שתף קטע נבחר

בחדרי חרדים: "מכירת כתבות וסחיטת תגובות"

על פי החשד, פעל האתר בשנתיים האחרונות על פי שיטה סדורה של גביית תשלום עבור הורדת ידיעות וטוקבקים שליליים, או פרסום דברי שבח. שני בכירים שוחררו למעצר בית, מעצרו של בכיר באתר הוארך. פרקליטו: "מדובר בפעולות עסקיות כשרות"

"עושה לך טובה שאתה משלם רק 10,000 דולר לחודש, כי הגדולים משלמים הרבה יותר". מכירת כתבות מחמיאות, תשלום עבור הורדת ידיעות וטוקבקים מכפישים או מניעת חשיפת עניינים אישיים, זהו בסיס החשדות שעומדות נגד בכיר באתר "בחדרי חרדים" ושני גורמים נוספים בארגון, שנעצרו אתמול בתל אביב. בפרשה צפויים מעצרים נוספים.

 

בתום דיון שנערך היום (ב') בבית משפט השלום בירושלים, האריכה השופטת תמר בר אשר צבן בארבעה ימים את מעצרו של בכיר באתר, ושיחררה למעצר בית בתנאים מגבילים את שני החשודים האחרים. "מדובר בניצול מצבם הפגיע של אנשים", אמרה השופטת שהתירה לפרסם את פרטי החקירה, אך אסרה לפרסם את שמם של החשודים.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

השלושה חשודים שסחטו באיומים רבנים, פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים במשך השנתיים האחרונות. אלו נדרשו לשלם עשרות ומאות אלפי שקלים - חלקם באמצעות חוזי פרסום באתר - תמורת הורדת כתבות וטוקבקים נגדם. במספר מקרים הוצע לחברות לפרסם עצמן בתשלום במסגרת האתר, ובתמורה לא רק שייחסמו תגובות שליליות, אלא אף יפורסמו דברי שבח עליהן. לפי החשדות, חלק מההודעות הועלו לפורומים באתר בידי העובדים, שהסוו את עצמם.

 

מערכת "בחדרי חרדים", אתמול (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מערכת "בחדרי חרדים", אתמול(צילום: מוטי קמחי)

 

גורם המעורב בתיק סיפר כי במשך מספר חודשים, חקרה המשטרה באופן סמוי את הנושא וגילתה כיצד פעלה השיטה. על פי החשד, התפרסמו בקבוצות הדיון הפופולריות באתר הכפשות שפגעו באנשים ובחברות. אלו ביקשו להגיב, אך לא היו "מורשי כתיבה" - בניגוד לגולשים מוגדרים, שלהם מותר להגיב ב"אשכולות". הם יצרו קשר עם מנהלי האתר, ובתגובה נאמר להם כי בתמורה לעשרות אלפי שקלים, יוסרו התגובות המכפישות.

 

"רק 10,000 דולר בחודש למשך שנה"

"כתבה שלילית על אדם חשוב, פוליטיקאי או איש עסקים בכיר, למשל, יכולה לפגוע קשות באותו אדם במגזר", אמר נציג המשטרה בדיון. "הוא ישר רואה את זה או שהוא מקבל טלפונים. האדם רוצה להוריד את הכתבה ומתחיל להפעיל קשרים".

 

לדבריו, חיי הקורבנות "השתבשו לחלוטין מהרגע שהכתבות פורסמו. מי שהיה לו מזל, הצליח להגיע למנהלי האתר ושילם כמה אלפי שקלים, שיורידו את הכתבה. מי שהיה לו פחות מזל, הכתבה הגיעה לעיניו של בעל האתר, שראה פוטנציאל עסקי בכתבה שלילית.

 

"אז הוא נפגש עם הקורבן והסביר לו בצורה מאוד אסרטיבית שהאשכול יכול לרדת, אבל הוא רואה את זה בצורה גדולה יותר, של פרסום באתר, של הורדת כתבות שליליות באופן אוטומטי, של אנשים שנמצאים אצלו ברשימה סגורה של פוליטיקאים ואנשי עסקים. הוא גם הציע את זה לקורבן האחרון - להיכנס לרשימה הזו - ועשה לו טובה שאמר שהוא נמצא ברף התחתון, שמשלמים רק 10,000 דולר בחודש למשך שנה, כי הגדולים משלמים הרבה יותר".

 

עו"ד שרון קינן, שמייצג את הבכיר שמעצרו הוארך, אמר כי הוא "שיתף פעולה באופן מלא, הסביר למשטרה פרטי פרטים של עובדות. לגרסתו מדובר בפעולות עסקיות כשרות לחלוטין". 

 

עורכי הדין יאיר גולן ואהוד וייסבורד, שמייצגים את אחד החשודים, אמרו ל-ynet כי "הוא נעצר אתמול, נחקר שעות ארוכות, השיב על כל השאלות ומסר גרסה מלאה ומפורטת. הוא היה בסך הכול מנהל שכיר באתר שפרש לפני כמה

חודשים ואומר שהוא לא שילשל אף אגורה לכיסו, לא סחט איש וכל מה שעשה היה בתום לב. גם המשטרה מדברת על מעורבות פחותה במקרה שלו".

 

עו"ד שלומי שרון, שמייצג חשוד נוסף, הדגיש כי "אין לו שום קשר לעניין. הוא בהלם מוחלט, בסך הכול שכיר בחברה. ממה ששמענו בדיון, ברור שאין בסיס לחשד ואני מקווה שהעננה תתפזר במהירות. מדובר באדם ללא עבר פלילי, עורך דין בהשכלתו שתיפקד בהתאם להנחיות שקיבל ממנהליו".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חשד לסחיטה באיומים
מערכת "בחדרי חרדים"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים