צרפת ניקולא סרקוזי הגיע למקום תוך זמן קצר וביקש לחזק את ידי הקהילה היהודית. "היום הוא יום של טרגדיה לאומית", הצהיר סרקוזי. הוא הודיע כי מחר יקיימו כל בתי הספר בצרפת דקת דומיה לזכר הנרצחים. "אלו הם ילדינו, לא רק ילדיכם. הם שלנו", אמר הנשיא והוסיף: "על אדמת צרפת, איש אינו רוצח ילדים כך, מבלי לתת על כך את הדין".

 

נשיא המדינה שמעון פרס גינה את הרצח והביע הערכה לממשלת צרפת בניסיונותיה לטפל באירוע. "מכל הדברים הנוראים והמעשים הפליליים הקיימים בעולם הפליליים- אני לא מכיר חטא יותר גדול מאשר לרצוח ילד או ילדה, אנשים חפים מכל פשע שלא עשו רע לאדם, שלא טעמו את טעם החיים. זהו הפשע הנתעב ביותר. לקום ולרצוח ילדים בדם קר מבטא את העדר הערכים, חוסר האנושיות וחוסר השפיות שברוצחים עצמם".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע ואמר: "מוקדם מדי לקבוע מה היה הרקע לפעולה הרצחנית הזאת, אבל אי אפשר לפסול שמדובר בפעולה שמונעת על ידי אנטישמיות אלימה ורצחנית". שר הביטחון אהוד ברק אמר כי "רוח המורשת והתרבות נפגעה בצורה אלימה, בוטה, רצחנית ובלתי מתקבלת על הדעת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תושבים כואבים ליד בית הספר
צילום: AP
ון רומפוי. "המום"
צילום: רויטרס
וסטרוולה. "להילחם בנחישות"
צילום: רויטרס
מונטי. "זר לערכי האנושות"
צילום: AP
מומלצים