שתף קטע נבחר

צפו בסחיטה ב"חדרי חרדים": "אני דואג שהלקוחות יהיו מבסוטים. הלקוח הקטן ביותר של 10,000 ד'"

קלטת שהגיעה לידי ynet חושפת לכאורה את שיטת הסחיטה של אנשי האתר החרדי. המנכ"ל שנעצר עם שני בכירים נוספים בחשד שסחטו באיומים אנשי ציבור ועסקים, תועד מול המצלמה: "המטרה ליצור אווירה חיובית"

שיטת הסחיטה לכאורה נחשפת מול המצלמה: "המטרה היא ליצור תדמית ציבורית חיובית ללקוח, כלומר לא רק למנוע אווירה שלילית..." - כך תועד בצילום המפליל מנכ"ל אתר האינטרנט "בחדרי חרדים", במהלך שיחה עם איש עסקים חרדי. המנכ"ל ושני בכירים נוספים באתר נעצרו בתחילת השבוע בחשד שסחטו באיומים אנשי ציבור ועסקים. אתמול הוארך מעצרם.

 

בקלטת שהגיעה לידי כתב "ידיעות אחרונות" עקיבא נוביק, אשר הביא את תמלילה לראשונה הבוקר, ניתן לצפות כאן לראשונה: 

לידי ynet הגיעה קלטת שמבססת את החשדות נגד ראשי האתר ומהווה ראיה מרכזית בחקירה. בחודש שעבר עלתה בפורום האתר שמועה שלפיה בשמחה משפחתית של איש העסקים החרדי יעקב ברגר אירע מעשה ניאוף. ברגר נפגש עוד באותו ערב עם מנכ"ל האתר (ששמו ושמות שאר החשודים לא הותרו לפרסום). שלושה מכשירי הקלטה ששתל ברגר במשרד לא הצליחו לתעד את השיחה ובמשטרה טוענים כי המנכ"ל נשא עמו ככל הנראה משבש קליטה. כך או כך, מצלמת וידאו שהוטמנה בקיר חשפה הכול.

 

חשדות לסחיטה באיומים באתר החרדי - דיווחים אחרונים ב-ynet:

בחדרי חרדים: "מכירת כתבות וסחיטת תגובות"

סחיטה ב"חדרי חרדים"? עצורים וחקירה באתר

 

"יש לי מספר לקוחות מאוד-מאוד מצומצם, שאני דואג שיהיו מבסוטים", אמר המנכ"ל לברגר. "הם יכולים לישון בשקט. הלקוח הקטן ביותר הוא לקוח של עשרת אלפים דולר לחודש".

 

"פוליטיקאים, אנשי עסקים, מוסדות שניזונים מתרומות". ברגר מול המנכ"ל ()
"פוליטיקאים, אנשי עסקים, מוסדות שניזונים מתרומות". ברגר מול המנכ"ל

 

בהמשך השיחה מספר המנכ"ל על שירות "קידום": "המטרה היא ליצור תדמית ציבורית חיובית ללקוח, כלומר לא רק למנוע אווירה שלילית, אלא להפך: ליצור אווירה חיובית. אם זה פוליטיקאים, או אנשי עסקים, או מוסדות שניזונים מתרומות".

 

חושף הקלטת, איש העסקים ברגר, הפך לגיבור היום ברחוב החרדי. לדבריו, עשרות מפורסמים חרדים מטלפנים אליו, מודים לו על אומץ לבו ומתוודים שגם הם משתייכים לרשימה השחורה של מנכ"ל האתר.

 

המנכ"ל תיאר שירות של "קידום". מערכת "בחדרי חרדים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המנכ"ל תיאר שירות של "קידום". מערכת "בחדרי חרדים"(צילום: מוטי קמחי)

 

אתמול האריכה השופטת תמר בר אשר צבן בארבעה ימים את מעצרו של בכיר באתר ושחררה למעצר בית בתנאים מגבילים את שני החשודים האחרים. "מדובר בניצול מצבם הפגיע של אנשים", אמרה השופטת.

