שתף קטע נבחר

הוגדל ב-50% מענק מס הכנסה שלילי לנשים

נשים עובדות, שהכנסתן מתחת לסף המס, יקבלו מענק של 4,500 שקל בשנה לעומת 3,000 שקל עד כה - כך אושר בוועדת הכספים. המענק לגברים שכירים יישאר 3,000 שקל בשנה

ועדת הכספים הגדילה היום (ג') ב-50% את מענק מס ההכנסה השלילי לנשים עובדות, שהכנסתן מתחת לסף המס, מ-3,000 ל-4,500 שקל בשנה. ההטבה נכללת בתקנות שאישרה הוועדה לייעול מנגנון השיפוי של עובדים בעלי הכנסות נמוכות. המענק לגברים שכירים יישאר 3,000 שקל בשנה.

 

מימון ההטבה יבוא מהקצבה מיוחדת שהשיגה הוועדה בסך 200 מיליון שקל במסגרת ההתאמות של תקציב 2012 לתקציב הדו-שנתי. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא לרשות המסים לוודא שכל הזכאים להטבה יקבלו אותה במלואה בהקלת ההליכים למימושה.

 

רוב התקנות שאושרו, מעבר להגדלת המענק לנשים, נועדו לאפשר לרשות המסים לקבל מידע מהמוסד לביטוח לאומי להשלמת המידע שמצוי ברשותה הנוגע לאישור הזכאות למס הכנסה שלילי. המידע נוגע למקבלי קצבאות למיניהם ולעוזרות במשק בית, שמעסיקיהן נדרשים לבטח אותן בביטוח הלאומי. חוק מס הכנסה שלילי מחייב לאשר את המענק רק על סמך המידע שמצוי ברשות המסים כך שהתקנות נועדו למלא את החסר בתחום זה.

 

בכיר ברשות המסים, רוני סרי-לוי, אמר כי תביעת מענק מס ההכנסה השלילי כרוכה בהליך פשוט. מגיש התביעה נדרש למסור רק מידע בסיסי: כתובת למשלוח דואר, פרטי חשבון הבנק ופרטי המעסיק או המעסיקים הקודמים. זכאות הפונים נבחנה עד כה רק על פי נתוני המעסיקים שהרשות מקבלת מהם לקראת אוגוסט.

 

הוא ציין כי אוכלוסיית הזכאים למס הכנסה שלילי היא מגיל 23 ומעלה, בעלי משפחות עם ילדים מתחת לגיל 19, ויחידים מעל גיל 55 ללא ילדים; כולם בתנאי שהכנסתם החודשית מ-2,000 עד 6,500 שקל, וברשותם דירת מגורים אחת. מדובר בעובדים שמתחת לסף המס. הרשות מפרסמת מדריך לזכאים ומפעילה מוקד טלפוני בשפות שונות למתן תשובות לשאלות ולבעיות של הפונים.

 

היו"ר גפני אמר לאחר אישור התקנות, כי תפקיד הרשות להפיץ את המידע על המענק כך שהזכאים ידעו את זכויותיהם מה שעשוי לעודד יציאה לעבודה והגדלת מעגל התעסוקה לטובת המשק. "ועדת הכספים נלחמה למימוש מלא של מס הכנסה שלילי במסגרת המאבק לשינוי נטל המס וכחלק מהמגמה להגביר את הצדק החברתי", אמר גפני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים