שתף קטע נבחר

חשד בצרפת: ניאו נאצים קשורים לפיגוע

בין כיווני חקירה שונים, בודקים החוקרים בצרפת חשד ששלושה חיילים שסולקו מהצבא על רקע פעילות ניאו נאצית קשורים לפיגוע בבית הספר בטולוז ולפיגועים קודמים, שבהם נרצחו חיילים מאותה יחידת צנחנים, שניים מהם מוסלמים

ככל שחקירת הפיגוע בטולוז נמשכת, מתמקדות הרשויות בקשר בין הירי בבית הספר לבין פיגועי שנאה אחרים באזור, ובין היתר נבדק חשד כי חיילים לשעבר הם העומדים מאחורי האירועים הרצחניים. האתר הצרפתי "לה פואה" דיווח הערב (יום ב') כי החוקרים בודקים האם שלושה חיילים שסולקו מהצבא לפני שנים משום שהצטלמו עם צלב קרס קשורים לפיגועים. 

 

התמונה שבעקבותיה גורשו החיילים ()
התמונה שבעקבותיה גורשו החיילים

 

חוקרים אישרו ל"לה מונד" כי הם בוחנים את כיוון החקירה הזה, בין כיוונים אחרים. על פי הדיווח הראשון, שצוטט בכלי תקשורת רבים בצרפת, שלושת החיילים שירתו באותה יחידת הצנחנים שבה שירתו החיילים שנרצחו בפיגועים הקודמים באזור. הנרצחים היו חיילים ממוצא צפון אפריקני, שניים מהם מוסלמים.

 

הפיגוע בצרפת - כותרות נוספות:

אלפים בתפילת זיכרון בטולוז: "תקופה מסוכנת"

אירופה מגנה את הפיגוע: 'אין מקום לאנטישמיות'

נשק מרצח קודם, לוחית הרישוי זוהתה

מכתבים לבתי כנסת בפריז: 'הגיהנום מחכה לכם'

עדות: "חשבנו שהוא ייכנס ויחסל אותנו אחד אחד"

 

ב-2008, רשויות הצבא זיהו הלכי רוח ניאו-נאציים ביחידה ופתח ב"מבצע טיהור". חייל ביחידה חשף אז תמונה שבה נראים שלושת החיילים מצדיעים במועל יד כשהם אוחזים בדגל שעליו מתנוסס צלב קרס. הם שוחררו מהשירות בשל כך.

 

גורם המעורה בחקירה סיפר כי כלי הנשק ששימש את היורה הבוקר, שימש גם לשני מעשי הרצח האחרים בטולוז ובמונטובן. גם הקטנוע שעליו רכב היורה שימש בפיגועים הקודמים והוא נגנב כשבוע לפני התקרית הראשונה. דבר זה מחזק את ההערכה כי מדובר בשורה של פשעי שנאה. 

 

על פי הדיווח, מראם הכללי של החיילים תואם את "העדויות המעטות" שהגיעו לידי החוקרים בנוגע לתיאורו של הרוצח מטולוז – מקועקעים ושריריים.

  

תושבים המומים בזירת הפיגוע בבית הספר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
תושבים המומים בזירת הפיגוע בבית הספר(צילום: AFP)

 

המקרה הראשון אירע ב-11 במארס, בארבע אחרי הצהריים, בשכונת מגורים שקטה בטולוז. עימאד אבן זייתן, חייל בן 30 ממוצא מרוקאי, החנה את האופנוע שלו ליד מכון כושר. על פי מקור המקורב לחקירה, ייתכן שהרוצח קבע להיפגש איתו בעקבות מודעה באתר אינטרנט שבה פרסם את האופנוע וציין כי הוא חייל. בעודו עומד לצד האופנוע, הוא נורה למוות בראשו מקטנוע חולף. אותו קטנוע שימש היום את הרוצח בבית הספר בטולוז.

 

סרקוזי בבית הספר. "הילדים שלנו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סרקוזי בבית הספר. "הילדים שלנו"(צילום: AFP)

 

המקרה השני אירע ב-15 במארס, בשעה שתיים בצהריים, במונטבן. שלושה חיילים בשנות ה-20 לחייהם,

מיחידת ההנדסה המוצנחת ה-17, ביקשו לקנות משקאות. אלמוני לבוש שחורים וחבוש קסדה התקרב אליהם על קטנוע, עקף אותם ופתח באש. מוחמד לגואד ואבל שנוף נהרגו. חייל נוסף פצוע במצב קשה. הרוצח נמלט מהמקום.

 

בפיגוע הבוקר נרצחו ארבעה יהודים: יונתן סנדלר, בן 29 מישראל, שניים מילדיו - אריה בן השש וגבריאל בן השלוש וחצי, ובתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת השמונה. סנדלר עבר להתגורר באחרונה בצרפת ביחד עם אשתו ושלושת ילדיו לאחר שסיים את לימודיו בירושלים. ככל הנראה, אותו כלי הנשק שימש בשלושת המקרים.

 

בעקבות הפיגוע בטולוז, הודיעה משטרת ניו יורק כי היא מתגברת את האבטחה סביב בתי כנסת ומוסדות יהודיים אחרים בעיר. פול בראון, דובר מטעם המשטרה, אמר כי סידורי האבטחה והמעקב יתוגברו ב-40 מקומות בתגובה למתקפה.

 

"על אף שאין איום ידוע מסוים בניו יורק, המשטרה נקטה באמצעי ביטחון של העלאת הנוכחות בשכונות יהודיות ומוסדות בעיר. העמדה של היחידה ללוחמה בטרור של המשטרה מתעדכנת בהתאם לאירועים בחו"ל, כולל ההתקפה הקטלנית על בית הספר היהודי בטולוז". בניו יורק חיים כ-1.4 מיליון יהודים. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תמונת החיילים עם צלב הקרס
מרים מונסונגו
יונתן סנדלר וילדיו אריה וגבריאל
באדיבות אתר בחדרי חרדים
חוקרים בזירת הפיגוע
צילום: AP
תושבים אבלים לאחר הפיגוע
צילום: AP
מומלצים