שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "משחקי הרעב": נוער שוחר פנטזיה

  מול הכישלון הקופתי המהדהד של "ג'ון קרטר" עומד לצאת לדרך הלהיט הגדול הבא בבתי הקולנוע: "משחקי הרעב". בלי כוכבים גדולים אבל עם מסורת מצליחה של סרטי פנטזיה מאחוריו, צפוי הסרט לשבור שיאים קופתיים בארצות הברית בסוף השבוע

  כאילו שלא מספיקים ההפסדים הכספיים חסרי התקדים שצפויים לאולפני דיסני בעקבות הרפתקת "ג'ון קרטר" שלהם, הנה עכשיו מגיעים המתחרים מליונסגייט והולכים לשבור בסוף השבוע את הקופות עם הפרויקט שלהם - "משחקי הרעב".

    

  בעוד שבדיסני מדברים על הפסדים תפעוליים בגובה 200 מיליון דולר בעקבות הפרויקט המשותף שלהם עם פיקסאר, "ג'ון קרטר", מבתי הקולנוע מוזרמים נתונים על התעניינות חסרת תקדים ב"משחקי הרעב", שעלה דרך אגב כשליש מהתקציב המקורי של "ג'ון קרטר", המוערך בכ-250 מיליון דולר.

   

  על פי אתר fandango, נכון ליום שלישי האחרון, ל"משחקי הרעב" הוזמנו מראש יותר כרטיסים מאשר כל סרט שאינו סרט המשך. בהתחשב בנתונים האחרונים, האנליסטים של שוק הקולנוע עדכנו את התחזית החיובית שלהם לגבי ההישגים הצפויים של הסרט בקופות והפכו אותה לאופטימית יותר עם צפי להכנסות של בין 130 ל-140 מיליון דולר בסוף השבוע הקרוב (הישג גדול במיוחד בהתחשב בכך שהוא אינו מוקרן בתלת ממד ולכן הכרטיסים אליו יקרים פחות).

   

  ג'וש האצ'רסון וג'ניפר לורנס. מתכוננים לזינוק לקופות ()
  ג'וש האצ'רסון וג'ניפר לורנס. מתכוננים לזינוק לקופות

   

  אם התחזיות יתממשו, יעמוד "משחקי הרעב" בשורה אחת עם סרטי "הארי פוטר" ו"דמדומים", סדרות פנטזיה קולנועיות אחרות לנוער. כל אחת מהן ביססה את מעמדה כפרנצ'ייז רווחי במיוחד, ואף אישררה מחדש את הז'אנר כפופולרי ביותר בקולנוע של היום. במידה רבה, הסרט "משחקי הרעב" הוא היורש של סדרת "הארי פוטר" שנחתם והלך מאיתנו, ושל "דמדומים" שעומדת להגיע לפרקה בסרט חמישי ואחרון ("שחר מפציע - חלק 2") שייצא בנובמבר הבא.

   

  שובר הקופות של השנה? זו לא פנטזיה

  ההצהרה על סרט כלשהו כיורש לסרט מצליח אחר לא מבטיחה דבר, כפי שלמד על בשרו במאי "ג'ון קרטר", אנדרו סטנטון, וצוות ההפקה - שראו בסרט המדע הבדיוני שלהם ממשיך טבעי ל"אווטאר", שובר הקופות הגדול בכל הזמנים. עם זאת, בעוד ש"אווטאר" היה פלא חד פעמי, שנסמך על בשורת ה-3D של ג'יימס קמרון, במאי "משחקי הרעב", גארי רוס, ואנשי צוותו נסמכים על מסורת ארוכה של סיפורי פנטזיה - הספרים וגם עיבודיהם הקולנועיים הביאו איתם הצלחות עצומות.

   

  גארי רוס. הצליח לו בגדול (צילום: mct) (צילום: mct)
  גארי רוס. הצליח לו בגדול(צילום: mct)

   

  ולכן, אפילו רוס, שלא בדיוק יכול להתגאות ברזומה מפואר במיוחד ("משחקי הרעב" הוא סרטו השלישי אחרי "פלזנטוויל" ו"Seabiscuit") יצא למסע קולנועי זה עם ביטחון עצמי גבוה.

  בתזמון של יציאת הסרט, ובהתחשב במסורת של "הארי פוטר" ו"דמדומים" שסללו את הדרך של הצעירים אל בתי הקולנוע, היה ברור מהתחלה שמדובר בלהיט בטוח.

   

  עלילת "משחקי הרעב" מבוססת על סדרת ספרי הפנטזיה של סוזן קולינס המתארים את עולמנו בעתיד העגום שצפוי לאנשות. בעולם דיסטופי זה, צפון אמריקה - המכונה פנאם - מחולקת לתריסר מחוזות ואלו מתנהלים ביד קשה על ידי דיקטטור אכזר ומתוחכם בשם קוריולאנוס סנואו (בגילומו של דונלד סאת'רלנד). וכמו כל דיקטטור אכזר ומתוחכם, גם קוריולאנוס (קריצה למחזה הפוליטי של שייקספיר), גם הוא מודע לחשיבות המכניזם של לחם ושעשועים לשימור שלטונו.

