שתף קטע נבחר

מחקר ענק: כדור אספירין ביום מגן מפני סרטן

שלושה מחקרים חדשים מצאו כי כדור אספירין ביום מסייע לא רק במניעת מחלות לב וכלי דם, אלא גם מפחית בעשרות אחוזים הסיכון לסוגים שונים לסרטן. החוקרים: היתרונות בטיפול באספירין עולים על הסיכונים שבתופעות הלוואי

תרופת הפלא אספירין מונעת גם תמותה מסרטן: כך עולה מתוצאותיהם של שלושה מחקרים חדשים. המחקרים הראו כי נטילת אספירין מידי יום מפחיתה את הסיכון ללקות במחלה בשיעור של עד 25%, בתוך שלוש שנים בלבד מתחילת הטיפול. על הממצאים החדשים מדווח כתב העת הרפואי הנחשב Lancet.

 

ההשפעה: בתוך שלוש שנים בלבד

אחד המחקרים בדק נתונים מ-51 מחקרים שעסקו במטופלים שנטלו אספירין מידי יום. המטופלים בכל קבוצת מחקר הושוו למטופלים אחרים, שלא נטלו את התרופה. מהממצאים עלה כי האספירין המפחית את הסיכון למות מסרטן בשיעור של 15% בתוך שלוש שנים. לאחר חמש שנים ויותר מתחילת הטיפול, הסיכון לסרטן צנח ב-37%.

 

מחקר אחר, שבדק כיצד משפיע האספירין על התפשטות גרורות סרטניות, מצא כי בתוך שש וחצי שנים מתחילת נטילת האספירין הופחת שיעור הגרורות הסרטניות אצל החולים ב-36%. גם הסיכון לסרטני מעיים, ריאות וערמונית צנח ב-46%, והסיכון ללקות בסרטן הכליות ושלפוחית השתן צנח ב-18%. האספירין הפחית בסך הכל את התמותה מכלל הסרטנים הקטלניים בשיעור של 35%.

 

במחקר השלישי עקבו חוקרים אחר תוצאות מחקרים שונים שעירבו מטופלים שקיבלו אספירין ומצאו כי הסיכון לסרטן המעי הופחת בשיעור של 38%. תוצאות דומות נצפו גם בסרטנים נוספים, כמו סרטן הקיבה, סרטן כיס המרה וסרטן השד.

 

במאמר נלווה שפורסם בלנצט כתבו החוקרים כי היתרונות מהטיפול באספירין במניעת סרטן ותמותה מהמחלה עולים על הסיכונים שבאספירין, הכוללים דימומים.

 

 

מרכיב הפלא: חומצה סליצילית

לחוקרים עדיין לא ברור מהו המנגנון שבעזרתו מצליח האספירין להפחית את הסיכון לסרטן. עם זאת, מחקרים קודמים שנעשו מאז שנות ה-70 בבעלי חיים ואף בצמחים הראו כי המרכיב הפעיל של האספירין, חומצה סליצילית, מסוגלת לדכא גידולים.

 

האספירין שייך לקבוצת התרופות נוגדות הדלקת שאינן סטרואידים (NSAIDS). הוא מורכב מחומצה אצטיל־סליצילית, שמתערבת במנגנונים שונים הקשורים בדלקת ובקרישיות הדם. הוא משמש לשיכוך כאבים, הורדת חום, הקלת תסמיני דלקות פרקים ומניעת היווצרות קרישי דם. האספירין נמכר כמרכיב בתרופות שונות ותחת מותגים רבים שמכילים את החומר המקורי.

 

האספירין מעכב שני אנזימים: האחד נקרא Cox-1, והוא אחראי על ייצור הריר (ששמו מוצין) שמגן על דופן הקיבה. השני נקרא Cox-2, והוא מווסת חומר כימי ששמו פרוסטגלנדין, שמווסת את חום הגוף, תחושת כאב ודלקת. בשנים האחרונות נמצא שהאפקט המגן של האספירין מתבטא בשני מישורים: הוא לא רק מסייע לדילול הדם, אלא גם מפחית את התהליך הדלקתי שנוצר בכלי הדם, אותו תהליך התורם לחסימות בהם, שעלולות לגרום להתקף לב ולשבץ מוחי.

 

המינון שנקבע למניעת מחלות לב וכלי דם הוא 75 עד 325 מ"ג ליממה, אך כיום מקובל שהמינון האופטימלי הוא 100 מ"ג ליממה. מינון כזה נמצא בטוח, מפחית את סכנת

הדימום במערכת העיכול ומצליח למנוע ביעילות מחלות לב וכלי דם, בדומה למינון הגבוה.

 
 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי
אספירין. הוריד את התמותה מסרטן ב-35%
צילום: אביגיל עוזי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים