שתף קטע נבחר

אחרי 2 כהונות: נשיא סנגל בן ה-85 הפסיד בכבוד

עבדולייה ווייד, שהיה נשיא המדינה זה 12 שנים, הפסיד בבחירות, בין היתר לאחר שמינה את בנו ל"שר השמיים והארץ". הנשיא החדש הוביל את הקמפיין של ווייד בקדנציה הקודמת: "היום מתחיל עידן חדש. סנגל שוב הוכיחה כי היא דמוקרטית"

נשיא סנגל, עבדולייה ווייד, הודה אתמול (יום א') במפלתו בבחירות לנשיאות, שעות ספורות לאחר סיום ההצבעה בקלפיות. ווייד בן ה-85, בירך את מועמד האופוזיציה, מאקי סאל, על ניצחונו כבר עם הגיען של התוצאות הראשוניות. תומכיו של סאל החלו לחגוג את ניצחונו ברחובות הבירה, דקאר, ורבים מהם רקדו על גגות של מכוניות נוסעות.

 

חדשות אחרונות מהעולם:

 

סאל, גיאולוג בן 50, היה ראש הממשלה והוביל את קמפיין הבחירות של ווייד ב-2007. בנאום ניצחונו הוא שיבח את הבוחרים ואמר כי יהיה נשיאם של כל האזרחים במדינה: "היום מתחיל עידן חדש", אמר, "סנגל שוב הוכיחה כי היא דמוקרטית". הסוציולוגית הדייה תנדיאן אמרה כי זהו ניצחון גדול מבחינת סנגל ומוכיח את בגרותה של הדמוקרטיה במדינה ואת האמונה שיש משמעות וכוח למצביעים.

חוגגים ניצחון. תומכיו של הנשיא הנבחר בעיר הבירה דקאר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חוגגים ניצחון. תומכיו של הנשיא הנבחר בעיר הבירה דקאר(צילום: רויטרס)

 

רבים חששו שווייד לא יקבל מפלה ויכתים את תדמיתה של סנגל כאחת המדינות הדמוקרטיות היחידות במזרח אפריקה החל מ-1848.

 

ווייד התמנה לכהן בתפקיד נשיא בשנת 2000 ונבחר שוב ב-2007, אך כבר לפני שנה, כשהודיע שיתמודד שוב, החלו להישמע קולות המתנגדים לכך. לפני כחודש קראו לעברו "זקן, עוף מפה", ריטשו את דמותו בפוסטרים וערכו הפגנות נגדו. תדמיתו נפגעה גם כשהחל להעניק סמכויות לבנו כרים, שמונה ל"שר השמיים והאדמה" וכן לשר האנרגיה והתשתיות. הפופולריות שלו דעכה בשל יוקר המחייה ובשל האבטלה במדינה המערב-אפריקנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כבר לא הנשיא. ווייד
צילום: AFP
"נשיא של כולם". סאל
צילום: AFP
מומלצים