שתף קטע נבחר

ככה זה כשיש שניים / אבי נימני

הגעתם של הצמד אלי כהן את ז'אן טלסניקוב לבית"ר ירושלים עשתה בקבוצה שינוי משמעותי לטובה. מכבי פ"ת סובלת מסף שבירה נמוך. וההורים חייבים להפסיק להתערב בקריירות של הילדים. אבי נימני מסכם עוד שבוע בכדורגל הישראלי

אין ספק שהגעתם של אלי כהן וז'אן טלסניקוב לבית"ר ירושלים עשתה בקבוצה שינוי משמעותי לטובה. בכדורגל המודרני עבודת צוות מוצלחת והרמונית, דוגמת השריף וטלסניקוב, משפיעה באופן ישיר על השחקנים. אלי ידוע כמאמן יסודי ושיטתי שמקפיד על כל פרט ופרט, בעיקר בחלק הטקטי.

 

עוד ב-ynet ספורט

 

מעבר לניסיון הרב בקרבות הישרדות, הוא ייצב את הקו האחורי של הקבוצה ע"י החזרת תומר בן יוסף הוותיק וצירופו של חיים מגרלשוילי, שהוסיפו ניסיון ושקט, יחד עם עבודה אינטנסיבית בתיאום עם פיליאבסקי וריקן.

 

ז'אן טלסניקוב. הגעתו תרמה לבית"ר ירושלים (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ז'אן טלסניקוב. הגעתו תרמה לבית"ר ירושלים(צילום: רועי עידן)

 

בקישור אלי ערך מספר ניסיונות עד שמצא את הנוסחה הנכונה. מויאל עושה עבודה טובה ומחלץ המון כדורים, אבל חייב לאבד פחות ולקבל החלטות נכונות. איינבינדר עושה עבודה מצוינת, הגנתית והתקפית, וגם הוא צריך למזער את כמות איבודי הכדור.

 

פרננדז אומנם רחוק משיאו אבל מוסיף המון ניסיון וחוכמה, וסטיבן כהן שנמצא בכושר מצוין מבצע היטב את הפעולות ההתקפיות ומצליח להביא את עצמו לידי ביטוי גם באסיסטים וגם בכיבוש שערים חשובים. מקדימה בן שושן מתחיל לחזור לעצמו ולהזכיר את השחקן של תחילת העונה. המיקום שלו על קו שמאל אצל השריף עושה את שלו. פאסוס הוא בינתיים היחיד שלא מתרומם. כניסה שלו לכושר וחדות תעזור מאוד לבית"ר בחלק הקדמי.

 

סטיבן כהן. נמצא בכושר מצוין (צילום: חיים צח) (צילום: חיים צח)
סטיבן כהן. נמצא בכושר מצוין(צילום: חיים צח)

 

כהן נותן לטלסניקוב מרחב פעולה, בעיקר בצד המנטלי שבו הוא מתמחה. הרבה מהאמונה של השחקנים בעצמם ובהישארות בליגה נזקפת לזכותו של טלסניקוב, שהוא גם החוט המקשר בין השריף לדור הצעיר בסגל. שיתוף הפעולה ביניהם מניב פירות ובית"ר יוצאת נשכרת. סיכויי ההישרדות של הקבוצה טובים, אך מנוחה על זרי הדפנה יכולה להחזיר אותה למאבקים קריטיים, שבחודש האחרון היא הצליחה לברוח מהם.

 

מכבי פ"ת בצומת דרכים

מחר בשעה 21.30, לאחר המשחק מול הפועל חיפה, יכולה מכבי פ"ת להיות במצב של הידרדרות קיצונית לכיוון הליגה הלאומית או לראות את האור בקצה המנהרה. אין לי טענות למשה סיני, הוא קיבל קבוצה במצב קשה מאוד ולכן הישארות בליגה תהיה הישג אדיר מבחינתו.

 

משה סיני. לא אשם במצב של מכבי פ"ת (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
משה סיני. לא אשם במצב של מכבי פ"ת(צילום: ראובן שוורץ)
 

מעבר לבעיות המקצועיות, למכבי פ"ת יש סף שבירה נמוך. בחלקים גדולים של המשחק נראה שהשחקנים לא מאמינים בעצמם ובקבוצה, למרות שהיא לא נופלת ביכולתה מיתר קבוצות התחתית. הבעיה הגדולה היא כמות ספיגת השערים. ברור שישנה בעיה בחלק האחורי, ומה שצריך לחפות על כך זה החלק הקדמי.

 

קבוצה שיש בה את עומר גולן, דני פרדה, טל בן חיים, ויקטור מרעי וציון צמח חייבת ללכת על כל הקופה מבחינה התקפית. פ"ת סופגת בכל משחק, אז לפחות שתבקיע יותר מהיריבה - ויש לה את הכלים לכך. רק שהם צריכים להאמין שהם מסוגלים.

 

שחקני מכבי פ"ת. צריכים להאמין בעצמם (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
שחקני מכבי פ"ת. צריכים להאמין בעצמם(צילום: אורן אהרוני)
 

חינוך כושל

השבוע התפרסמה ב"ידיעות אחרונות" כתבה על אלימות במשחקי ילדים ואלימות הורים כלפי מאמנים - והאמת היא שהכתובת הייתה על הקיר. כבר קרוב לשנתיים אני מסתובב בשבתות במשחקים של ילדים, נערים ונוער בכל רחבי הארץ, ואני עד לקללות של הורים, עימותים פיזיים, נאצות כלפי מאמנים ושופטים, וציפיות מטורפות של הורים מילדיהם שגורמות לנזק עצום לילד ולהורים גם יחד.

 

התופעה החמורה לא מפתיעה אותי. האלימות בליגת העל מחלחלת למחלקות הנוער, ולצערי הטיפול הסלחני והמלטף של הרשויות מאפשר לתופעה להתפשט. הטירוף במחלקות הנוער נובע מהציפיות של הורים להגשים את חלומם דרך הילד, או שהוא יהפוך לשחקן בכיר ויסדר את המשפחה מבחינה כלכלית. זה מעביר חלק גדול מההורים להתנהגות הזויה ולא ראויה.

 

ילדים בכדורגל. ההורים מתערבים (צילום: עמותת מפעלות חינוך וחברה הפועל תל אביב) (צילום: עמותת מפעלות חינוך וחברה הפועל תל אביב)
ילדים בכדורגל. ההורים מתערבים(צילום: עמותת מפעלות חינוך וחברה הפועל תל אביב)
 

חלקם מעסיקים יועצים מנטליים וסוכנים סוג ד', שמרעיפים על הילדים וההורים שבחים וגורמים להם להאמין שהבן שלהם או-טו-טו הופך להיות מסי הבא. ואז מגיע שברו של החלום. מי שחי בחלום ובציפיות שנוסקות לשמיים, ההתנפצות והאכזבה קשות מנשוא וגורמות לנזק בלתי הפיך להורים ועוד יותר לשחקנים.

 

מעורבות ההורים פוגעת לא רק בילדים אלא גם במאמנים, בשופטים ובקבוצות היריבות. בדרך להצלחת ילדם, הורים מוכנים לעשות הכל בלי גבולות. ישנם אינספור מקרים של אלימות הורים כלפי מאמנים. פה אסור שתהיה סובלנות, להורה אלים אין מקום במגרשי הכדורגל ועל הקבוצה לסלקו לאלתר כדי שהורים מסביב יבינו את נורמות ההתנהגות המתבקשות בקבוצות כדורגל.

 

אבי נימני. "ההורים הם המראה של הילדים" (צילום: דרור עינב) (צילום: דרור עינב)
אבי נימני. "ההורים הם המראה של הילדים"(צילום: דרור עינב)
 

הורים יקרים תבינו, אתם המראה של הילדים. דרך נכונה וראויה תחלחל לילד ותעזור לו בטווח הארוך להצליח. דרך שלילית ולא ראויה של ההורים תגרום לילד נזק ותפריע להתפתחות האישיותית של הילד שיפתח תלות בהורים. מעבר לכך, קחו את עצמכם בידיים. דרך ארץ קדמה לתורה.

 

תנו לילדים דוגמה חיובית ותפגינו שקט נפשי עם שילוב של כבוד הדדי ורוגע. זה יעשה טוב לילדים. לאלה שייצאו שחקנים זה יעשה טוב לקריירה, ולאלה שינשרו זה יתרום המון בחיים האזרחיים. לכם ההורים זה יתן סיפוק שקיבלתם את ההחלטות הנכונות עבור ילדיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
אלי כהן
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים