שתף קטע נבחר

צילום: AP

אובמה לאיראן: הזמן לפתרון דיפלומטי - 'עכשיו'

הנשיא האמריקני אמר בנאומו בדרום קוריאה כי איראן מוליכה שולל את הקהילה הבינלאומית, ולכן היא מבודדת. עם זאת הבהיר כי הוא תומך בפתרון דיפלומטי, אך על טהרן לפעול ברצינות, והיא אינה יכולה להמשיך ולהתחמק

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הזהיר לפנות בוקר (ב') את איראן שהזמן לפתרון דיפלומטי בנושא תוכנית הגרעין של טהרן מתקצר והולך: בנאום שנשא אובמה באוניברסיטת הנקוק בסיאול, בירת דרום קוריאה, הדגיש הנשיא האמריקני כי "מנהיגי איראן חייבים להבין שהם לא יכולים לברוח מהחלטה".

 

חדשות אחרונות מהעולם:

 

לא יכולים להימנע מהחלטה. אחמדינג'ד בכור בטהרן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לא יכולים להימנע מהחלטה. אחמדינג'ד בכור בטהרן(צילום: EPA)

 

הנשיא האמריקני הסביר כי על פי האמנה לאי-הפצת נשק גרעיני (NPT), איראן זכאית לאנרגיה גרעינית למטרות שלום: "ארצות הברית והקהילה הבינלאומית הציעו לסייע לאיראן לפתח אנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, אבל איראן סירבה שוב ושוב, ונקטה קו של הכחשה, רמאות והולכת שולל. לכן איראן ניצבת לבדה, והיא המדינה היחידה החברה ב-NPT שאינה יכולה לשכנע את הקהילה הבינלאומית שתוכנית הגרעין שלה היא לצורכי שלום. לכן, העולם נוקט עיצומים חסרי תקדים, ומאט את תוכנית הגרעין שלה".

 

אובמה הבהיר שהקהילה הבינלאומית מצפה לפתוח בשיחות עם מנהיגי איראן:

"יש סיכוי לפתרון דיפלומטי שיקנה לאיראן גישה לאנרגיה גרעינית לצורכי שלום תוך טיפול בדאגות של הקהילה הבינלאומית. היום אפגש עם מנהיגי רוסיה וסין לעבוד על השגת פתרון שבו איראן תמלא את התחייבויותיה", גילה.

 

פסגת הביטחון הגרעיני המתקיימת היום ומחר בסיאול בהשתתפות מנהיגים מ-53 מדינות היא אולי ההזדמנות האחרונה של איראן להגיע לפתרון דיפלומטי. "איראן חייבת לפעול ברצינות ובדחיפות שהרגע מחייב", אמר הנשיא אובמה, "אחרת תהיה תגובה עולמית לסרבנות שלה ושל צפון קוריאה. הסכמים מחייבים. חוקים צריכים להיאכף, ולהפרות יהיו תוצאות. אנחנו מסרבים להפקיר את עתידנו כשיותר ויותר משטרים יחזיקו את הנשק הקטלני ביותר".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. "להפרות יהיו תוצאות"
צילום: MCT
למטרות אזרחיות? הצנטריפוגות החדשות של איראן
מומלצים