שתף קטע נבחר

ביהמ"ש עיכב את גירוש הדרום-סודנים בשבועיים

בית המשפט המחוזי בי-ם דחה את גירוש המסתננים לדרום סודן עד 15 באפריל בתגובה לעתירת ארגוני הסיוע. במקביל, במשרד החוץ ביקשו לדחות את הגירוש בשל מידע חדש שהתקבל לגבי המצב בדרום סודן

הדרום סודנים זכו לחירות עד אחרי חג החירות: בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא היום (ה') צו מניעה לגירושם של המסתננים מדרום סודן עד ה-15 באפריל. הצו ניתן במענה לעתירות שהגישו ארגוני הסיוע לפליטים נגד החלטת משרד הפנים לסיים את ההגנה הקבוצתית לה זכו המסתננים עד יום ראשון הקרוב. המדינה תידרש להשיב לבקשת העותרים, הדורשים להאריך את ההגנה הקבוצתית למבקשי המקלט.

 

הגירוש לדרום סודן - כותרות אחרונות:

 

בעתירה שהגישו ארגוני הסיוע נטען כי קיים חשש לשלומם ולביטחונם של אזרחי דרום סודן, אם יוחזרו לארצם בעת הזו. את העתירה הגישו הארגונים א.ס.ף - ארגון סיוע לפליטים, המרכז לקידום פליטים אפריקאים, האגודה לזכויות האזרח, מוקד סיוע לעובדים זרים, ארגון רופאים לזכויות אדם, בייצוגה של התוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב.

 

בה בעת, סמנכ"ל משרד החוץ פיני אביבי שלח מכתב לרשות האוכלוסין וההגירה וביקש מהרשות לדחות את תחילת גירושם של הדרום סודנים כדי לאפשר למשרד החוץ לגבש המלצות מסודרות עם שובו של שליח המשרד, דן שחם, מדרום סודן היום.

 

גורם במשרד החוץ הסביר כי במשרד מבקשים שהאכיפה של הגירוש תידחה בכמה שבועות שבסופן תגובש המלצה בשיתוף עם משרד הפנים, זאת לאור מידע חדש שהתקבל במשרד לגבי המצב בדרום סודן. הגורם הדגיש כי האחריות הסופית לקביעת מדיניות בתחום הזה מצויה במשרד ראש הממשלה, והבהיר כי במשרד הפנים קיימת נכונות לקבל את הבקשה ולדחות את האכיפה.

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "בשלב זה בכוונת משרד הפנים לפעול בהתאם להחלטת הממשלה בנושא פליטי דרום סודן ולהחזירם לארצם".

 

"הפליטים נושמים מעט לרווחה"

בארגוני הסיוע אמרו כי "עמדת משרד החוץ מהיום בדבר דחיית הגירוש לדרום סודן תומכת בעמדתם של הארגונים, אשר הובילו מאבק ציבורי נגד הגירוש בשל ההידרדרות החמורה במצב הביטחוני וההומניטרי בדרום סודן בחודשים האחרונים".

 

אורית מרום, רכזת פעילות ציבורית בארגון הסיוע לפליטים א.ס.ף, אמרה: "שמחנו על החלטת בית המשפט, ואנו שמחים אף לראות,

כי משרד החוץ מבין את המציאות הקשה בדרום סודן וכי גירוש בזמן כזה פירושו גזר דין נורא עבור המשפחות והילדים".

 

לדבריה, "הפליטים הדרום-סודנים בישראל נושמים מעט לרווחה, ומקווים כי בימים הקרובים יחליט ראש הממשלה להמשיך להעניק להם הגנה ובכך להציל את חייהם מתופת, אלימות ורעב. אנו מקווים כי בימים הקרובים יחדש משרד הפנים את אשרות השהייה של בני הקהילה הדרום-סודנית על מנת שאלו יוכלו לשוב במהרה למקומות עבודתם".

 

הנתונים בנוגע למספר הדרום סודנים החיים בישראל אינם חד משמעיים. בעוד רשות האוכלוסין וההגירה מעריכה שכ-3,000 דרום סודנים חיים בישראל, טוענים בני הקהילה ופעילים המסייעים להם שרק 700 דרום סודנים נותרו בארץ, בהם 400 ילדים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נושמים מעט לרווחה (ארכיון)
צילום: ירון ברנר
מומלצים