שתף קטע נבחר

האלמנה ההרה: "בעלי נתן כל כולו בשביל ללמד"

אווה סנדלר, שאיבדה את בעלה ושני ילדיה בפיגוע הירי בטולוז, נפרדה מגופותיהם שהובאו לבית הספר שבו נרצחו. היא פנתה לקהל במקום: "אם תקיימו מצוות, אני מאמינה שנשמות ילדיי יתקבלו בגן עדן". הרוצח וידא הריגה של מרים בת ה-8, ניצול סיפר: "אביה נפרד ממנה בנשיקה"

לבדה, בהריון בחודש השמיני, עם תינוקת בת שנה. רעייתו של יונתן סנדלר שנרצח בפיגוע הירי בצרפת אתמול (יום ב'), נפרדה הלילה מגופות בעלה וילדיה אריה וגבריאל, שהובאו לבית הספר "אוצר התורה" בעיר טולוז. גופות הנרצחים, בהן גם זו של בתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת השמונה, הובאו אמש אל בית הספר, שם ערכו יהודים תפילות וקראו פרקי תהילים, וגם אווה סנדלר התלוותה אליהם.

 

הפיגוע בצרפת - עוד כתבות ב-ynet:

 

לאחר שיצאה מדירת המשפחה השוכנת במתחם בית הספר, היא הגיעה לאולם שבו הונחו הגופות ושבו התכנסו רבים מחברי הקהילה היהודית בעיר, וסיפרה לקהל על בעלה: "הוא הגיע הנה במטרה ללמד במשך שנתיים והוא עבר בין הערים טולוז ובורדו כדי לעזור לילדים עם קשיי למידה להצליח ולהכיר היטב את התורה. הוא העניק את כל כולו למען המשימה והמטרה הנעלה הזו".

 

סנדלר, שנמצאת בהריון מתקדם ולה עוד תינוקת כבת שנה, נשאה דבריה בקול יציב וללא דמעות. "אנשים שואלים אותי במה הם יכולים לעזור לי", הוסיפה, "ואני אומרת להם, 'העזרה היחידה שאני מבקשת היא שתקיימו מצוות ותדבקו בדבר תורה'. אם הקהל הקדוש הזה יקיים מצוות, אני מאמינה שהנשמה של הילדים שלי תתקבל בגן עדן".

  

מסתמן שהגופות יובאו לקבורה בישראל ביום רביעי. הביטוח הלאומי יתקצב את קבורתם של הרוגי הפיגוע בישראל. על-פי החוק ניתן לממן קבורה בארץ רק לתושב ישראל, וחלק מהנרצחים אינם נחשבים ככאלה, אך בביטוח הלאומי החליטו שעקב הנסיבות יוצאות הדופן יימצא תקציב לצורך העניין.

 

הירי הקטלני אירע אתמול בשעה 07:46 בבוקר, אז נעצר קטנוע בפתח בית ספר שברחוב ג'ול דאלו, ואדם לבוש שחורים וחובש קסדה פתח באש לעבר העומדים בפתח. סנדלר בן ה-30 היה הראשון שנורה ונפגע מטווח קצר. בזרועותיו היה בנו גבריאל בן השלוש שנפל יחד איתו, וגם אריה בן השש התמוטט לצדו ארצה. בהמשך נטבחה מרים, אחרי שבוצע בה וידוא הריגה. לפי העדויות, אביה המנהל נשק לה ונפרד.

 

סטודנטים יהודים בעצרת זיכרון בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סטודנטים יהודים בעצרת זיכרון בפריז(צילום: AFP)

 

בטולוז חיים כ-30 אלף יהודים, ובעיר פזורים שבעה בתי כנסת ושלושה בתי ספר יהודיים, בהם "אוצר התורה". חלק מהם כבר נפלו קורבן לפשעי שנאה: לפני שלוש שנים הוצת בית הכנסת רמברנדט בניסיון כושל לפגוע במתפללים שהתכנסו בו לתפילה, ולפני עשר שנים ניסו אלמונים לרצוח יהודים באטליז הכשר "תקווה". גורמים במשטרת צרפת אמרו כי הכוננות באזור טולוז הועלתה לדרגה הגבוהה ביותר, כיוון שהאחראים לפיגוע טרם נתפסו.

