שתף קטע נבחר

בן ציון לייטנר, בעל עיטור הגבורה, הלך לעולמו

העיטור הגבוה ביותר בצה"ל ניתן לבן ציון לייטנר, שהסתער במלחמת השחרור על אחד הבונקרים במשטרת עיראק-סואידן שבדרום הארץ מבלי שניתנה לו פקודה והביא לכיבושה

גיבור ישראל בן ציון לייטנר נפטר אמש (יום א') והוא בן 85 במותו. לייטנר קיבל את עיטור הגבורה, העיטור הגבוה ביותר מבין העיטורים שמעניק צה"ל, בעקבות פעילותו בקרב על משטרת עיראק-סואידן במלחמת השחרור.

 

לייטנר נולד בשנת 1927 באודסה שבאוקראינה. בתקופת מלחמת העולם השנייה הצטרף לשורות הפרטיזנים, ועמם ביצע פעולות הגנה ומתקפה רבות נגד הגרמנים.  

 

בקרב על בניין המשטרה, אותה מצודה שחלשה על צומת דרכים מרכזי על כביש 35, ליד שדה יואב, פיקד לייטנר על חוליית חיילים. בעוד הלוחמים עשו ככל שבידיהם כדי להכניע כוחות אויב שהתבצרו בבונקר ומנעו מהם להתקרב לבניין המשטרה, הסתער לייטנר קדימה והשליך לבונקר מספר רימוני יד שחיבר יחד.

 

דרום הארץ - מלחמת השחרור (צילום: לע"מ) (צילום: לע
דרום הארץ - מלחמת השחרור(צילום: לע"מ)

 

אך בטרם נהרגו יושבי הבונקר, הותקף לייטנר בסכינים ונפצע אנושות מדקירות בגופו. עיניו נפגעו והוא שותק בחצי פנים.

על מעשה זה הוענק ללייטנר ביום העצמאות הראשון למדינה אות גיבור ישראל ובו נכתב: "ב-19 באוקטובר 1948, בהתקפה על משטרת עיראק-אל-סואידן, עלה בידי חוליות הפורצים והחבלנים שלנו להתקרב עד למרחק של 50 מטר, דרומית מבניין המשטרה. על אף האש הקטלנית של האויב הצליחו חבלנינו להבקיע שתיים מחמש הגדרות שהקיפו את הבניין. כל התקדמות נוספת הייתה לאל, בגלל האש החזקה, שהאויב המטיר מבונקר".

 

עוד נכתב: "מפקד המחלקה הפורצת הטיל על חוליה בפיקודו של טר"ש בן ציון לייטנר לחסל את הבונקר ברימונים, אך החוליה נשארה מרותקת לקרקע בגלל האש הבלתי פוסקת מהבונקר. בלי פקודה לכך הסתער טר"ש בן ציון לייטנר בקריאות עידוד על הבונקר וברימונו שיתק אותו לגמרי. בהסתערות זו נפצע קשה".

 

חשיבות רבה נודעה לקרב זה במלחמה, שכן בניין המשטרה נבנה ליד הכפר הערבי עיראק-סואידן, על הציר החשוב שהוביל ממג'דל לבית גוברין ולירושלים. המצודה שלטה על הדרך הראשית אל הנגב וממנו לאזור מרכז הארץ - גדרה, רחובות וראשון לציון והן לאזור ירושלים.

 

לייטנר יובא למנוחות היום בחלקה הצבאית בבית העלמין בהרצליה. על שעת ההלוויה תפורסם הודעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לייטנר. הסתער ללא פקודה
מלחמת העצמאות
צילום: לע"מ
מומלצים