 

השלושה חשודים שסחטו באיומים רבנים, פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים במשך השנתיים האחרונות. אלו נדרשו לשלם עשרות ומאות אלפי שקלים - חלקם באמצעות חוזי פרסום באתר - תמורת הורדת כתבות וטוקבקים נגדם. במספר מקרים הוצע לחברות לפרסם עצמן בתשלום במסגרת האתר, ובתמורה לא רק שייחסמו תגובות שליליות, אלא אף יפורסמו דברי שבח עליהן. לפי החשדות, חלק מההודעות הועלו לפורומים באתר בידי העובדים, שהסוו את עצמם.

 

גורם המעורב בתיק סיפר כי במשך מספר חודשים, חקרה המשטרה באופן סמוי את הנושא וגילתה כיצד פעלה השיטה. על פי החשד, התפרסמו בקבוצות הדיון הפופולריות באתר הכפשות שפגעו באנשים ובחברות. אלו ביקשו להגיב, אך לא היו "מורשי כתיבה" - בניגוד לגולשים מוגדרים, שלהם מותר להגיב ב"אשכולות". הם יצרו קשר עם מנהלי האתר, ובתגובה נאמר להם כי בתמורה לעשרות אלפי שקלים, יוסרו התגובות המכפישות.

 

"מי שהיה לו מזל, שילם כמה אלפי שקלים" 

"כתבה שלילית על אדם חשוב, פוליטיקאי או איש עסקים בכיר, למשל, יכולה לפגוע קשות באותו אדם במגזר", אמר נציג המשטרה בדיון. "הוא ישר רואה את זה או שהוא מקבל טלפונים. האדם רוצה להוריד את הכתבה ומתחיל להפעיל קשרים".

 

לדבריו, חיי הקורבנות "השתבשו לחלוטין מהרגע שהכתבות פורסמו. מי שהיה לו מזל, הצליח להגיע למנהלי האתר ושילם כמה אלפי שקלים, שיורידו את הכתבה. מי שהיה לו פחות מזל, הכתבה הגיעה לעיניו של בעל האתר, שראה פוטנציאל עסקי בכתבה שלילית.

 

"אז הוא נפגש עם הקורבן והסביר לו בצורה מאוד אסרטיבית שהאשכול יכול לרדת, אבל הוא רואה את זה בצורה גדולה יותר, של פרסום באתר, של הורדת כתבות שליליות באופן אוטומטי, של אנשים שנמצאים אצלו ברשימה סגורה של פוליטיקאים ואנשי עסקים. הוא גם הציע את זה לקורבן האחרון - להיכנס לרשימה הזו - ועשה לו טובה שאמר שהוא נמצא ברף התחתון, שמשלמים רק 10,000 דולר בחודש למשך שנה, כי הגדולים משלמים הרבה יותר".

 

עו"ד שרון קינן, שמייצג את הבכיר שמעצרו הוארך, אמר אתמול כי מרשו "שיתף פעולה באופן מלא, הסביר למשטרה פרטי פרטים של עובדות. לגרסתו מדובר בפעולות עסקיות כשרות לחלוטין".

 

עורכי הדין יאיר גולן ואהוד וייסבורד שמייצגים את אחד החשודים, אמרו כי "הוא נעצר ביום ראשון, נחקר שעות ארוכות, השיב על כל השאלות ומסר גרסה מלאה ומפורטת. הוא היה בסך הכול מנהל שכיר באתר שפרש לפני כמה חודשים ואומר שהוא לא שלשל אף אגורה לכיסו, לא סחט איש וכל מה שעשה היה בתום לב. גם המשטרה מדברת על מעורבות פחותה במקרה שלו".

 

עו"ד שלומי שרון, שמייצג חשוד נוסף, הדגיש כי "אין לו שום קשר לעניין. הוא בהלם מוחלט, בסך הכול שכיר בחברה. ממה ששמענו בדיון, ברור שאין בסיס לחשד ואני מקווה שהעננה תתפזר במהירות. מדובר באדם ללא עבר פלילי, עורך דין בהשכלתו שתיפקד בהתאם להנחיות שקיבל ממנהליו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברגר בקלטת. גיבור המגזר
חושף הקלטת הפך לגיבור היום ברחוב החרדי. מערכת "בחדרי חרדים"
צילום: מוטי קמחי
בחדרי חרדים
מומלצים