   

  ג'ניפר לורנס כקטניס אברדין ב"משחקי הרעב" ()
  ג'ניפר לורנס כקטניס אברדין ב"משחקי הרעב"

   

  הבעיה היא שבפנאם יש בעיה חמורה של לחם, ולכן השעשועים מגיעים לכדי קיצוניות במשחקי זירה אכזריים, אליהם מובאים בכפייה נציגים נבחרים מכל מחוז, בגילאי 12-18, ואלו נלחמים אחד בשני כגלדיאטורים - עד למוות. קטניס אברדין, קשתית מדויקת להפליא ממחוז 12, היא אחת כזאת (היא נאלצת להחליף את אחותה הקטנה פרימרוז שנבחרה בהגרלה), ו"משחקי הרעב" עוקבים אחריה ואחר התמודדותיה בזירה ומחוץ לה, במאבק במשטר המבוגרים האכזרים.

   

  לתפקיד הגיבורה נבחרה ג'ניפר לורנס, שכבשה את הוליווד ב"קר עד העצם" הקודר, ולמרות חששותיה לסטות מקולנוע איכותי לבלוקבאסטר כמו "משחקי הרעב", התגייסה לפרויקט והיא בוודאי לא מצטערת. לצד לורנס בת ה-21 יש קאסט צעיר, שמאז הצילומים התפרסם בזכות עצמו: ג'וש האצ'רסון מגלם את פיטה מלארק, שותפה של קטניס בייצוג מחוז 12; ליאם המסוורת' כגייל הוות'ורן, החבר של קטניס; ו-ווילו שילדס כאחות פרימרוז.

   

  והמנצח הוא..."משחקי הרעב". לורנס וסטנלי טוצ'י ()
  והמנצח הוא..."משחקי הרעב". לורנס וסטנלי טוצ'י

   

  לצד הצעירים, עמדו לרשות רוס, וודי הארלסון ולני קרביץ (הנמנים על הצוות התומך של קטניס במשחקים), אליזבת' בנקס, סטנלי טוצ'י, טובי ג'ונס וכאמור סאת'רלנד. הקאסט אולי לא מרשים כל כך, אולם גרעין כוחו של הסרט גם כך לא נובע מרשימת השחקנים, אלא מהדמויות אותן הם מגלמים. זהו כוחו של הז'אנר של פנטזיות הנוער והוא ניכר במיוחד בסדרת "הארי פוטר", בה דניאל רדקליף, אמה ווטסון ורופרט גרינט מוכרים גם היום כהארי, הרמיוני ורון - ופחות בשמם האמיתי.

   

  ג'וש האצ'רסון, ג'ניפר לורנס, ליאם המסוורת' ואליזבת בנקס בפרימיירה (צילום: mct) (צילום: mct)
  ג'וש האצ'רסון, ג'ניפר לורנס, ליאם המסוורת' ואליזבת בנקס בפרימיירה(צילום: mct)

   

  גם מפיקי "ג'ון קרטר" קיוו לתהליך דומה שיעבור על דמותו של החייל הנועז ג'ון קרטר, שיצא בשן ועין ממלחמת האזרחים האמריקנית ויצא להאבק על חירות מאדים. הם בנו את העלילה על הגיבור שעוצב על ידי אדגר רייס בורוז לפני מאה שנה וניסו להחיות אותו בגופו של שחקן אלמוני יחסית, טיילור קיטץ' - פנים חדשות שיוכלו לאכלס דמות, שאמורה היתה לתחזק סדרת סרטים שלמה.

   

  אנדרו סטנסון וטיילור קיטץ' על הסט של "ג'ון קרטר". לא תהיה פעם הבאה (צילום: mct) (צילום: mct)
  אנדרו סטנסון וטיילור קיטץ' על הסט של "ג'ון קרטר". לא תהיה פעם הבאה(צילום: mct)

   

  יוצרי ומפיקי "ג'ון קרטר" אף הודו כי הם מוכנים לקבל הישגים בינוניים בקופות של הסרט

  הראשון מתוך ראייה לטווח ארוך. התוכנית היתה להקריבו כפרזנטציה ראשונית לטובת סרטי המשך שיעשו את העבודה בקופות. אולם הפרזנטציה נכשלה: ג'ון קרטר הוא גיבור מסוג אחר, מזמן אחר, והוא לא עובד על הקהל שלו. אחרי הקריסה הקולוסאלית של הסרט הראשון, ספק אם יבואו עוד בעקבותיו. 

   

  ל"משחקי הרעב" כמובן ממתין גורל שונה בתכלית - מלחמת האזרחים שלהם, המתחוללת בצפון אמריקה העתידנית, צפויה להימשך עוד שנים רבות ולהגיע אלינו שוב ושוב בדמות סרטי המשך, שצפויים להניב רווחים גדולים אף יותר מהמקור שיצא כבר הערב (ה') לאקרנים בישראל. נקודת המוצא שלהם קרובה יותר לקהל היעד, מעודכנת יותר, ומאולצת פחות. חבלי הלידה יהיו פחות קשים: אז מזל טוב, להיט קולנועי חדש בא לעולם.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ג'ניפר לורנס בדמות קטניס ב"משחקי הרעב"
  צילום: mct
  ג'ניפר לורנס. זו ילדה, זו?
  צילום: mct
  לאתר ההטבות
  מומלצים