שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מייק לי ואמה תומפסון: "להחרים את הבימה"

  קריאה של עשרות אנשי תרבות בריטיים, ביניהם במאי הקולנוע מייק לי והשחקנית אמה תומפסון - לבטל את השתתפות "הבימה" בפסטיבל התיאטרון שייערך בלונדון. מנהלה האומנותי של "הבימה": "החרמות לא יצאו לפועל"

  ארגון החרם הישראלי קורא שלא להציג את המחזה "הסוחר מוונציה" של תיאטרון "הבימה" בפסטיבל Globe To Globe הלונדוני שמוקדש ליצירותיו של שקספיר. אמש (ה') פירסם עיתון "הגרדיאן" מכתב פתוח עליו חתומים יוצרים מובילים, בהם השחקנית אמה תומפסון, במאי הקולנוע מייק לי, השחקן והמפיק דויד אוקין ("גברת הנדרסון מציגה" ו"איש הפיל"), השחקן והבמאי ריצ'ארד ווילסון, המחזאי ליאו באטלר, במאי הטלוויזיה הוותיק מייקל דארלו, השחקן ג'ון גראהם דוויס, השחקנית מרים מרגוליס ופרנסס ריפקין, המנהלת האמנותית של מרכז אוטופיה לתיאטרון חברתי.

   

  במכתב שנשלח בימים האחרונים אל הנהלת הגלוב נכתב בין היתר: "אנו רואים בפחד ובצער את הזמנתו של תיאטרון הגלוב השקספירי בלונדון את התיאטרון הלאומי הישראלי, 'הבימה', להציג את 'הסוחר מוונציה' בפסטיבל 'Globe To Globe' בחודש מאי הקרוב. מנכ"לית 'הבימה' הכריזה כי מדובר ב'הישג מכובד

  למדינת ישראל' אך להבימה יש רקורד מביש של מעורבות בהתנחלויות הבלתי לגאליות בשטחים הפלסטינים הכבושים"

   

  אמה תומפסון. "בגלל ההופעות בשטחים הכבושים" (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  אמה תומפסון. "בגלל ההופעות בשטחים הכבושים"(צילום: gettyimages)

   

  המוחים כותבים גם כי "בשנה שעברה, שתי התנחלויות ישראליות גדולות הקימו 'אולמות תרבות' וקראו לתיאטראות ישראלים להופיע בהם. מספר תיאטראות ישראלים מקצועיים, שחקנים, במאי תיאטרון, מחזאים, הכריזו שלא יקחו בכך חלק". כמו כן , התייחסו הכותבים לחשיפת מכתב האמנים בynet לפני כשנתיים והדגישו: "הבימה, בכל מקרה, קיבלה את ההזמנה והבטיחה לשרת התרבות שהיא 'תטפל בכל בעיה שתעורר הופעה שכזו'. בהזמנת תיאטרון 'הבימה', הגלוב השקספירי, מערער על מצפונם של שחקנים ומחזאים ישראלים שסרבו לעבור על החוק הבינלאומי".

   

  עוד הוסיפו חותמי העצומה כי: "בתיאטרון 'הגלוב' אומרים כי הם רוצים לכלול את השפה העברית בפסטיבל - אין לנו בעיה עם זה. 'הכלה' היא ערך משמעותי במדיניות האמנות בבריטניה ואנו תומכים בכך. אך עם הזמנת 'הבימה', הגלוב קושר את עצמו עם מדיניות הפרדה שמיושמת על ידי מדינת ישראל וזוכה לחיבוק על ידי התיאטרון הלאומי שלה. אנו קוראים לגלוב לבטל את ההזמנה כך שהפסטיבל לא יהפוך למשתף פעולה עם הפרת זכויות אדם וקולוניזציה של שטחים כבושים".

   

  כמו כן, ל-ynet נודע שהנהלת תיאטרון הגלוב הודיעה כי בעקבות הסערה - ייערך דיון על תיאטרון ופוליטיקה, לצד העלאת ההצגה של התיאטרון הלאומי הישראלי בפסטיבל.

   

  אילן רונן, מנהלו האמנותי של תיאטרון "הבימה", מסר ל-ynet: "לצערינו, המכתב המדובר רצוף באמיתות חלקיות. הניסיון להציג את תיאטרון 'הבימה' כשופר של מדיניות כזו או אחרת עושה עוול ליוצרים, לשחקנים ולכל מי ששותף לעשייה שלנו. הופעה בכל חלקי ישראל אינה יוזמה של תיאטרון 'הבימה', כפי שיוצא מן המכתב, אלא חוק מדינה שכל מוסדות התרבות הנתמכים בישראל מחויבים לו.

   

  "בניגוד לתמונה שמנסים לצייר, תיאטרון 'הבימה' הוא דמוקרטי ופלורליסטי ולא תיאטרון מטעם. יש לנו הצגות שחלקן קונטרוברסליות וחלקן מבקרות תופעות בחברה הישראלית, כולל ביקורת על ההתנחלויות ועל הנעשה בשטחים. גם הניסיון לומר שכפינו על השחקנים לעשות דברים בניגוד לצו מצפונם וששחקנים שסירבו להופיע - פוטרו מהתיאטרון,

  או שכרם הופסק, זו שטות גמורה שגורמים אינטרסנטים מנסים להזין. לא כך הוא ולראייה - כל היוצרים שהיו מעורבים בחתימה על מכתב אריאל, ממשיכים לעבוד עם הצוות האמנותי של 'הבימה' שמאפשר חופש דעה ויצירה, כמו גם החופש לביקורת.

   

  עוד הוסיף רונן כי: "הבימה אינו בשום מקרה תיאטרון בולשביקי וכל ניסיון לצבוע את התיאטרון ככזה אינו מקובל עלינו. אנחנו פועלים במציאות מורכבת ובתוכה שומרים על זכויותינו האמנותיות. הבימה שותף לעשרות יוזמות בינלאומיות ובסופו של יום, מתוך הכרה ביוצרים שלנו ובתיאטרון כמוסד בעל תפישת עולם פלורליסטית, כל החרמות האלה לא יצאו לפועל".

   

  Read This Article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מייק לי. כבר לא יקנה כרטיסים ל"הבימה"
  צילום: Eamonn McCabe
  לאתר ההטבות
  מומלצים