שתף קטע נבחר

הורשע אימאם שעודד טרור וקרא לשחוט יהודים

שני תאי טרור פעלו בהשראת נאזם אבו סלים סכאפה, שקרא בדרשותיו להרוג כל מי שפגע במוסלמים ובנביא מוחמד. "פרסומיו של הנאשם קראו לביצוע מעשי נקמה, תוך עידוד והבעת תמיכה באלימות ברף העליון והמסוכן ביותר", כתבה השופטת

האימאם נאזם אבו סלים סכאפה מנצרת הורשע היום (א') בעבירות של הסתה לאלימות וטרור, ותמיכה בארגון טרור. בבית המשפט בנצרת נטען כי בהשראת דרשותיו, שנישאו במסגד שיהאב א-דין בימי שישי בעיר, פעלו שני תאי טרור שפגעו ביהודים ונוצרים והם מואשמים אף ברצח נהג המונית יפים ויינשטיין ז"ל.

 

לחצ/י לצפייה בהכרעת הדין

 

סכאפה בן ה-47 משמש כאימאם בעיר במשך כ-15 שנה. הוא נהג לדרוש לעיתים גם במסגדים אחרים, דוגמת מסגד אל אקצא בירושלים ועוד. הוא נעצר בחודש נובמבר 2010. על פי ההרשעה, הנאשם הקים את "ג'מאעת אנצאראללה בית אלמקדס אל נאצרה" (קבוצת תומכי אללה – בית המקדש בנצרת), שסמלה הוא גלובוס ובתוכו נראית כיפת הסלע, מעליה מתנוסס דגל שחור המזוהה גם עם הטליבאן באפגניסטן, ועל הדגל מופיעה עדות האיסלאם. "באמצעות דרשות, הפצת כרוזים, פרסומי אנצאראללה, ספרים וחוברות וכן תכנים שונים באתר מוסלים 48 שהקים, פרש האימאם סכאפה אידיאולוגיה של הג'יהאד העולמי, ובראשו ארגון אל קעידה", נטען בהרשעתו.

 

סאכפה. להמית כל מי שאינו בן דת האיסלאם (צילום: alarab net) (צילום: alarab net)
סאכפה. להמית כל מי שאינו בן דת האיסלאם(צילום: alarab net)

 

ביתו של אבו סלים. השופטת: דבריו מהווים הסתה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
ביתו של אבו סלים. השופטת: דבריו מהווים הסתה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

 

בכתב האישום נגד סכאפה ציינה המדינה כי פרסומיו וקריאותיו של סכאפה לנקיטת מעשי אלימות נפלו על אוזניים קשובות של קבוצה ממתפללי המסגד, "ואלו אימצו לעצמם, בין היתר בעקבות דבריו, אידיאולוגיה מוסלמית קיצונית, שבשמה ביצעו עבירות אלימות קשות בגופם וברכושם של מי שאינם בני דת האיסלאם, הכוללות רצח יהודי, חטיפה ושוד של יהודי נוסף וכן תקיפות נוצרים. מתפללים נוספים אשר נחשפו לפרסומי הנאשם, גמרו אומר להצטרף למלחמת הגי'האד לצד אל-קאעידה, וקבוצה נוספת אגרה כלי נשק במטרה לעשות בהם שימוש בשלב מאוחר יותר נגד חיילים ישראלים, האפיפיור, וכל מטרה הפוגעת, לשיטתם, בדת האיסלאם".

 

עוד בחדשות ynet:

  

בהכרעת דין ארוכה ציינה השופטת כי הפרסומים שהפיץ הנאשם בין באי המסגד, באתר האינטרנט שלו – וחלקם אף נשלחו לאסירים ביטחוניים בכלא, מהווים דברי אהדה ותמיכה בארגון הטרור אל קאעידה ומטרותיו. לדבריה, דרשות שנשא ומאמרים שפרסם מהווים הסתה. "לפחות חלק מהאישים שאת דרכם קרא הנאשם להחזיר הם אנשי אל-קאעידה והטליבאן", נכתב בפסיקה. "אנשים שברור כי דרכם היא דרך המאבק, המלחמה, הפיגועים ושפיכות הדמים, וכי בדברי השבח שמעתיר עליהם הנאשם וקריאתו להחזרתם, יש בהן משום פרסום דברי שבח, אהדה ותמיכה בארגון אל-קאעידה".

 

"אחת הדרשות שנשא קראה להצטרפות פעילה לנקמה במי שפגע בכבוד הנביא, בדרך אלימה (כריתת ראשיהם). יש לזכור כי אין מדובר בקריאה ערטילאית להכחדת כופרים בחרב, אלא – כפי שעולה בבירור מן ההקשר שבו נישאה הדרשה - קריאה ישירה לנקוט באלימות כלפי מי שפגעו בנביא ובמוסלמים. פרסומיו של הנאשם קראו לביצוע מעשי נקמה, תוך עידוד והבעת תמיכה באלימות ברף העליון והמסוכן ביותר. הביטויים המרכזיים מדבריו שעסקו באלימות זו היו לשחוט, להילחם ולהיאבק. מדברי הנאשם עולה קריאה מפורשת לביצוע רצח, הרג ופגיעה במי שאינם שותפים לדת האיסלאם כפי שהוא רואה אותה".

 

השופטת לילי יונג-גפר ציינה בהחלטה כי דבריו של סכאפה הפכו למעשים, כשחלק מחברי כנופיות

הטרור בנצרת טענו כי ביצעו פעולות אחרי שהושפעו מדבריו וקיבלו מהם השראה. "בפועל, זרעי ההסתה והאלימות אותם זרע הנאשם בקרב מתפלליו נבטו וצמחו אצל חלק מן המאמינים והביאו לכך כי ביצעו הלכה למעשה את שנשלחו לבצע על ידי הנאשם", כתבה השופטת.

 

התובעת, עו"ד יעל כוכבי מפרקליטות מחוז הצפון הביעה סיפוק מההרשעה ואמרה כי "בית המשפט הבהיר שגם לחופש הביטוי יש גבולות, והרשיע אימאם מסגד, שבהסתתו הפרועה עבר על החוק". בפרקליטות טרם החליטו איזה עונש ידרשו עבור סכאפה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו סלים. עונשו טרם נגזר
צילום: אתר פאנט
המסגד של אבו סלים.
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים