שתף קטע נבחר

נשיא הונגריה התפטר כי העתיק חלקים מהתזה

חוגי אופוזיציה קראו לפאל שמיט במשך ימים ארוכים להתפטר, אחרי שנחשף כי העתיק חלקים מהתזה שלו מכותבים אחרים מבלי לגבות אותם בהפניות מתאימות. הוא התעקש שאין לכך קשר לתפקידו, אך היום נכנע ללחץ והודיע: "אני פורש"

נשיא הונגריה, פאל שמיט, הודיע בצהריים (יום ב') כי הוא מתפטר מתפקידו, בעקבות חשיפת העובדה שהעתיק חלקים נרחבים מעבודת התזה שלו. שמיט נבחר ב-2010 לכהונה בת חמש שנים הסביר את פרישתו בכך ש"הנושא האישי" שלו, כפי שהגדיר זאת, פוגע בהונגריה.

 

"לפי חוקת הונגריה שעליה חתמתי, הנשיא מבטא את אחדות האומה", אמר שמיט. "פירוש הדבר הוא שבמצב הזה, כשהנושא האישי שלי מפלג את אומתי האהובה במקום לאחד אותה, חובתי לסיים את שירותי ולהתפטר מתפקידי כנשיא".

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

שמיט, בן 69, הוא בן בריתו של ראש הממשלה ויקטור אורבן. הדוקטורט שלו נשלל ממנו ביום חמישי אחרי שערורייה שהוא עמד במוקד שלה במשך כמה חודשים, ושבמסגרתה נחשף כי הוא העתיק לכאורה חלקים גדולים מהתזה שלו שהתפרסמה ב-1992 מבלי לגבות את המובאות במראי מקום וקרדיטים כנדרש.

 

הונגרים מפגינים מול ארמון הנשיאות בבודפשט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הונגרים מפגינים מול ארמון הנשיאות בבודפשט(צילום: EPA)

 

אחרי שחקרה בעצמה את הטענות הודיעה אוניברסיטת סמלווייס כי היא שוללת משמיט את תוארו וכי התזה שלו אינה תואמת אמות מידה מדעיות ואתיות. מבקריו טענו כי הוא פגע ביושרה ובתדמית של תפקיד הנשיא, וקראו לו לפרוש.

 

ביום שישי האחרון עוד התעקש שמיט, סייף לשעבר שזכה בשתי מדליות זהב אולימפיות, כי אין בכוונתו לפרוש מתפקיד הנשיא. בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי של הונגריה אמר אז כי אין לו שום סיבה להתפטר: "הנושאים האלה אינם

קשורים לדעתי, אף שרבים מפרשים זאת כך".

 

מפלגות האופוזיציה בהונגריה טוענות כי מעשה הרמייה שלו הופך אותו ללא-ראוי לתפקיד. היומון הגדול בעל האוריינטציה הימנית "מייגרנמצט" ואינטלקטואלים שמרנים רבי השפעה קראו אף הם להתפטרותו. שמיט מצדו הכחיש כי עשה משהו שלא כשורה והתעקש כי מצפונו נקי, אך גם אמר כי בכוונתו לכתוב תזה חדשה "שתעמוד בסטנדרטים הקשוחים מאוד שקיימים כיום".

 

בשנה שעברה אירע דבר דומה בגרמניה. שר ההגנה דאז, קרל תיאודור צו גוטנברג, נאלץ להתפטר אחרי שפרופ' למשפטים טען כי העתיק חלקים נרחבים מעבודת הדוקטורט שלו. הוא נכנע ללחץ הציבורי ואמר כי אינו יכול עוד למלא את חובותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים נגד הנשיא שמיט בהונגריה
צילום: רויטרס
מומלצים