שתף קטע נבחר

מעלים הילוך: עתירה נגד בניית המלון בתמנע

ההחלטה לאשר את הקמת מתחם המלונאות בעמק ססגון שבערבה, לא עוברת בשתיקה: אדם טבע ודין טוענת שהיא עוקפת החלטה קודמת של מוסדות החוק, לפיה התוכנית אשורה שלא כדין. לידיעת המטיילים - בפסח הקרוב תוכלו עדיין לבקר באזור הבראשיתי בחינם

עוד לא נאמרה המילה האחרונה על גורלו של עמק ססגון: עמותת אדם טבע ודין עתרה היום (ב') לביהמ"ש המחוזי בבאר שבע בבקשה לבטל את החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום, להקים מתחם מלונאות בעמק ססגון שבבקעת תמנע בערבה.

 

 

בעתירה נטען, כי החלטת הוועדה לאשר את התוכנית אינה סבירה ועוקפת את החלטת  בית המשפט לעניינים מנהליים, שקבע ב-2008 כי האישור שניתן לתוכנית התקבל שלא כדין. "ועדת התכנון אישרה את הבניה בעמק ססגון תוך ביזוי פסק הדין של ביהמ"ש, ביצוע הליכי סרק ובזבוז כספי ציבור", נכתב.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל העמותה, מסר: "לצערנו, גם מאבק ציבורי רחב של עשרות אלפי תושבים מכל רחבי הארץ וגם מאבק משפטי שקבע באופן חד משמעי את ערכיותו של המקום, לא הצליחו להניע עד היום את ועדות התכנון מלחזור בהם מהחלטתם".

 

עמק ססגון. אחד מאזורי המדבר המיוחדים בישראל (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע) (צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)
עמק ססגון. אחד מאזורי המדבר המיוחדים בישראל(צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע)

 

מאבק של 5 שנים

פרויקט בית המלון בעמק ססגון שבבקעת תמנע, שאמור להיבנות כ-30 קילומטרים צפונית לאילת, יכלול על פי התכנית 400 חדרי מלון על שטח של 300 דונם. מזה כחמש שנים שמתנהל מאבק על הקמתו בין ארגוני סביבה ותושבי האזור, שטוענים כי הבניה תגרום נזק בלתי הפיך לנוף של האזור, לבין יזם הפרוייקט, יואב אגרא.

 

בעקבות עתירה שהגישה העמותה לפני כשלוש שנים נגד התכנית, בית המשפט לעניינים מנהליים קבע כי נפלו בה פגמים משפטיים ויש להשיבה לדיון בוועדה המחוזית, מהלך שעיכב את ביצוע העבודות. בית המשפט גם הורה להכין דו"ח עבור הוועדה, שבחן חלופות לפרוייקט וקבע אזור אחר שראוי יותר לבנייה מבחינה אקולוגית.

 

בחודש דצמבר האחרון אישרה הוועדה את תוכנית בניית המלון במקום המקורי. בעקבות זאת, הגישו המשרד להגנת הסביבה, החברה להגנת הטבע וראש עיריית נתיבות, ערר על החלטת הוועדה.

 

 בעתירה שהוגשה היום נטען, כי התנהלות הוועדה הינה "אבסורד". "במקום לתקן את הטעות, ולהורות מחדש על בחינת חלופות, הפעם ריאליות, מחליטה היא שבפעילות חסרת התוחלת שביצעה היא מילאה וקיימה את שציווה עליה בית המשפט (שלא לדבר על בזבוז הזמן והמשאבים)", נכתב.

 

עוד מודגש בעתירה, כי "מעבר לייחודו הנופי והגיאולוגי, עמק ססגון ייחודי גם בשל העובדה שפיסת ארץ קטנה זו היא למעשה החלק היחיד של בקעת תמנע שנותר גם שמור במצבו הבראשיתי וגם פתוח ונגיש לציבור ללא תשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עמק ססגון
צילום: יניב גולן
מומלצים