 

מניחים פרחים מחוץ לבית הספר בטולוז (צילום: AP) (צילום: AP)
מניחים פרחים מחוץ לבית הספר בטולוז(צילום: AP)

 

החוקרים מעריכים כי ישנו קשר בין פיגוע הירי בבית הספר היהודי לשני מעשי רצח אחרים שאירעו בטולוז ובמונטובן בשבוע שעבר, ושבהם נהרגו שלושה חיילים, בהם גם מוסלמים. המשטרה אישרה כי אותו הנשק שימש בשלושת האירועים וגם הקטנוע שעליו רכב היורה שימש בפיגועים הקודמים, והוא נגנב כשבוע לפני התקרית הראשונה, מה שמחזק את ההערכה כי מדובר בשורה של פשעי שנאה. בצרפת בודקים גם את החשד כי חיילים לשעבר שסולקו מהצבא הצרפתי לפני כמה שנים משום שהצטלמו עם צלב קרס קשורים לפיגועים. חוקרים אישרו לעיתון הגדול "לה מונד" כי זהו אחד מכיווני החקירה שהם בודקים.

 

תחושת הזעזוע מהאירועים הפכה מנת חלקם של כלל אזרחי צרפת, והנשיא ניקולא סרקוזי אף הגיע לטולוז זמן קצר לאחר הפיגוע. בערב הוא נשא דברים באירוע זיכרון בפריז ואמר: "האירוע הזה מתועב ולא יכול לעבור ללא עונש. נשתמש בכל האמצעים, כל האמצעים העומדים לרשותנו, כדי לעצור את הפושע הזה. אנחנו לא יודעים מה המניעים של הפושע. כמובן, לנוכח תקיפת ילדים יהודים, המניע האנטישמי נראה ברור. במקרה של (תקיפת) החיילים שלנו, אנחנו יודעים ששניים מהם היו מוסלמים והשלישי היה מהקריביים. אנחנו לא יודעים מה המניעים אבל אפשר לתאר שגזענות וטירוף רצחני קשורים לכך".

 

עצרת זיכרון בטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עצרת זיכרון בטולוז(צילום: AFP)

 

באירופה ובעולם גינו בתוקף את מסע ההרג בבית הספר היהודי. "המתקפה הזו על בית ספר ונגד ילדים היא פשע מזוויע", אמר נשיא האיחוד האירופי, הרמן ון רומפוי, והוסיף כי הוא "המום" מהרצח. שר החוץ של גרמניה, גידו וסטרוולה, קבע נחרצות: "לאנטישמיות אין מקום באירופה".

 

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, ניפקה לעומת זאת התבטאות מקוממת, כשהזכירה את הרג הילדים בטולוז בשורה אחת עם הרג ילדים ברצועת עזה. למרות הגינויים האלה וההצהרות נגד האנטישמיות, יהודים בצרפת הביעו חשש כי מדובר בתחילתו של גל טרור נגדם, ובמהלך היום גם נשלחו שני מכתבי איום לבתי כנסת בפריז, ובהם נכתב: "אתם העם של השטן".

 

עוד כתבות ב-ynet על הטרור בטולוז:

 

טקסי אבלות נערכו לא רק בצרפת, שם השתתפו אלפים בתפילות. גם בבית הכנסת של קהילת יוצאי טולוז בירושלים התכנסו עשרות מחברי הקהילה, והתפללו לזכר הנרצחים ולשלום הפצועים. "כשאיבר אחד נפגע - כל הגוף כואב", הסביר ל-ynet מישל בן-שושן, ממקימי בית הכנסת של הקהילה בישראל, "אנחנו כיוצאי טולוז מזועזעים, אבל כל יהודי באשר הוא מזועזע". "האויבים שלנו צודקים בכך שהם חושבים שכשהם פוגעים ביהודי אחד הם פוגעים בכולנו", אמר בן-שושן, "אבל הם טועים בכך שהם חושבים שזו החולשה שלנו, רצח הילדים יגרום לנו להתאחד".

 

הדיווחים מצרפת צוטטו גם בבריטניה: חיילים ניאו-נאצים אחראים? ()
הדיווחים מצרפת צוטטו גם בבריטניה: חיילים ניאו-נאצים אחראים?

