שתף קטע נבחר

מתחמם הקרב על ועדת הכלכלה בכנסת

ועדת הכלכלה אמורה להימסר בקרוב לקדימה, במקום החוץ והביטחון. הערכות בכנסת מדברות על כך שמופז יעדיף להשאיר בידיו את הוועדה הביטחונית אם ינצח בפריימריז, מה שעשוי להוביל לקרב פנימי בליכוד

בשעה שקדימה עסוקה בפריימריז לראשות המפלגה ובליכוד יש לכאורה שקט פנים מפלגתי, מאחורי הקלעים בכנסת מתחיל קרב על ראשות אחת הוועדות החשובות במשכן: ועדת הכלכלה. כיום עומד בראשות הוועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן מהליכוד. קודמו בתפקיד היה ח"כ אופיר אקוניס, והשניים התחלפו באמצע הקדנציה.

 

שאמה עומד לסיים בקרוב את תפקידו כיו"ר הוועדה, מה שפותח את הקרב על כס המחליף. באופן מסורתי מחזיקה דווקא האופוזיציה בוועדת הכלכלה, אולם בתחילת הקדנציה העדיפה קדימה לקבל לידיה את ועדת החוץ והביטחון, בראשה עמד ח"כ לשעבר צחי הנגבי, והוא הוחלף מאוחר יותר במי שטוען לכתר יו"ר המפלגה, ח"כ שאול מופז.

 

ועדת הכלכלה אמורה לעבור בקרוב לידי קדימה, שתשיב לליכוד בתמורה את ועדת החוץ והביטחון. על פי ההערכה הרווחת במערכת הפוליטית, יעדיף מופז, אם ינצח בפריימריז, להשאיר בידיו את הוועדה כדי שתעניק לו מעמד בנושאי ביטחון מול ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אופציה אחרת מדברת על כך שמופז ירצה "לקנות" שקט פוליטי ויחליף את ועדת החוץ והביטחון בוועדת הכלכלה, כדי לתת לאחד הח"כים הוותיקים, דוגמת רוחמה אברהם או מאיר שטרית, לעמוד בראשות הוועדה.

 

אם ועדת הכלכלה תישאר בידי הליכוד, יצטרך נתניהו להחליט את מי להציב בראשה. אחת האופציות היא להשאיר בתפקיד את ח"כ שאמה, שהפגין נאמנות לנתניהו והצליח לקדם שורת חקיקות חברתיות שהליכוד לבטח ישתמש בהן בתשדירי הבחירות הקרובים. שאמה הפך את ועדת הכלכלה לאחת הוועדות הבולטות בכנסת, הוביל שורה של רפורמות חברתיות וצרכניות, ונחשב לנושא הדגל החברתי בליכוד יחד עם השר משה כחלון.

 הוא אמנם התייצב לא אחת מול הקואליציה, כמו בקרב על מחירי הדלק והדיור, אבל נשאר כל הזמן נאמן לנתניהו. בנוסף, "חייב" נתניהו לשאמה ארבעה חודשי כהונה, מכיוון שאקוניס שימש בתפקידו ארבעה חודשים יותר משאמה.

 

אופציה אחרת היא להחזיר לתפקיד את אקוניס, שנחשב מקורב מאוד לראש הממשלה. בליכוד מדברים על אופציה שלישית והיא מינוי של אחד השרים לוועדה, ומינוי של אחד הח"כים לשר במקומו. "הקרב על ועדת הכלכלה הולך להיות הדבר הכי חם בכנסת", אומרים גורמים במערכת הפוליטית. "אם הוועדה תישאר בידי הליכוד נתניהו יצטרך להכריע בין שאמה, אקוניס או אחד השרים. לא הייתי מקנא בו. זו בחירה קשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שאמה ואקוניס. מי יזכה בכיסא?
צילום: גיל יוחנן
מופז. הערכה כי יעדיף את ועדת החוץ והביטחון
צילום: גיל יוחנן
מומלצים