שתף קטע נבחר

גם נתניהו תקף את אשטון, שפרסמה הבהרה

ההתבטאות המקוממת של שרת החוץ האירופית הובילה להתרעמות רבתי בישראל. "היא דיברה על טרגדיות ולא עשתה הקבלה בין טולוז לעזה, דבריה עוותו", אמר נציג האיחוד. במקביל תקף ראש הממשלה: "לא ניתן להשוות טבח ממוקד לפעולה כירורגית לפגיעה במחבלים"

כל צמרת השלטון בישראל התאחדה אל מול שרת החוץ של האיחוד האירופי, גם ראש הממשלה הצטרף למגנים - ובמקביל פרסמה בצהריים (יום ג') קתרין אשטון הבהרה, בעקבות דבריה שהזכירו בנשימה אחת את הטבח בילדים היהודים בטולוז וההרוגים בתקיפות צה"ל בעזה.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

נתניהו תקף בצהריים את דבריה של אשטון ואמר כי לא ניתן להשוות בין "פעולת טבח ממוקדת על ילדים, כולל וידוא הריגה בילדה בת 8, לבין פעולות המגן הכירורגיות של צה"ל שנועדו לפגוע במחבלים המשתמשים בילדים כבמגן חי".

 

ראש הממשלה אמר את הדברים בכנס בטכניון בחיפה בהשתתפות ראשי רשויות מהצפון. הכנס נפתח בדקת דומייה לזכר הקורבנות בצרפת, שאחריה הוסיף נתניהו כי הרצח הגיע "לרמות של חוסר אנושיות ואכזריות הבולטות גם מעל פני השטח. וידוא הריגה, טבח של ילדה קטנה בת 8, מעיד על מידה של פראיות וחוסר אנושיות בהיקף שקשה לתאר", הדיש נתניהו. "כל שנותר לקוות הוא שמשטרת צרפת תבצע את המוטל עליה, אני בטוח שהיא פועלת נגד מבצעי הפיגוע ונעשה כל שביכולתנו להקל על המשפחות לסייע להן לעבור את ימי הסבל ולהתגבר על היגון הבוקע מהלב של כולנו".

 

 

פרחים וחפצים לזכר הרוגי הפיגוע בטולוז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
פרחים וחפצים לזכר הרוגי הפיגוע בטולוז(צילום: MCT)

 

בד בבד, השתתף השליח הראשי של האיחוד האירופי לישראל בדיון בוועדה בכנסת שעסק בטבח בטולוז, וביקש להנמיך את גובה הלהבות. "אנו רוצים להבהיר, מכיוון שדבריה אתמול במפגש עם פליטים פלסטינים עוותו על-ידי אחת מסוכנויות הידיעות, שאשטון התייחסה לטרגדיות שגובות חיי ילדים בעולם ולא גזרה שום הקבלה בין נסיבות המתקפה בטולוז למצב בעזה".

 

הנציג, אנדרו סנדלי, מסר ליו"ר הוועדה ח"כ דני דנון כי אשטון "מגנה בתקיפות את ההרג בבית הספר אוצר התורה בטולוז אתמול, ומוסרת את תנחומיה למשפחות ולחברי הקורבנות, לעם הצרפתי ולקהילה היהודית".

 

נשיא צרפת עומד דקת דומייה בבית ספר בפריז (צילום: AP) (צילום: AP)
נשיא צרפת עומד דקת דומייה בבית ספר בפריז(צילום: AP)

 

מקורבי הנרצחים: לא מבינים מאיפה זה בא

אך הרוחות לא נרגעו נוכח דבריה של אשטון. אריאל מונסונגו, דודה של מרים ז"ל ואחיו של אביה יעקב, הודה כי הוא מתקשה להבין את ההשוואה של אשטון: "אנחנו עטופים בכאב ובאבל, והדברים שלה לא מעסיקים אותנו. כך גם אם היא חוזרת בה או מתנצלת, זה לא מעניין אותנו. ברור לגמרי שכל ההשוואה הזו לא במקומה. מדובר ברצח מתועב, מול התגוננות". עוד אמר: "מה הקשר? אני ממש לא מבין מאיפה זה בא, אני לא חושב שאפשר להבין השוואה בין התגוננות לשמה לרצח לשמו".  

