שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מדד משכן: שיפור במצב רוכשי הדירות

  הירידה בריבית המשכנתאות השפיעה לטובה על מצבם של רוכשי הדירות בישראל. כלכלני הפועלים: מחירי הדירות מתאפיינים בתנודתיות גבוהה

  מדד משכן למצב רוכשי הדירות, העוקב אחר מצבם השוטף של רוכשי הדירות בישראל, רשם בחודש פברואר עלייה של 1.5% לרמה של 131.1 נקודות. עלייה זו משקפת הטבה במצב רוכשי הדירות שנובעת בעיקר מירידה בריבית המשכנתאות.

   

   

  מדד מחירי הדירות האחרון שפורסם על ידי הלמ"ס (סקר מחירי דירות בבעלות דיירים) עלה ב-0.1%. סקר מחירי הדירות של הלמ"ס הראה ירידות מחירים קלות בסוף 2011, אולם בחודשיים האחרונים המגמה השתנתה שוב. ב-12 החודשים האחרונים עלו מחירי הדירות בישראל, על פי הסקר, בשיעור נומינלי של 4.5% ובשיעור ריאלי של 2.5%.

   

  לדברי כלכלני בנק הפועלים, הנתונים החודשיים של מחירי הדירות מאופיינים בתנודתיות גבוהה, ולכן קשה להגיע למסקנה חד משמעית, אך ניתן לומר שלכל הפחות עליות המחירים החדות נבלמו. "על פי נתוני הלמ"ס ניכרת בשלושת החודשים האחרונים עלייה ברכישת דירות חדשות, לאחר הקיפאון המתמשך שהחל בקיץ 2011. מלאי הדירות הלא מכורות נמצא עדיין במגמת עלייה".

   

  סך החובות של נוטלי המשכנתאות לבנקים: 205 מיליארד ש'

  סך ההלוואות לתחום הדיור שניטלו בחודש פברואר במערכת הבנקאית עמד על 2.99 מיליארד שקל, כשסך יתרת ההלוואות לדיור, נכון לסוף חודש פברואר, עמדה על 205.7 מיליארד שקל.

   

  על פי נתוני הבנקים לחודש פברואר חלה עליה משמעותית בהיקפי הסכומים שניטלו עבור רכישת דירות יקרות. היקף ההלוואות בדירות שעלותן בין 3 ל-5 מיליון שקל, עלה מ-239 מיליון שקל בינואר ל-260 מיליון בפברואר. בדירות שמחירן מעל 5 מיליון עמד היקף ההלוואות על 212 מיליון שקל לעומת 169 בחודש הקודם, גם כן שיא של חצי שנה.

   

  עוד עולה מן הנתונים שפרסם בנק ישראל מדיווחי הבנקים, גדל גם היקף ההלוואות שניטלו בשיעורי החזר גבוהים ביחס להכנסה של הלווה. סך ההלוואות המהוות שיעור החזר של 40%-50% מההכנסה, גדלו מ-332 מיליון שקל בחודש ינואר ל-385 מיליון בפברואר.

   

  ההלוואות שבגינן שיעור ההחזר עומד על 50%-60% מההכנסה גדלו מ-132 מיליון שקל ל-156 מיליון. בשיעור החזר של מעל 80% מההכנסה נרשם גם כן גידול מ-48 מיליון שקל ל-61 מיליון שקל. עם זאת לא מדובר בשיאים חדשים ורמות כאלו נרשמו מספר חודשים קודם. שיעור ההחזר הממוצע בכלל ההלוואות עומד על 33.9%.

   

  בבנקים מבהירים כי הלוואות ששיעור ההחזר שלהן מההכנסה גבוה, ניתנים ללקוחות שברשותם ביטחונות מתאימים, הכוללים נכסים עם שווי פיננסי מהותי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי פריד
  תנודתיות גבוהה
  צילום: חגי פריד
  מומלצים