 

הילד שנרצח אריה סנדלר בזרועות אמו ()
הילד שנרצח אריה סנדלר בזרועות אמו

 

מרים מוסונגו, בתו של מנהל בית הספר, נרצחה גם היא. רק בת 8 ()
מרים מוסונגו, בתו של מנהל בית הספר, נרצחה גם היא. רק בת 8

 

בישיבת זיכרון שמעון שבירושלים, שבה למד יונתן סנדלר שנרצח עם ילדיו, העלו היום החברים זיכרונות מארבע שנותיו במקום. הרב יצחק אסולין, ראש הכולל, נמצא כעת בצרפת לצורכי אירוע התרמה שאמור היה להתקיים הערב בפריז. תלמידו סנדלר שנרצח הבוקר היה אמור אף הוא להשתתף באירוע. חבריו של יונתן סיפרו כי הוא הגיע ממשפחה מסורתית, וכי במשפחתו העדיפו שיתמסר ללימודים אקדמיים דווקא. בתחילה הוא אף עשה כן ושב למשפחתו בפריז כדי להשתלב במסלול שייעדו לו, אך בהמשך החליט לחזור למסלול הרבני.

 

יהודה אפריאט, חבר של יונתן, סיפר: "הכרתי אותו דרך מוסד הלימודים בבית המדרש. הוא למד איתנו ארבע שנים, ולפני הגעתו לכאן הוא למד בישיבת בית הלוי בית וגן לבוגרי צרפת. מדובר בבחור שהתחזק מאוד עם הגעתו לארץ והיה בעל רצון עז לא רק ללמוד אלא גם ללמד בהתמדה גדולה. הייתה לו שפה עשירה מאוד, ולפני שהוא חזר לצרפת בשליחות כדי ללמד ולקרב לבבות הוא ערך לנו כאן בכולל סעודת פרידה שבה כולנו התרגשנו מאוד".

 

אחריע פיגוע הירי, מחוץ לבית הספר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אחריע פיגוע הירי, מחוץ לבית הספר(צילום: AFP)

 

מתחילים בחקירה, זמן קצר אחרי הירי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מתחילים בחקירה, זמן קצר אחרי הירי(צילום: AFP)

 

תמונה פנורמית של זירת הרצח בכניסה לבית הספר - השתמשו בעכבר ונועו בתוכה:

 

יהודה סיפר כי יונתן התכוון לשוב בהמשך לירושלים, ובה ללמוד, ללמד ולהקים בית ומשפחה. "אם יש כאן מסר מכל הטרגדיה הזו הוא שאנחנו רואים ברצח הזה על קידוש

השם משהו משמיים שבא לעורר את עם ישראל". פנחס אמויל, חבר נוסף של יונתן, סיפר כי הוא היה איש שקט ועדין. "הוא היה תלמיד חכם וחברותי מאוד, הוא היה אהוב על כולם, מורה בחסד, וקשור מאוד לרב הישיבה שאהב אותו אישית. לא אשכח איך הוא העביר לנו לא פעם שיעור בגמרא והרשים את כולנו. לדבר עליו בזמן עבר זה עדיין קשה לנו מאוד. בקיץ עשינו לו מסיבת פרידה לאחר שחזר לצרפת ללמד".

 

ובינתיים, גם משטרת ניו-יורק הגבירה את האבטחה סביב בתי כנסת ואתרים נוספים בעיר בעקבות מתקפת הטרור בצרפת. דובר המשטרה המקומית מסר כי אין כרגע איומים ספציפיים על ניו-יורק, ביתה של הקהילה היהודית הגדולה ביותר מחוץ לישראל, אך הרשויות החליטו לנקוט משנה זהירות ולהגביר את הסיורים בשכונות היהודיות ובמקומות אחרים. אתרים שבהם יוגברו הסיורים, למשל, הם המוזיאון למורשת היהדות במנהטן ושגרירות ישראל באו"ם.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יאיר אלטמן, אביאל מגנזי ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מניחים פרחים בכניסה לבית הספר "אוצר התורה"
צילום: AP
סרקוזי ורעייתו בטקס הזיכרון
צילום: AFP
גם בובות הושמו שם לזכר הנרצחים
צילום: רויטרס
תפילה לזכר הרוגי הפיגוע נערכה גם בבית כנסת בירושלים
צילום: AP
מומלצים