שתף קטע נבחר

צילום: אבי מועלם

האם: "אין לי יותר שום דבר בעולם לחיות בשבילו"

רבה הראשי של רחובות שהה במהלך הלילה עם אביבית שאער, האם שאיבדה בשריפה את בעלה וחמשת ילדיהם, ושמע אותה ממררת בבכי: "אין לי יותר בעל, אין לי יותר ילדים". החוקרים יבדקו חשד לרשלנות ואם המבנה היה חוקי וראוי למגורים

אביבית שאער, האם ששכלה אמש בשריפה ברחובות את בעלה וחמשת ילדיהם, מיררה בבכי במהלך הלילה. "בשעתה הקשה, האם אמרה לי: 'אין לי יותר בעל, אין לי יותר ילדים, אין לי יותר שום דבר בעולם ששווה לחיות בשבילו'", כך סיפר הבוקר (יום ג') רבה הראשי של רחובות.

 

אסון ברחובות - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

משמאל: אמיתי, אליאב ואביאל שאער ()
משמאל: אמיתי, אליאב ואביאל שאער
 

מכבי האש והמשטרה החלו בבדיקת נסיבות המקרה, ויבחנו, בין היתר, חשד לרשלנות. במקביל, התאספו בחצר בני המשפחה, רובם ככולם המומים מכדי לדבר. בכי קורע לב עולה משם. אחת מקרובות המשפחה זעקה: "איפה הילדים שלנו, איפה?".

 

גיא שאער (38) וחמשת ילדיו הקטנים - אליאב (11), אביתר (8), אמיתי (7), שירה (3) ואיתמר בן השנתיים - נספו אמש בשריפה שפרצה ביחידת הדיור שבה התגוררו ברחובות. האם, שהייתה באותו זמן בדירה סמוכה, פרצה בזעקות שבר כשנודע לה על האסון. הגופות הועברו לבדיקה במכון לרפואה משפטית. הלוויית בני המשפחה תתקיים בשעה 15:00 בבית העלמין מרמורק בעיר.

 

 

צוותי כיבוי בתוך המבנה השרוף (צילום: דוברות כבאות ) (צילום: דוברות כבאות )
צוותי כיבוי בתוך המבנה השרוף(צילום: דוברות כבאות )

  

מפרטי חקירה ראשוניים, עולה כי הילדים שהו בבית בעת שהשריפה פרצה והאב, שהבין את גודל האירוע, פרץ פנימה במטרה להציל את ילדיו, אך נלכד בתוך הלהבות ולא יכול היה להימלט. "הבית שלי נשרף, הילדים בפנים, שלחו אמבולנסים, תגיעו מהר מהר", זעקה האם בשיחה למוקד מד"א, כמה שניות לאחר שראתה מול עיניה את ביתה עולה בלהבות. צוותים גדולים של פרמדיקים ורופאים נשלחו למקום, בראשות המנכ"ל אלי בין, אך זה היה כבר מאוחר.

 

מודעת אבל ברחובות, הבוקר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
מודעת אבל ברחובות, הבוקר(צילום: עופר עמרם)

 

מפקד מחוז מרכז, ניצב בנצי סאו, הודיע על הקמת צוות חקירה מיוחד שיפעל במקביל לחוקרי השריפות של מכבי האש. "מדובר פה באסון גדול שצריך לבדוק", אמרו גורמים במחוז. ל-ynet נודע כי חוקרי המשטרה מתכוונים להגיע למחלקת ההנדסה בעיריית רחובות ולדרוש את תיק הבנייה של המבנה. בנוסף, מתכוונים במשטרה לפנות לחברת החשמל ולקבל דו"ח בנוגע למבנה, לאור העובדה שעלה חשד כי השריפה נגרמה מקצר חשמלי.

 

זירת השריפה ברחובות (צילום: דוברות כיבוי והצלה) (צילום: דוברות כיבוי והצלה)
זירת השריפה ברחובות(צילום: דוברות כיבוי והצלה)

 

החוקרים יתמקדו בשאלה אם הייתה רשלנות במקרה השריפה, ואם המבנה היה חוקי וראוי למגורים. בנוסף, יבדקו החוקרים את גג המבנה, שעל פי עדויות היה עשוי מאסבסט - חומר שאסור בבנייה. לצורך כך, פעלה במשך כל שעות הלילה מעבדה ניידת של המחלקה לזיהוי פלילי ואספה ראיות בשטח. במקביל, החלו השוטרים בגביית עדויות משכנים ומעדי ראייה.

 

אזור השריפה, הבוקר ברחובות (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
אזור השריפה, הבוקר ברחובות(צילום: עופר עמרם)
 

גם מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, התייחס לאירוע בכנס השנתי של מחוז דרום בדימונה. "מדובר באירוע טראגי, אסון כבד. משפחה שלמה. זה אסון מזעזע. הקמנו צוות חקירה משותף כדי להבין מה היו הסיבות לאסון ובעיקר כדי להפיק לקחים לעתיד".

 

משה מועלם, גיסה של האם, סיפר כי "מדובר בחלל גדול מאוד. זו משפחה למופת, ילדים, איזה פרחים, אי אפשר להבין מה קרה, אין הסבר". על האב שנספה בשריפה סיפר כי "הוא היה חבר, תומך, בלעדיו אני לא זז. אני פשוט בהלם. אנחנו מנסים לתמוך במשפחה, זה קשה מאוד. מנסים לשתוק ופשוט לנסות להכיל את מה שקרה".

 

בית הספר "תלמוד תורה", הבוקר ()
בית הספר "תלמוד תורה", הבוקר
   

"אנחנו בית ספר קטן, כולם מכירים את כולם. אני רוצה לבכות כשאני חושב שלא אראה יותר את החברים שלי", כך הגדיר הבוקר אחד התלמידים בבית הספר "תלמוד תורה - הרא"ם" ברחובות את התחושות הקשות במוסד החינוכי בעקבות מותם של אליאב, איתמר ואביתר - שלושת האחים שנהרגו יחד עם אביהם ושני אחים נוספים בשריפה אמש ברחובות.

 

יחידת הדיור השרופה ברחובות (צילום: דוברות כיבוי והצלה) (צילום: דוברות כיבוי והצלה)
יחידת הדיור השרופה ברחובות(צילום: דוברות כיבוי והצלה)
 

שעות ספורות לאחר מכן, התעוררו חבריהם של שלושת הילדים - שלמדו בבית הספר בכיתות א', ב' ו-ו' - ליום אבל במוסד החינוכי. הצוות החינוכי והתלמידים כולם הביעו זעזוע עמוק מהטרגדיה הקשה, והרב הראשי של רחובות, הרב שמחה הכהן קוק, הגיע לחזק את הנוכחים. "זה אסון שמחריד את כל הלבבות, דבר שהוא איום ונורא", אמר.

 

הרב הראשי סיפר כי אמר לאם "שהנשמות שלהם עלו למעלה, שיש לה עכשיו בעל וילדים בגן עדן. לכן הלוויה לא תהיה 'כבוד אחרון', כמו שנהוג לומר, כי הם הולכים למקום אחר, לבית עולמם. זו הגישה הנכונה. זו הנחמה. כך הדרכנו גם את צוות בית הספר לדבר עם התלמידים. אני בטוח שהאימא מסוגלת לעכל את זה. היא מחנכת את בנות ישראל כבר הרבה שנים, ומן הסתם הייתה צריכה לפעמים ללוות בעצמה תלמידות שחוו אסון". לדבריו, "זה נורא ואיום. הזעקה עולה עד לשמים. זו שריפה של כולם. לא רק שלה".

 

האולפנה שבה מלמדת האם. "יום קשה מנשוא" (צילום: תומר ולמר) (צילום: תומר ולמר)
האולפנה שבה מלמדת האם. "יום קשה מנשוא"(צילום: תומר ולמר)

 

מנהל בית הספר, הרב אפרים וייס, אסף את כל התלמידים ודיבר איתם על הטרגדיה הנוראית. "מדובר בשלושה תלמידים שעשו את דרכם בבית הספר מכתה א', הם היו ילדים חיוביים, מנומסים ונעימי הליכות. האובדן קשה מנשוא, כל הילדים האלה הם ילדיי האישיים", אמר. "משפחת שאער הייתה משפחה חינוכית למופת, עם הורים מעורבים מאוד בחינוך הילדים, אנחנו המומים ומזועזעים מהמקרה".

 

שכנים וקרובים, הבוקר באזור השריפה (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שכנים וקרובים, הבוקר באזור השריפה(צילום: עופר עמרם)
 

הרב זאב כהן, מנהל אולפנת צביה בעיר, שבה מלמדת האם, סיפר ל-ynet כי "זה יום קשה מנשוא עבור בית הספר. כינסנו את התלמידים, אנו מחבקים אותם, מקשיבים להם, מדברים איתם על האסון. בית הספר הוא כמו משפחה, כולם מכירים את כולם והאימא הייתה מחנכת אהובה ביותר, התלמידות שלה היו קשורות אליה מאוד".

 

שכנים סמוך לאזור השריפה, הבוקר (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
שכנים סמוך לאזור השריפה, הבוקר(צילום: עופר עמרם)
 

כהן הוסיף כי "מבחינתנו, זה לא אבל רק שלה אלא אבל של כל בית הספר, אסון לאומי של כל עם ישראל. אנחנו נלך ביחד, כל המורים והתלמידים, להלוויה, כי חשוב להיות מלוכדים גם ברגעים הטובים וגם ברגעים הקשים".

 

כוחות כיבוי באזור השריפה, אמש ברחובות (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
כוחות כיבוי באזור השריפה, אמש ברחובות(צילום: אבי מועלם)
 

אם לתלמיד בבית הספר הביעה זעזוע מהמקרה ואמרה כי "מדובר במשפחה כל כך אצילה, כולם אהבו אותם. הילדים שלהם שיחקו עם הילד שלי בגן והיה מדהים לראות את האהבה הגדולה שיש במשפחה. נשבר הלב מהטרגדיה

הקשה".

 

חיים בדש, מנהל אגף החינוך בעיריית רחובות, אמר כי "מיד לאחר האסון, מערך החירום של העירייה נערך בכוחות מתוגברים. צוותים של השירות הפסיכולוגי והייעוצי התייצבו בשני בתי הספר. אין ספק שכולם בהלם ועל כן תידרכנו את המורים לדבר עם התלמידים, להסביר להם על האסון ולנסות ולאתר סימני מצוקה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור, תומר ולמר, גלעד מורג, קובי נחשוני ואילנה קוריאל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אליאב שאער בן ה-11
אמיתי שאער בן ה-7
אביתר שאער בן ה-8
נלכד בלהבות. גיא שאער
שכנים וקרובים באזור השריפה, אמש
צילום: אבי מועלם
זירת האירוע, אמש
צילום: אבי מועלם
מומלצים