שתף קטע נבחר

אילן רבינוביץ' לח"כים: משחק דמים בריאליטי

הפסיכיאטר שלפי עדויות משתתפי "האח הגדול" חילק להם כדורים וניסה להשפיע על התנהגותם, פנה במכתב דרמטי לחברי הכנסת ופורסם היום ב"ידיעות אחרונות": "הריאליטי חצה קווים אדומים, איני רוצה להיות שותף למשחק הדמים"

פרשת "האח הגדול" כבר הגיעה לכנסת, בדיון סוער שנערך שם בשבוע שעבר והוציא לאור עוד מעט מהמתרחש מאחורי ההפקה הנוצצת. כעת, בעקבות החשיפות ב"ידיעות אחרונות", הפסיכיאטר שניצב בלב הסערה, ד"ר אילן רבינוביץ', כותב לנבחרי העם על הסכנות שנחשף אליהן במסגרת עבודתו עם משתתפי הריאליטי.

 

כתבות נוספות בפרשת האח הגדול:

 

"ידיעות אחרונות" מביא הבוקר (יום ב') במלואו את המכתב של רבינוביץ', מי שלפי עדויות כמה דיירים בבית "האח הגדול" חילק להם כדורים פסיכיאטריים שאת השפעתם לא הכירו, ואף ביקש מהם לשנות דפוסי התנהגות מול דיירים אחרים. הוא מזהיר מהשפעות הריאליטי, מגלה שליווה מספר עונות של התוכנית וכן נתן שירותים גם ל"כוכב נולד".

 

"לפני חודשיים שם קץ לחייו בחור יפה תואר, מלח הארץ, מוכשר וחכם (גלעד פרידלנסקי) כחודשיים לאחר סיום התוכנית 'שלוש' בה השתתף. למרות שמשפחתו הדואבת פטרה את הפקת התוכנית מקשר למותו, אני כפסיכיאטר (שלא טיפל בו) התקשיתי לישון בלילה", כותב רבינוביץ'.

 

"הייתי עד למה שקורה למשתתפים בסיום '15 דקות התהילה'; איך הם לא יכלו בשום אופן לחזור לחייהם הקודמים. ראיתי חלומות שמתרסקים ומשברים קשים, כשהמשתתף נותר לבדו אחרי שריצה את ההפקה ואת אלוהי הרייטינג".

 

הפסיכיאטר מפרט את הבעיות שמהן סובלים משתתפי הריאליטי עוד לפני כניסתם לעולם הטלוויזיה, ומזכיר: "הם נבחרים כפאזל... הכול למען המולך - הרייטינג. מתוכנית לתוכנית ומעונה לעונה הציבור רוצה יותר 'אקשן' והליהוקים בהתאם. אני, שהייתי אמור לטפל בבעיות הנפשיות שנוצרו, חשתי שאיני רוצה להיות שותף למשחק הדמים הזה!".

 

רבינוביץ' קורא לקבוע "כללים אתיים ברורים" לז'אנר הריאליטי "שחצה קווים אדומים" ומדגיש:

 "אני שלם מצפונית, מקצועית ואתית עם איכות הטיפולים שנתתי... לצערי, לא אני הכתובת לזעקתם של המתלוננים".

 

לסיכום, הפסיכיאטר מבקש: "חייבים להבין - זה לא טלוויזיה. זה חיים של אנשים. במספר מקרים שהובאו אליי לטיפול בדיעבד גם אפשרויותיי כרופא מומחה היו מוגבלות לתקן נזקים שהפכו אנשים ל'מת חי'!". הוא פנה לחברי הכנסת: "אני מבקש מכם לקחת את הנושא לידיכם ולחייב בחקיקה אבחון מוקדם למתמודדי ריאליטי על מנת שלא נתעורר כשיהיה מאוחר מדי - ואז לא נוכל להגיד 'ידינו לא שפכו את הדם הזה'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ד"ר אילן רבינוביץ'
צילום: ערוץ 10
מומלצים