 

שאול נחום, חבר הקהילה בטולוז שעבד בבית הספר, הכיר את משפחת סנדלר והוא חבר קרוב של משפחת מונסונגו. הוא אף בילה איתם בשבת רק לפני שלושה שבועות. לדבריו, "זו אמירה לא חכמה בלשון המעטה, היא ראויה לגינוי, וטוב שפוליטיקאים בישראל עזו זאת". נחום תהה: "מאיפה היא שאבה את ההשוואה הזו?! איך אפשר להשוות בין רצח נפשע של אדם שעמד ווידא הריגה בילדה בת 8, לילדים שנהרגים בעזה?! היא ישבה עם ילדי הדרום במקלטים במשך שבוע? לאן הגענו? אני קורא לה להתעמק בפרטי המקרה ולחזור בה".

 

דקת דומייה באחד מבתי הספר בטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דקת דומייה באחד מבתי הספר בטולוז(צילום: AFP)
 

הרב רפאל בנון, רבה הקודם של טולוז המקורב למשפחת מונסונגו אף הוא, הדגיש: "אין שום קשר ואין מקום להשוואות הללו. להשוות את נשיא מדינת סוריה שהורג את האזרחים שלו זה דוגמא?! בעזה יש דמוקרטיה? איך היא משווה זאת למדינת השוויון הצרפתי, מה הקשר?!".

 

בנון זעם והוסיף: "זו בושה שהדברים נאמרו מפי שרת החוץ של האיחוד האירופי, בושה וחרפה. היא צריכה לחזור בה ולהביע צער על מה שאמרה. נרצחו כאן אזרחי צרפת, אבא ושני ילדיו הרכים. יש לזה טעם איום ונורא".

 

שוטרים בכניסה לבית הספר היהודי בטולוז (צילום: MCT) (צילום: MCT)
שוטרים בכניסה לבית הספר היהודי בטולוז(צילום: MCT)
 

 

דקת דומייה לזכר ההנרצחים. בית העירייה בטולוז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דקת דומייה לזכר ההנרצחים. בית העירייה בטולוז(צילום: AFP)
 

בפיגוע בבית הספר היהודי בטולוז נרצחו ארבעה: יונתן סנדלר, בן 30 מישראל, שניים מילדיו - אריה בן השש וגבריאל בן השלוש, ובתו של מנהל בית הספר, מרים מונסונגו בת השמונה.

 

אשטון אירחה אתמול בבריסל ילדים פלסטינים, ואמרה להם: "אנחנו חושבים על מה שקרה היום בטולוז, אנחנו זוכרים מה קרה בנורבגיה בשנה שעברה, אנחנו יודעים מה קורה בסוריה, אנחנו רואים את זה קורה בעזה ובאזורים אחרים בעולם", והדגישה כי היא רוצה לחלוק כבוד לבני הדור הצעיר.

 

חצר בית הספר, יום לאחר הטבח (צילום: MCT) (צילום: MCT)
חצר בית הספר, יום לאחר הטבח(צילום: MCT)
 

בתגובה, אמר שר החוץ, אביגדור ליברמן, השוהה בביקור בסין, כי הדברים "אינם ראויים" וכי הוא מקווה שאשטון תבחן אותם שוב ותחזור בה. "ישראל היא המדינה המוסרית ביותר בעולם ולמרות שהיא נאלצת להילחם בטרוריסטים הפועלים מתוך אוכלוסייה אזרחית, צה"ל עושה הכול על מנת לא לפגוע באותה אוכלוסייה, אף שהיא מגינה על הטרוריסטים".

 

שר הביטחון, אהוד ברק, גינה אף הוא את הדברים ואמר כי "ההשוואה שעשתה אשטון בין מה שקורה בעזה, טולוז

וסוריה מקוממת ורחוקה מהמציאות. צה"ל פועל בעזה בזהירות המרבית כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע. אני מקווה ששרת החוץ של האיחוד האירופי תבין במהרה את הטעות שעשתה ותחזור בה מדבריה".

 

ראש האופוזיציה לבני כינתה את ההשוואה של אשטון "פסולה, מקוממת ולא נכונה. הדרישה ממנה לחזור מדבריה כן נכונה. לא דומה אירוע שנאה או אירוע של מנהיג שרוצח בבני עמו לבין אירוע של מדינה שנלחמת בטרור גם אם תוך כדי נפגעים אזרחים".

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, מורן אזולאי ואביאל מגנזי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קתרין אשטון. השוואה או לא?
צילום: AFP
ניקולא סרקוזי, היום בפריז
צילום: AP
בנימין נתניהו
צילום: AP
ח"כ דני דנון
צילום: גיל יוחנן
קיר בית הספר שנוקב בכדורים
צילום: MCT
ליד בית הספר "אוצר התורה"
צילום: MCT
דקת דומייה בטולוז
צילום: רויטרס
מומלצים