שתף קטע נבחר

איור:  אופיר בגון

מופז בטוח בניצחון: "אני אהיה ראש הממשלה"

יומיים לפני הפריימריז בקדימה, שאול מופז כבר נערך ליום שאחרי ומעריך כי הבחירות לכנסת יוקדמו על רקע המחאה החברתית. "נתניהו לא יקבע מתי הבחירות", הבהיר בכנס בנושא דת ומדינה. בהמשך תנאם באירוע גם יריבתו ציפי לבני

יומיים לפני הפריימריז, שאול מופז כבר מסתכל רחוק יותר. חבר הכנסת תקף הערב (יום ב') את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי לא הוא יקבע מתי יתקיימו הבחירות - אלא האזרחים, שלדעתו שוב ייצאו לרחובות בקיץ הקרוב. "יהיה להם מה לומר על הדרת נשים, על שוויוניות בחלוקת הנטל ועל כל סוגיית ההתייקרות במשק הישראלי", אמר מופז והבטיח לטפל בסוגיות האלו "ביום שאני אהיה ראש הממשלה, ואני אהיה".

 

פריימריז בקדימה - דיווחים אחרונים ב-ynet:

"גורלה הפוליטי של לבני תלוי בתומכי אריק שרון"

לבני: מאיימים על מצביעים; מופז: לא לשאננות

הלו, יש פריימריז: לבני ומופז בקרב על הקו

 

מופז אמר את הדברים באירוע בנושא דת ומדינה שארגנה השדולה הפלורליסטית, יומיים לפני הבחירות המקדימות על ראשות מפלגת קדימה. בהמשך תנאם גם יריבתו, יו"ר המפלגה ציפי לבני. דבריו של מופז נאמרו לאחר שנתניהו הכחיש הבוקר את הדיווחים על כך שהוא מתכנן להקדים את הבחירות שאמורות להתקיים באוקטובר 2013. הנאום הועבר בשידור חי ב-ynet.

 

מופז הדגיש כי לאזרחים "יהיה מה לומר לנתניהו לקראת הבחירות הבאות". לדבריו, "ישראל מעצמה לכל עניין ודבר, אבל בכל הקשור לתחום החברתי-אזרחי, אנחנו מדינה חלשה. במדינת ישראל יש פערים גדולים מאוד שאני חוויתי אותם על בשרי, וגם אזרחים בפריפריה, במרכז ובדרום חווים אותם. אנחנו חייבים לעשות משהו ואני מתכוון לעשות זאת כיושב ראש קדימה וגם כראש הממשלה הבא, ולהביא סדר חברתי חדש למדינת ישראל. אני מאמין בכל לבי שיש לעשות זאת".

 

מופז התייחס גם לסוגיית שינוי שיטת הממשל, וטען כי "זאת שיטה שבה לא מי שמנצח בצורה דמוקרטית מרכיב את הממשלה. הדוגמה הכי טובה לכך היא הבחירות האחרונות. נכון, קדימה עשתה טעויות בראשות לבני, אבל נתניהו ניצל את שיטת המשטר הפגומה של מדינת ישראל. רוב אזרחי המדינה בחרו בקדימה".

 

מופז נואם. "נתניהו ניצל את שיטת המשטר הפגומה" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מופז נואם. "נתניהו ניצל את שיטת המשטר הפגומה"(צילום: עידו ארז)

 

מופז הצהיר כי לדעתו הבחירות הכלליות יתקיימו מספר חודשים לאחר הפריימריז בקדימה, והוסיף כי כבר התחיל להכין תוכנית פעולה למאה הימים שאחרי ניצחונו בבחירות המקדימות. "אני מאמין שאחד הנושאים בבחירות יהיה יחסי דת מדינה ושוויוניות", הוסיף, בהתייחסו לחוק טל. "אם תהיה הפגנה בקיץ והנושא יהיה חוסר שוויוניות בחלוקת הנטל, זו תהיה אם כל ההפגנות. יצעדו המון אזרחים ויקראו לחוק אחד לכולם. הסוגיה הזו בוערת בעצמותיי".

 

תומכי שרון יכריעו מי ינהיג את קדימה?

36 שעות לפני פתיחת הקלפיות בקרב בין יושבת הראש המכהנת לבני לבין הטוען לכתר מופז, נראה כי הקרב העיקרי בין השניים הוא על המספרים. בשני המחנות עוסקים בימים האחרונים וכך יעסקו גם בשעות שנותרו עד לסגירת הקלפיות, בספירת המצביעים שצריכים להגיע כדי להכריע את המאבק – ובדרכים יצירתיות להניע אותם מהכורסה אל מוקדי ההצבעה.

 

גורם בכיר בקדימה התייחס הבוקר להלך הרוח במפלגה ואמר כי "גורלה הפוליטי של ציפי תלוי בקבוצה אחת בקדימה: תומכי אריק שרון. אם האנשים שהצטרפו למפלגה כשהוא הקים אותה, ייצאו מהבית ויבואו להצביע לה, היא תנצח. הבעיה היא שאותם בוחרים, ה'קולות החופשיים', הם סימן שאלה אחד גדול. חלק מכריע מהם, אף שהם בעלי זכות הצבעה במפלגה, כלל לא פעיל בקדימה. כיוון שהפוקדים הגדולים תומכים ברובם במופז, לבני לגמרי תלויה ב'קולות החופשיים'. אם הם לא יבואו, ביום שלישי בלילה שאול מופז יהיה יו"ר קדימה".

 

מופז קיבל בסוף השבוע שעבר חיזוק להתמודדותו, לאחר שח"כ אבי דיכטר הודיע על פרישתו מהמרוץ לראשות המפלגה ועל תמיכתו בשר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר. דיכטר אמר במסיבת העיתונאים שבה הכריז על החלטתו כי "הפריימריז האלה, יותר מאשר על ראשות קדימה – הם על עתיד קדימה".

 

מופז אמר מצדו: "דיכטר קיבל החלטה ממלכתית שבאה לחזק את קדימה. לא אתן לאיש לפלג את קדימה, הח"כים שנמצאים במפלגה ותומכים בלבני הם אנשים מעולים ונאחד אותם ביום שאחרי. דיכטר הוא אחד האנשים הטובים שהכרתי ב-20 השנים האחרונות, עשינו כברת דרך ארוכה מאוד". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז, באירוע הערב
צילום: עידו ארז
מומלצים