שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הימורים חוקיים: גוף ממשלתי יילחם בהלבנת הון
  הממשלה תאשר בבוקר הקמת צוות שימנה שר המשפטים אשר יגבש כללים להסדרת תחום ההימורים החוקיים בישראל. הצוות יצמצם חשיפת קטינים להימורים ויאבק בגורמים פליליים המשתמשים בכספי זכיות להלבנת הון

  בישיבת הממשלה מחר (א') תובא לאישור הצעת מחליטים שתטיל על משרד המשפטים להקים צוות שיגבש המלצות להסדרה ופיקוח על ההימורים החוקיים בישראל. מטרתיו של הצוות של שעתיד לקום, היו בין היתר קביעת ויישום הגבלות שאמורות לצמצם את החשיפה של קטינים להימורים, צמצום תופעת ההתמכרות להימורים, ומניעת חדירת גורמים עבריינים לתחום ההימורים החוקיים אשר ממשתמשים בו להלבנות הון.

   

  בין השאר, מומלץ לקבוע חובת הזדהות  בעת הימורים וזכייה, "כדי למנוע את היכולת לעשות שימוש בכספי זכיות לצורכי הלבנת הון". מדובר במניעת מקרים שבהם פושעים משתמשים בזוכים כדי להלבין כספים. כן ממליצה ההחלטה לקבוע חובת דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון על זכיות מסכום מסוים. הרשות להלבנת הון תתבקש, לפיכך, לחקור חשדות לגלגול זכיות לגורמים עבריינים.

   

  בראש הצוות, שאמור יהיה להגיש את המלצותיו על תחילת חודש ספטמבר השנה, יעמוד נציג משרד המשפטים, והוא יכלול נציג אחד בלבד ממספר גופים רלוונטיים, ביניהם גם משרד התרבות והספורט, נציגי המשטרה, החשכ"ל, הרשות לאיסור הלבנת הון ועוד. ההמלצות יוגשו עד ה־1 לספטמבר 2012.

   

  תחום ההימורים הלא חוקיים מגלגל 15-10 מיליארד שקל בשנה

  בישראל קיימים שני סוגי הימורים חוקיים, המופעלים על ידי מפעל הפיס והמועצה להימורים

  בספורט. אלו מפעילים יחד 6,000 זכיינים, שמעשירים את קופת המדינה בכמה מיליארדי שקלים בשנה. בין אם באמצעות מיסוי על הזכיות ובין אם למשרדי הממשלה השונים והרשויות המקומיות. לפי נתוני מפעל הפיס הכנסות השנתיות עומדות על 5 מיליארד בשנה, ומנתוני המועצה להימורים בספורט הכנסותיהם השנה יעמדו על 1.8 מילארד. מנגד, לפי הערכות המשטרה תחום ההימורים הבלתי חוקיים בישראל מגלגל בשנה 10-15 מיליארד שקל בשנה, בעיקר מהימורי ספורט.

   

  "אנחנו מברכים על המהלך, שיקבע כללים אחידים לשני הגופים הפועלים ויצור שיוויון ביכולת השיווק מוצרים באמצעות האינטרנט, אבל חשוב להיאבק בנושא ההימורים הלא חוקיים". אמר עוזי דיין יו"ר דריקטוריון מפעל הפיס.

   

  צחי פישביין יו"ר המועצה להימורים בספורט היה נחרץ יותר ואמר: "לא ברור לי מה המניע למהלך. אני מציע שיתעסקו בהימורים הלא חוקיים במקום להגביל את ההימורים החוקים שפועלים כמו שצריך. משהו התבלבל. שישקיעו מאמץ בהימורים הלא חוקיים אשר פועלים בהיקפים הרבה יותר גדולים מהחוקיים. אני הצעתי יחד עם מפעל הפיס לממן למשטרה גוף או צוות שינסה להילחם בהימורים הלא חוקיים ובינתיים לא נענו בחיוב. חשוב להבין שהכסף של ההימורים הלא חוקיים הולך בצבעים שחורים ואפורים למקומות שאף אחד לא יודע מה הם. כאשר גם המועצה להימורים בספורט וגם מפעל הפיס מחזיר את הכסף לחברה".

    

  הרשויות מתנגדות

  הצעת ההזדהות נחשפה ב"כלכליסט" בינואר 2012. אז התברר כי הרשויות המקומיות מתנגדות לרעיון ודורשות מהממשלה לבטל אותו. הסיבה היא החשש כי הזדהות תוביל לפגיעה בהכנסות מפעל הפיס. ההכנסות כיום מתחלקות כך: 50% לפרויקטים לרווחת הציבור ברשויות המקומיות, ו־50% למדינה לבניית גני ילדים וכיתות. ב־2011 הסתכמו ההכנסות בכ־4.8 מיליארד שקל. מפעל הפיס מחלק מדי שנה כמיליארד שקלים, שמהם חצי מועבר למדינה.

   

  בהחלטה שעליה יצביעו הבוקר השרים מודגש כי אי־יישום המלצות הצוות שיוקם יטמון בחובו סנקציות למפעל הפיס: תוגבל האפשרות להתקשר עם מפעילי הימורים זרים ותבוטל הכוונה להרחיב את מסגרות ההימורים הקיימות.

   

  בהחלטה מודגש כי מבקר המדינה מצא ב־2011 כי "מפעל הפיס לא עמד בתנאי ההיתר שניתן לו לעריכת הימורים", וכן כי המבקר "עמד על מחדלי הפיקוח והבקרה של מפעל הפיס". בהחלטה תומכים משרדי האוצר, הביטחון, הפנים והרווחה. משרד הממשלה היחיד שמתנגד לכך הוא משרד התרבות והספורט מתנגד משום שלא נתקבלה דרישתו לכלול בצוות שעתיד לקום שני נציגים מטעמו. 

   

  היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ציין בחוות דעת מיוחדת כי"קיום הימורים חוקיים לצד האיסור הפלילי על הימורים מעורר קשיים לא מבוטלים במישור אכיפת החוק". לדבריו, ההימורים יוצרים "סיכון משמעותי להתגברות של עבריינות במישורים אחרים, ובפרט בעבירות מתחום הפשע המאורגן והלבנת ההון".

   

  ויינשטיין מציע שכבר היום יוגבלו מפעילי ההימורים הזרים ברישיון לחמש שנים בלבד. בזמן הזה, כאמור, הצוות שיקום יגבש כללים לרגולציה הולמת. עוד מציע ויינשטיין כי בעת הימור, ייאלץ המהמר לציין את מספר הזהות שלו, וכי על כל זכייה של יותר מ־50 אלף שקל יחול נוהל אימות של מקבל הזכייה.

   

  תומר אביטל, "כלכליסט" השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  החשש: ההזדהות תפגע במפעל הפיס
  צילום: shutterstock
  מומלצים