שתף קטע נבחר

איך משתלבת בריאת העולם עם המפץ הגדול?

שאלה:

 

קראתי לאחרונה את הספר המפץ הגדול. איך משתלבת בריאת העולם עם תאוריית המפץ הגדול? איך מסתכלים הרבנים על כלל הממצאים? הרי באמצעות הפיזיקה אנחנו גם מתכננים מטוסים ומכוניות. לתשובתכם אודה (משה, מרכז).

 

תשובה:

 

משה שלום,

 

אין סתירה בין הפיזיקה ובין התורה באופן כללי, וגם לא באופן פרטי ביחס לתיאוריה של הבריאה. אדרבה, תיאוריית המפץ הגדול מאשרת את מה שהיהדות טוענת כבר שנים רבות, כי העולם הוא "נברא", ואינו "קדמון" כפי שטענו המדענים הקדמונים – הפילוסופים היוונים.

 

ביחס לשאלה באיזה אופן בדיוק נברא העולם, אין התורה מספרת, מלבד העובדה שהתהליך נעשה על ידי הקדוש ברוך-הוא. וכך כותב הרב קוק בנושא: "כי יסוד הכל הוא מה שאנחנו מלמדים בעולם, שהכל פועל ד', והאמצעיים, רבים או מועטים, הם הכל מעשי ד', שלא חיסר מעולמו כלום... ולפעמים אנו אומרים בדרך דילוג 'ויצר ד'' 'ויעש ד'' כמו שאנו אומרים 'אז יבנה שלמה', ואין אומרים ששלמה ציווה לשרים, והשרים להנמוכים מהם, והם להאדריכלים, והאדריכלים לאומנים והאומנים לעושי המלאכה הפשוטים, מפני שהוא דרך ידוע, וגם איננו עיקרי" (אגרות הראי"ה צא).

 

כלומר, כמו שנאמר על שלמה המלך שבנה את בית המקדש, וברור שהוא לא החזיק פטיש בנאים בידיו, אלא היה אחראי על הבנייה – כך גם מאמר התורה "בראשית ברא אלהים את השמים ואת הארץ", אינו מתאר כיצד העולם נברא. התורה מלמדת אותנו שיש בורא לעולם, ומשום כך האדם צריך להתנהג באופן מוסרי, ולתת את הדין לבורא על מעשיו. זהו היסוד המרכזי והעיקרי של סיפורי התורה.

 

מכיוון שהתורה איננה מתארת את התהליכים המדוייקים של הבריאה, ממילא אין סתירה בין עולם המדע והפיזיקה לתורה. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר).

 

 • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים