שתף קטע נבחר

דיברו, פשטו וחיסלו. הימ"מ שהרג את המחבל

RAID, יחידת המשטרה הצרפתית המיוחדת שמתמקדת בעיקר בלוחמה בטרור, עמדה במוקד ההתרחשות סביב ביתו של הרוצח מוחמד מראח. באחד ממבצעיה המפורסמים, של שחרור ילדים ממחבל, היה מעורב גם סרקוזי

לנו יש ימ"מ, לצרפתים יש את RAID. המצור שהוטל במשך 32 שעות על ביתו של המחבל מטולוז, מוחמד מראח, והפשיטה שבמהלכה נורה למוות, שמו באור הזרקורים את יחידת העילית של משטרת צרפת שמתמחה בלחימה בטרור - RAID (Recherche Assistance Intervention Dissuasion - מחקר, התערבות, סיוע, הרתעה). לצד השבחים שחלק לה ולכוחות הביטחון הנשיא ניקולא סרקוזי, היו שמתחו ביקורת על האופן שבו נוהל המבצע. מרין לה-פן, מנהיגת מפלגת הימין "החזית הלאומית", אמרה כי ההמתנה של כוחות הביטחון מחוץ לביתו של מראח הייתה ארוכה מדי.

 

הכוחות המיוחדים עוזבים את זירת האירוע (צילום: AP) (צילום: AP)
הכוחות המיוחדים עוזבים את זירת האירוע(צילום: AP)

 

RAID נוסדה בשנת 1985 על רקע גל טרור ששטף את המדינה והיא פועלת בחסות משטרת צרפת.

תחום האחריות של היחידה נמצא באזור פריז, אך היא פועלת גם במקומות אחרים במדינה כאשר מדובר בחטיפות מטוס, באתרי גרעין, ברכבות ובאתרים אסטרטגיים נוספים. היא גם מאבטחת אורחים זרים בביקוריהם בצרפת. מאז הקמתה נהרגו שלושה מאנשיה.

 

היחידה המיוחדת מורכבת מכ-180 בני אדם ותהליך הקבלה אליה קפדני ביותר. מאות שוטרים מגישים את מועמדותם כדי להצטרף ל-RAID אך נדחים. המועמדים עוברים מבחני כושר קשים ביותר מבחינה פיזית וראיונות פסיכולוגיים ופסיכיאטריים.

 

 

RAID מחולקת לשלוש מחלקות: גוף מבצעי שעוסק בפעולות הרגילות של כוח משטרה – פשיטות ומבצעים מיוחדים, התערבות במקרים של הפרות סדר, פיקוח והגנה תוך שימוש באמצעים מיוחדים וציוד מתקדם.

 

דרמה בטולוז - כותרות נוספות:

המחבל נורה בראשו, נמצאו סרטוני הרציחות

מצור מיותר? "צריך היה לפרוץ הרבה קודם"

סרקוזי: רצינו להעמידו לדין ולא לסכן חיים

מהכיתור ועד לפשיטה. כך התפתח המצור

 

מחלקה נוספת עוסקת במחקר ופיתוח, לומדת טכניקות ואוספת מודיעין לפני מבצע. מחלקה זו עצמה מחולקת לשלושה אגפים: מודיעין, טכנולוגיה ונשק.

 

 
המחלקה השלישית מתמקדת בהיבטים הפסיכולוגיים של פשיטות ומבצעים מיוחדים והיא זו שאחראית לנהל משא ומתן ולספק צוות לניהול משברים בעת אירוע חירום. ככל הנראה, אנשי מחלקה זו, בהם פסיכולוגים ופסיכיאטרים, היו אלה שניהלו את המשא ומתן עם המחבל מטולוז. אולם, המגעים נכשלו לאחר שמראח סירב להיכנע ואיים להרוג את השוטרים שיפרצו לדירתו.

 

21 ילדים בני ערובה בבית ספר

בצרפת כינו את המבצע ללכידת מראח "המצוד הנרחב ביותר" מאז שנות ה-90. אך המצור והפשיטה אינם המבצע הראשון של היחידה שעלה לכותרות. באחד המבצעים המפורסמים ביותר שלה, ב-1993, היה מעורב גם ניקולא סרקוזי. ב-13 במאי לקח אריק שמידט 21 ילדים בני ערובה בבית ספר בעיר נואי,

 כשבידו כמות גדולה של חומר נפץ.

 

סרקוזי, ראש העיר דאז, היה מעורב במו"מ עם שמידט, שהצליח להביא לשחרורם של 15 מהילדים. לאחר 46 שעות, בזמן ששמידט נמנם, פשטה RAID על המקום ושחררה בשלום את הילדים הנותרים, מורה ורופאה שהיו עמם. הם כיסו את הילדים במזרנים בזמן ששמידט, כמו מראח, נורה למוות בראשו. פצצות דינמיט היו צמודות לגופו.

 

RAID נכנסה לפעולה גם בזמן המהומות של צעירים, בעיקר ממוצא צפון אפריקני, בסוף 2005.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איש היחדיה מחוץ לבניין שבו התבצר מראח
צילום: MCT
מראח. איים להרוג שוטרים
סרקוזי בטקס האשכבה של החיילים שנרצחו. מעורב במקרה מפורסם קודם
צילום: AP
איש היחידה בטולוז
צילום: AFP
מומלצים