שתף קטע נבחר

איראנים נגד מלחמה: "אוהבים אתכם". צפו

כמעט שבועיים מתחילת הקמפיין הישראלי ברשת נגד תקיפה באיראן, התגובות ברשת ממשיכות לזרום, מרביתן ככל הנראה מחוץ לאיראן. גולש איראני צילם עצמו בפנים מכוסות: "האיראנים אוהבים אתכם מכל הלב, בואו נמנע את המלחמה"

כולם מדברים על שלום, בפייסבוק: הישראלים והאיראנים המשיכו גם השבוע להעביר ביניהם מסרים של שלום ואהבה ברשת במסגרת קמפיין האהבה שיזמו זוג ישראלים בפייסבוק. עד כה כמעט לא הגיבו באיראן ליוזמה מסיבות שונות, אולם גולש איראני פרסם אתמול (ה') סרטון קצר ביוטיוב שבו הוא מודה לישראלים על אהבתם ומבהיר: "אנחנו לא רוצים מלחמה, אנחנו רוצים שלום".

 

ישראל ואיראן מאוהבות - כותרות אחרונות:

 

הגולש, שהעיד על עצמו שהוא איראני, צילם את עצמו כשמטפחת ירוקה מכסה את פניו, וקרא: "בואו נמנע את המלחמה המסוכנת הזו". הצבע הירוק עשוי להעיד כי הוא תומך במחאה הירוקה שהייתה באיראן בשנים האחרונות, ודוכאה באכזריות על-ידי השלטונות.

  

"אני מכסה את פניי כי אני לא רוצה שהממשלה באיראן תזהה אותנו"
 

במהלך דבריו לא ציין הגולש אם הוא נמצא בתוך איראן או מחוצה לה. "כאיראני אני רוצה לומר לכם שאם אתם לא רואים תגובה נרחבת באיראן זה בגלל פוליטיקה", אמר, "אני מכסה את פניי כי אני לא רוצה שהממשלה באיראן תזהה אותנו, כולכם יודעים שאין חופש ביטוי באיראן".

 

לדבריו, "ראינו את כל המסרים שלכם, הסרטונים שלכם ביוטיוב, ראינו את המסרים שלכם בפייסבוק, ראינו שאמרתם לנו, לאיראנים, שאתם אוהבים אותנו ושאתם לא שונאים אותנו בכלל ושאכפת לכם מאיתנו".

 

מאז שהקמפיין עלה לרשת הופצו מאות ואלפי תגובות של איראנים, אך מרביתן היו ככל הנראה של גולשים איראנים שמזדהים עם מטרות הקמפיין נגד מלחמה ובעד אחווה ושלום בין שני העמים. הגולש האיראני ניסה לספק הסבר לתגובה הנמוכה יחסית שהגיעה עד כה מתוך איראן.

 

צריך שניים לטנגו. אומיד, אחד הגולשים האיראנים שרוצה שלום, לא מלחמה ()
צריך שניים לטנגו. אומיד, אחד הגולשים האיראנים שרוצה שלום, לא מלחמה

 

"כאיראני אני רוצה לומר לכם שאם אתם לא רואים תגובה נרחבת באיראן זה בגלל הפוליטיקה. אני מכסה את פניי בגלל שאני לא רוצה שהממשלה באיראן תזהה אותנו, כולכם יודעים שאין חופש ביטוי באיראן", הוסיף הגולש.

 

הוא ציין כי "אפילו עם פנים מכוסות, אני רוצה לומר שאנחנו האיראנים אוהבים אתכם מאוד מכל הלב, אנחנו לא רוצים מלחמה, אנחנו רוצים שלום ולכל העם הישראלי, אבות, אמהות, אחיות, אחים, כולם בישראל - אני רוצה לומר לכולכם שאנחנו גם אוהבים אתכם".

 

המספרים מדברים: 50 אלף עשו לייק

אתמול פרסמו מנהלי היוזמה הישראלית בפייסבוק מעט נתונים מהשבוע האחרון על הכניסות לעמוד המיוחד של היוזמה בפייסבוק. מהנתונים עולה כי בשבוע האחרון נכנסו בסך הכול כמעט 33 אלף גולשים מאיראן לעמוד. עד כה צבר העמוד 50 אלף אוהדים שהקליקו לייק.

 

לפי הנתונים ניתן לראות כי מרבית הכניסות, פרט לישראל (כ-78 אלף כניסות), הן מארה"ב, גרמניה, איטליה, קנדה, צרפת ושבדיה - מדינות שבהן חיים ריכוזים גדולים של גולים איראנים, המתנגדים בדרך כלל למדיניות שלטון האייתוללות.

 

כלי התקשורת באיראן לא התייחסו כלל ליוזמה, אם בשל חופשת חג ראש השנה הפרסי, ואם בשל הצנזורה. כמו כן, באיראן שבה יש לפי הערכות כ-30 מיליון גולשים מראים הנתונים, בכל הנוגע לשבוע האחרון לפחות, כי רק אלפית מהם הושיטו יד אוהבת לעבר הישראלים. ייתכן שרוב האיראנים,

שנתונים למגבלות צנזורה על האינטרנט בכלל, ועל הרשתות החברתיות כמו פייסבוק בפרט, כלל לא שעמו על היוזמה. רק מעטים, כך מסתבר, מצליחים לעקוף את החסימה באמצעות שרתי פרוקסי.

 

בשבוע האחרון נפתח עמוד תגובה של הצד האיראני, שצבר עד כמעט 4,000 לייקים בלבד, תחת הכותרת "מאיראן למען שלום ודמוקרטיה". לא ברור מי עומד מאחוריו, אולם ככל הנראה מדובר בפעילים פוליטיים מקרב הסטודנטים האיראנים שחיים מחוץ לאיראן. הם פרסמו תמונות עם הכיתוב "ישראלים, אנחנו לא רוצים פצצת אטום, אנחנו רוצים שלום ודמוקרטיה, אנחנו חברים שלכם".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 29/03/2012 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים