שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "עיני ישבית מחר את הרכבת רק בגלל הבחירות"

  לטענת בכירים ברכבת ישראל בהווה ובעבר, עמדתו של יו"ר ההסתדרות התומכת בהשבתת הרכבת מחר (ג'), נוסעת אך ורק מחששו כי בבחירות הקרובות להסתדרות יופנה קולם של העובדים לעמיר פרץ. הנוסעים? אותם אף אחד לא ממש סופר

  עופר עיני שבוי בידי גילה אדרעי - ונוסעי הרכבת ישלמו את המחיר. כך אומרים הבוקר (ב') ל-ynet מקורות ברכבת ישראל, בתגובה להודעת יו"ר ההסתדרות מאמש, לפיה החל ממחר (ג') תושבת תנועת הרכבות בכל הארץ. הודעת ההסתדרות, הנערכת לקראת בחירות בחודש מאי, הגיעה בעקבות החלטת הנהלת הרכבת להשעות את יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי, ולפטר שני חברי ועד.

   

  עיני דורש כעת משר התחבורה, ישראל כץ, לבטל את החלטת הנהלת הרכבת, ולהקפיא את יישום הצעדים שננקטו נגד חברי הוועד. לטענת גורמים המקורבים לסכסוך הארוך, הסיבה לתמיכת עיני בוועד עובדי הרכבת, נובעת אך ורק מהחשש כי יפנו לו עורף בבחירות הקרובות לראשות ההסתדרות.

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  מלכוד? יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ויו"ר ועד הרכבת, גיל אדרעי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  מלכוד? יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ויו"ר ועד הרכבת, גיל אדרעי(צילום: מוטי קמחי)

   

  • פברואר 2009: בעקבות השביתה: מזכירי ועדים ברכבת יודחו

   

  כהוכחה לכך שעיני מפנה עורף למצוקת הנוסעים בתמורה לתמיכה בבחירות, הזכיר ל-ynet מקור בחברה כי לפני כשלוש שנים הדיח יו"ר ההסתדרות חברי ועד שהיו מעורבים בהשבתה פתאומית של הרכבת. "איך הוא לא ייתן לה (לאדרעי, ש.ה) גיבוי?", שואל מקור בכיר בחברה בשיחה עם ynet. "הרי כל מה שמעניין אותו עכשיו זה הבחירות לראשות ההסתדרות, אחרת כבר מזמן הוא היה מעיף אותה".

   

  דברים דומים אומר עובד ותיק בחברה. "עיני נמצא עכשיו במלכוד", הוא מסביר. "מצד אחד, הוא יודע שהעם מאס באדרעי ובהתנהלות של הוועד. אבל מאידך, הוא נותן לה גיבוי מלא בגלל הבחירות. היא הכניסה אותו לפינה. אם הוא באמת ישבית מחר את הרכבת, הוא יקשור את עצמו לוועד ולאדרעי - ששנואים בקרב הציבור - וכך הוא עלול להיות הנפגע העיקרי. מצד שני, הוא לא יכול להסתכסך עכשיו על הליכוד, חודשיים לפני הבחירות. אין ספק שהוא בבעיה קשה".

   

  אחד ממזכירי הוועד שהודחו בעקבות השביתה ב-2009, אומר ל-ynet כי התנהלותו של עיני תמוהה בעיניו. "אנחנו לא עשינו אפילו מאית ממה שעושה עכשיו הוועד. הם אפילו הפרו צווים של בית משפט. אבל אותנו הדיחו, ולוועד הנוכחי הוא (עיני) נותן גיבוי מלא. אין בכלל ספק שהנוסעים הולכים לשלם את המחיר של הבחירות, כי אם המצב היה אחר, והוא לא היה צריך להיבחר, אני בטוח שהוא היה מעיף אותה (את אדרעי)".

   

  "הפרה גסה ורגל בוטה"

  אתמול (א') ערכה הנהלת הרכבת שימוע לאדרעי ולחברי ועד, שהיו מעורבים בתקרית אלימה נגד מנכ"ל החברה, בועז צפריר. חברי הוועד עזבו את השימוע לאחר שהחל, וטענו כי ההנהלה סירבה לבקשתם לחקור עדים רלוונטיים. לאחר עזיבתם, נידונו חברי הוועד לעונשים חמורים: אדרעי הושעתה לשלושה חודשים מתפקידה בחטיבת הנייד, שישה עובדים הושעו לתקופות של ארבעה עד שישה חודשים, ושני עובדים פוטרו.

   

  בעקבות הצעדים שננקטו נגד אדרעי וחברי הוועד, הבהיר אמש יו"ר ההסתדרות כי ישבית את הרכבת החל ממחר בבוקר. בנוסף, הוכרז סכסוך עבודה בכל ענף התחבורה - הכרזה שתאפשר להסתדרות להשבית בעוד שבועיים את נמלי הים והאוויר, וכן חלק מהתחבורה הציבורית. במכתב ששלח אמש לשר התחבורה כתב עיני כי "פעולות הנהלת הרכבת מהוות שבירה של כל כללי המשחק הנורמטיביים והלגיטימיים ביחסי עבודה... ההסתדרות לא תוכל להסכים להפרה כה וגסה וברגל בוטה של הכללים".

   

  אלא שעובדים ברכבת אומרים היום כי ההתנהלות של עיני בעייתית, בייחוד לאור החלטות שונות לחלוטין שקיבל במקרה קודם של שביתה פראית, שאירעה בפברואר 2009. "על התנהגות הרבה פחות אלימה מזו של הוועד הנוכחי, עיני פיטר אז מזכירי ועד, ואפילו הרחיק אותם לכמה שנים מייצוג עובדים", אומר ל-ynet נהג קטר ותיק. "אני חושב שאם הוא היה אחרי הבחירות, הוא כבר היה זורק אותה ( אדרעי) מזמן".

   

  בעקבות אותה החלטה להדיח את מזכירי הוועד, הסבירו בהסתדרות כי "זו החלטה חריגה מאוד. רק במקרים קיצוניים, כמו הפרת מרות פראית, מתקבלת החלטה להדיח מזכירי ועדים. הסיבה לכך היא השביתה הפראית אותה יזמו מזכירי ועד הרכבת". אלא שלדברי מקורות בחברה, התנהלות הוועד הנוכחי חמורה משמעותית, אך עיני נמנע מלנקוט צעדים משמעתיים נגד בכיריו בגלל שיקולים פוליטיים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ההסתדרות: ביטול הצעדים, או השבתה
  צילום: בן קלמר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים