שתף קטע נבחר

5 ח"כים אישרו בשעה הקצבות במאות מיליונים

ועדה הכספים אישרה העברה של 111 מיליון שקל למימון הוצאות ביטחוניות של יישובי יהודה ושומרון. 80 מיליון אושרו לרכישת ערכות אב"כ ו-645 מיליון למשרד התמ"ת. מקור הכסף: רזרבות או סעיפים שלא נוצלו. רק 5 מתוך 17 חברי הוועדה טרחו להגיע

ועדת הכספים אישרה היום (ג') את בקשת האוצר להעביר 111 מיליון שקל למימון הוצאות ביטחוניות של יישובי יהודה ושומרון. ההעברה כוללת 36 מיליון שקל לרשויות המקומיות המוגדרים כ"מענקים ביטחוניים" ו-65 מיליון שקל לרכישת ערכות חירום. בנוסף, אושרו העברות של מאות מיליוני שקלים למשרדים אחרים למימון צרכים שלא נכללו בתקציב השוטף.

 

כמו כן, אושרה הקצבה של 7.6 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות של הסוכנות המרכזת של הטיפול בהתנחלויות הכפריות ביהודה ושומרון בשיתוף הקק"ל. ח"כ זהבה גלאון (מרצ) שהצביעה נגד ההקצבה אמרה: "לא ברור מדוע החטיבה להתיישבות משמשת קבלן ביצוע של גופים חוץ-ממשלתיים ללא ביקורת של המטרה והפעילות בנוסף לפעילות העצמאית של הקק"ל". גלאון תבקש מהיועץ המשפטי של הכנסת לבחון את תקינות ההליך.

 

בתחום הביטחון אושרו גם תקציבים בסך כולל של 116 מיליון שקל. 80 מיליון שקל תוספת לתקציב רכש ערכות האב"כ שתגדיל ב-5% את מספר בעלי ערכות המגן. 36 מיליון שקל נועדו לתגבור מערכי המשרד להגנת העורף. כ-25 מיליון שקל ניתנו לחיזוק מערך הכבאות של פיקוד העורף וכ-11 מיליון לתגבור תקציב השכר והתפעול של המשרד. שני הסכומים ניתנו למימוש החלטות הממשלה.

 

ההעברה הגבוהה ביותר, בסך כולל של 645 מיליון שקל, אושרה למשרד התמ"ת, מתוכם הוקצבו 441 מיליון שקל למענקים לתעשייה בהתאם לחוק לעידוד השקעות הון; 51 מיליון שקל למענקים לתעשייה עבור העסקת עובדים (כגון הסכום באושר לפרי הגליל); 155 מיליון שקל מיועדים לסיוע לעסקים קטנים ובינוניים; כ-51 מיליון שקל כסיוע להחדרת חברות ישראליות לשווקי הודו וסין ו-21 מיליון שקל סיוע למכון היצוא.

 

5 מיליון שקל הועברו למשרד הרווחה למימון המפעל המסורתי "קמחא דפסחא" - לחלוקה בין נזקקים עבור ההכנות לסדר פסח. חברי הוועדה ביקשו מהאוצר להכפיל את הסכום.

 

ההקצבות אושרו בהליך שגרתי כמעט שבועי, של שינויים בתקציב והעברות מסעיף לסעיף. זאת לאחר הסבר קצר של נציגי אגף התקציבים על מהות ההקצבה הנדרשת. הכספים באים מהרזרבות השונות או מסעיפים שלא נוצלו. בהצבעות השתתפו היום רק 5 מ-17 חברי הוועדה. האישורים ניתנו בדרך כלל בשלושה קולות נציגי הקואליציה, אף זו נוכחות כמעט קבועה בדיונים אלה. ההעברות כולן אושרו בתוך כשעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר ועדת הכספים משה גפני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים