שתף קטע נבחר

ליברמן ולבני נגד אשטון, שהשוותה בין טולוז לעזה

שרת החוץ של האיחוד האירופי דיברה עם ילדים פלסטינים והזכירה בנשימה אחת את טבח היהודים בצרפת וההרוגים בעזה. שר החוץ: התבטאות לא ראויה, מצפה שתחזור בה. יו"ר האופוזיציה: זה מקומם ופסול. גם ברק גינה: "ההשוואה מקוממת ורחוקה מהמציאות. מקווה שהיא תבין במהרה את הטעות"

הטבח בילדים היהודים בטולוז לא חשף רק שנאה נוראית, אלא גם הוליד התבטאות מקוממת במיוחד של שרת החוץ של האיחוד האירופי. קתרין אשטון כרכה אמש (יום ב') את הרצח בצרפת עם הרג ילדים בעזה ובסוריה. שר החוץ אביגדור ליברמן דרש שתחזור בה מהדברים, ואליו הצטרפו גם שר הביטחון, אהוד ברק, ושרת החוץ הקודמת ציפי לבני.

 

דיווחים נוספים על הרצח בטולוז ב-ynet:

 

במהלך הביקור בסין, אמר השר ליברמן כי דבריה של אשטון "אינם ראויים" וכי הוא מקווה שהיא תבחן אותם שוב ותחזור בה. "ישראל היא המדינה המוסרית ביותר בעולם ולמרות שהיא נאלצת להילחם בטרוריסטים הפועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית, צה"ל עושה הכול על מנת לא לפגוע באותה אוכלוסייה, אף שהיא מגינה על הטרוריסטים.

 

"אין אף צבא מוסרי בעולם כמו הצבא הישראלי, המסכן את חייליו שלו על מנת למזער את הסיכוי שאזרחים ייפגעו", הוסיף ליברמן, שנפגש בצ׳נגדו עם מושל סצ׳ואן. "הילדים שעליהם צריכה אשטון לתת את דעתה הם ילדי דרום ישראל החיים בחשש מתמיד מהתקפות הטילים הנשלחות לעברם מעזה".

 

פרחים ומזכרות ליד בית הספר היהודי בטולוז (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרחים ומזכרות ליד בית הספר היהודי בטולוז(צילום: רויטרס)

 

שר הביטחון, אהוד ברק, גינה אף הוא את הדברים ואמר כי "ההשוואה שעשתה אשטון בין מה שקורה בעזה, טולוז וסוריה מקוממת ורחוקה מהמציאות. צה"ל פועל בעזה בזהירות המרבית כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. אני מקווה ששרת החוץ של האיחוד האירופי תבין במהרה את הטעות שעשתה ותחזור בה מדבריה".

 

ראש האופוזיציה לבני כינתה את ההשוואה של אשטון "פסולה, מקוממת ולא נכונה. הדרישה ממנה לחזור מדבריה כן נכונה. לא דומה אירוע שנאה או אירוע של מנהיג שרוצח בבני עמו לבין אירוע של מדינה שנלחמת בטרור גם אם תוך כדי נפגעים אזרחים".

 

עם זאת, בדבריה בסדנת יובל נאמן למדע, טכנולוגיה וביטחון, היא שילבה גם ביקורת על הממשלה: "ההתבטאות הזו מבטאת את התפיסה השגויה בעולם כלפי מדינת ישראל ואת היעדר היכולת של ההנהגה הנוכחית לייצר את ההבחנה המוסרית הברורה הזאת. חוסר היכולת לגייס את העולם למען האינטרסים של מדינת ישראל פוגע ביכולת הפעולה הצבאית שלה ובאפשרות של ישראל להשתמש בכלים צבאיים".

 

אשטון "חלקה כבוד לבני הדור הצעיר"

אשטון אירחה אתמול בבריסל ילדים פלסטינים, ואמרה להם: "אנחנו חושבים על מה שקרה היום בטולוז, אנחנו זוכרים מה קרה בנורבגיה בשנה שעברה, אנחנו יודעים מה קורה בסוריה, אנחנו רואים את זה קורה בעזה ובאזורים אחרים בעולם", והדגישה כי היא רוצה לחלוק כבוד לבני הדור הצעיר.

 

בפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז נרצחו ארבעה: יונתן סנדלר, בן 30 מישראל, שניים מילדיו - אריה בן השש וגבריאל בן השלוש, ובתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת השמונה.

  

הירי הקטלני אירע אתמול בשעה 07:46 בבוקר, אז נעצר קטנוע בפתח בית ספר שברחוב ג'ול דאלו, ואדם לבוש שחורים וחובש קסדה פתח באש לעבר העומדים בפתח. סנדלר היה הראשון שנורה ונפגע מטווח קצר. בזרועותיו היה בנו גבריאל בן השלוש שנפל יחד איתו, וגם אריה בן השש שהתמוטט לצדו. בהמשך נטבחה מרים, אחרי שבוצע בה וידוא הריגה. לפי העדויות, אביה המנהל נשק לה ונפרד ממנה.

 

סנדלר עבר להתגורר באחרונה בצרפת יחד עם אשתו ושלושת ילדיהם לאחר שסיים את לימודיו בירושלים.

 

החוקרים בצרפת מעריכים שיש קשר לשני מעשי רצח אחרים בטולוז ובמונטובן בשבוע שעבר, שבהם נהרגו שלושה חיילים, בהם גם מוסלמים. אותו הנשק שימש בשלושת האירועים וגם הקטנוע שעליו רכב היורה שימש בפיגועים הקודמים. בצרפת בודקים גם את החשד כי חיילים לשעבר שסולקו מהצבא הצרפתי לפני כמה שנים משום שהצטלמו עם צלב קרס קשורים לפיגועים.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/03/2012 07:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ אביגדור ליברמן
צילום: קובי גדעון/פלאש90
אשטון בבריסל, אמש
צילום: AFP
מומלצים