שתף קטע נבחר

דיווח: חמאס רוצה סחורות ממצרים, לא מהגדה

העיתון המצרי "אל-אהראם" חשף כי חמאס מנסה להתסיס את תושבי הרצועה נגד מצרים, כדי שזו תעביר דלק וסחורות לעזה. מקורות ברצועה אמרו כי בממשלת חמאס מנסים לבסס את ההפרדה בין עזה לבין הגדה באופן סופי ולגרום לישראל לסגור את כל המעברים

גורמים בממשלת חמאס בעזה הורו לבעלי תחנות הדלק לעצור את מכירת הדלק והסולר שנמצאים ברשותם, כדי לעורר זעם בקרב התושבים הפלסטינים ברצועת עזה ולהובילם להפגנות נגד השלטון המצרי. המטרה: ללחוץ על מצרים לספק לעזה דלק ללא תנאים או סייגים - כך חושף הבוקר (שבת) העיתון המצרי "אל-אהראם", המסתמך על מקורות יודעי דבר ברצועת עזה.

 

עוד ידיעות מהרשות הפלסטינית:

פתח: איראן שילמה לחמאס כדי למנוע פיוס לאומי

מעבר סחורה תקדימי: חטיפי אנרגיה מעזה לגדה

איום פלסטיני: אין מנוס משינוי הסכמים עם ישראל

 

תקיעת הטריז וקיבוץ התושבים העזתיים נגד מצרים באים במקביל לקריאות שהשמיעו בכירים בעזה כמו מחמד עסקול, מזכ"ל הממשלה הפלסטינית, ויוסף רזקה, יועצו של ראש ממשלת חמאס איסמאעיל הנייה, שהאשימו באופן פומבי את מצרים בכך שהיא מטילה מצור על רצועת עזה ומונעת בכוונה את מעבר הדלק והסולר, כדי להוריד את הנהגת חמאס על הברכיים.

 

תושבים בעזה ממתינים לדלק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תושבים בעזה ממתינים לדלק(צילום: EPA)

 

המקורות ברצועה הוסיפו כי "אותם גורמים בממשלת חמאס, ששולטים על הרצועה, החליטו לנצל את התנאים הנוכחיים במצרים ואת הכישלון ביישום הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני בין פתח לחמאס, כדי לבסס את הפיצול בין עזה ובין הגדה המערבית באופן סופי, כדי לדחוף את ישראל לסגור את כל המעברים שיוצרים קשר בין הגדה לבין רצועה ובהם מעברי ארז, סופה, קרני וכרם שלום". המטרה הסופית של אותם גורמי ממשל בחמאס, כך על פי המקורות, היא להסתמך רק על דלק וסחורות המגיעים ממצרים.

 

אותם מקורות חיזקו את דבריהם לעיתון, בטענה שמצרים הודיעה לאחרונה להנהגת חמאס ולרשות האנרגיה בעזה כי ישראל הכחישה בצורה מוחלטת כל כוונה או רצון שלה למנוע את אספקת הדלק לרצועת עזה, כדי שתחנת הכוח ברצועה תוכל לשוב ולפעול. המצרים הבהירו כי ההעברה של הדלק המצרי תתבצע דרך אחד המעברים מישראל, אך בממשלתו של הנייה עדיין מתעקשים שלא לקבל את הדלק דרך ישראל, אלא דרך מעבר רפיח.

 

הגורמים המצריים ניסו שוב ושוב לשכנע את ממשלת חמאס כי ישראל מחויבת על פי החוק הבינלאומי לספק את האספקה לרצועה, אולם הם התעקשו כי הם רוצים לפטור את ישראל מכך כדי לבסס את הפיצול של עזה מהרשות הפלסטינית והגדה המערבית. אתמול העבירה ישראל לרצועת עזה 450 אלף ליטר סולר. הסולר הועבר על-ידי חברת דור אלון אחרי שהרשות הפלסטינית שילמה עליו.

 

דברים אלו מתפרסמים אחרי שאתמול התקיימה בעזה הפגנה גדולה מאוד שאירגן חמאס על משבר החשמל והדלק ברצועה, תחת הכותרת "יום השישי

 של הארת הרצועה וחשיפת הקונספירציה". בהפגנה זו השמיעו דוברי התנועה ובכיריה דברים קשים מאוד נגד הרשות הפלסטינית בכלל ואבו מאזן בפרט.

 

דובר חמאס, מושיר אל-מסרי, אמר כי הרשות הפלסטינית היא זו שנושאת באחריות על הסגר על עזה ועל משבר החשמל והדלק. הוא האשים אותה גם בשחיתות ובשיתוף פעולה עם ישראל. "הנשיא אבו מאזן, הרשות הפלסטינית ומנהיגים ביטחוניים ערביים מואשמים בקונספירציה נגד רצועת עזה ויצירת המשברים שרצועת עזה חיה איתם". יועצו המדיני של אבו מאזן, נימר חמאד, הגיב לדבריו של מסרי וכינה אותם "גסי רוח". הוא ציין כי זהו ניסיון לסגור את כל הדרכים להגעה לפיוס פנים-פלסטיני בין שתי התנועות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תחנת הכוח בעזה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים